Zoo Praha pokračuje ve stavbě nového pavilonu goril

Nový domov goril nížinných bude po svém dokončení největší expozicí Zoo Praha. Pavilon o rozloze 2 500 metrů čtverečních roste od podzimu 2019 vedle venkovního výběhu žiraf v horní části areálu. Na dalších téměř 3 000 metrech čtverečních pak budou venkovní výběhy. Jeho otevření je prozatím naplánováno na podzim roku 2022.

„Povodeň v červnu 2013 už podruhé zatopila stávající Pavilon goril, který je nemožné před velkou vodou dostatečně ochránit. Gorily se při povodni musejí přestěhovat do povodňové věže a odtamtud by již jejich evakuace byla extrémně riskantní, ne-li nemožná,“ popsal hlavní důvody budování nového pavilonu mimo záplavovou zónu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Nový pavilon bude špičkovým zařízením vybudovaným nad rámec standardů Evropského chovného programu a samozřejmě se sem přestěhuje i náš samec Richard. Návštěvníci se při návštěvě pavilonu přenesou do střední Afriky - jejich cesta začne na kamerunském venkově a postupně se ocitnou v dalekém deštném pralese s výhledem na gorily.“

Ochrana ohrožených druhů zvířat

U pavilonu také vznikne zcela nový vchod do zoo. Již byla dokončena hrubá stavba a nyní probíhá instalace veškerých technologií, vnitřních vybavení expozic, zázemí a návštěvnické části.

„Jedním z poslání zoologických zahrad je nejen zpříjemňovat volný čas svých návštěvníků a vzdělávat je, ale především chránit ohrožené druhy zvířat. Pražská zoo je úspěšná v ochraně goril nížinných v jejich domovině. Jsem proto rád, že se nám daří realizovat stavbu nového pavilonu pro gorily, který stavíme mimo záplavovou zónu v bezpečné horní části zahrady. Dokončen bude v průběhu příštího roku,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

„O složení skupiny rozhoduje vždy koordinátor Evropského chovného programu (EEP), se kterým vše potřebné pro stěhování goril samozřejmě řešíme již od počátku plánování pavilonu,“ upřesňuje kurátor chovu savců Pavel Brandl. „Od loňského roku probíhá trénink zvířat na stěhování. V novém prostředí gorilám budou největší oporou chovatelé, celý stávající chovatelský tým se přesune do nového pavilonu.“

Sdílejte článek
Štítky ZOO Praha

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.