Seriály a filmy

7. srpna 2013 17:08

Markéta Zídková

Zrcadlo tvého života: ve čtvrtek jste zváni do soukromí Jiřiny Bohdalové

Všichni o ní mluvíme jako o Bohdalce, což tato první dáma české komedie chápe a už dávno jí to nevadí. Navzdory svému věku (je ročník 1931), svou vitalitou strčí do kapsy mnohé o polovinu mladší herečky. Kde bere energii, kde se naučila péct Vzteklý dort – to se dozvíme ve čtvrtek ve 20.15 na Primě.

Není divu, že se v anketě Král filmového úsměvu umístila na třetím místě, a to hned za dvěma muži – Vlastou Burianem a Vladimírem Menšíkem. Dvakrát získala Českého lva a osmkrát za sebou vyhrála televizní diváckou cenu TýTý.

Svatba ve stínu procesů

Její život přitom nebyl jen procházka růžovou zahradou. Uprostřed studií na DAMU zjistila, že je těhotná a sotva její tatínek František Bohdal začal plánovat svatbu, byl zatčen za napomáhání k velezradě a ozbrojování za účelem násilného zvratu. Vyšetřování neminulo ani mladou adeptku herectví. Psal se rok 1954, kdy vrcholily politické procesy v zemi, a svatba s budoucím geofyzikem Břetislavem Stašem se odehrávala v ponuré atmosféře.

Když se narodila Simona Stašová, vozila ji Jiřina za dědou na návštěvy do věznice ve Valdicích, aby se potěšil z hezké vnučky. Po třech letech se Jiřina s manželem rozvedla, když zjistili, že mají příliš různé zájmy i povahy.

Simona má tátu ale dodnes moc ráda a nedá na něj dopustit, stejně jako na maminku, která je jejím hereckým vzorem.

Štěstí na umělecké partnery

Štěstí se ale na Jiřinu Bohdalovou smálo alespoň v profesi. Jejím prvním divadelním ředitelem se nestal nikdo menší než Jan Werich v Divadle ABC, který ji hodně naučil. Dalším jejím učitelem byl filmový režisér Martin Frič, jenž si ji v roce 1963 prosadil do historického dramatu Hvězda zvaná Pelyněk.

Frič byl téměř o třicet let starší, ale věkový rozdíl neměl žádný vliv na jejich vzájemné sympatie. Byl v té době již vdovec a Bohdalka se stala jeho pozdní múzou.

Nalaďte si ve čtvrtek večer ve 20.15 Zrcadlo tvého života na Primě a sledujte životní příběh Jiřiny Bohdalové. Natočili spolu ještě komedie Král králů a Přísně tajné premiéry, ale v té době už herečka potkala svou osudovou lásku – Radoslava Brzobohatého. Oba byli populární skvělí herci, slušelo jim to spolu před kamerou i v soukromí, ale vztah nakonec nevydržel. Jejich vrcholným hereckým koncertem se stal film Karla Kachyni Ucho z roku 1969, který šel po dokončení na mnoho let do trezoru.

Až v roce 2012 je dal spolu znovu dohromady režisér Jiří Strach, když z nich udělal ústřední dvojici komedie Vrásky z lásky. Nemohl tušit, že se spolu udobří za pět minut dvanáct. Radoslav Brzobohatý zemřel 12. září 2012.

Pohádková babička

Ještě na jednoho významného muže v Bohdalčině kariéře nelze zapomenout, a sice na scenáristu, dramaturga a konferenciéra Vladimíra Dvořáka. Po řadu let spolu dělali estrády, scénky, Silvestry a hlavně pořad Televarieté, v němž si herečka vyzkoušela všechny polohy svého komického umění.

Kromě toho si rozuměli i v oblasti kulinářské, neboť oba výborně vařili, vyměňovali si recepty a jeden od druhého rád ochutnával.

Jiřina Bohdalová je ovšem také pohádková babička, jejíž večerníčky o Rákosníčkovi či o Křemílkovi a Vochomůrkovi uspávají již několik generací dětí. A sama je pyšná na své dva dospělé vnuky Marka a Vojtu, kteří jí často dělají doprovod ve společnosti. Jiné muže už ostatně dnes k životu nepotřebuje.

(kov)

Nalaďte si ve čtvrtek večer ve 20.15 Zrcadlo tvého života na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 7. 2024

Dnešní den se vyznačuje rozporuplným aspektem tlaku a tahu, který ve vás může vyvolat pocit nejistoty, jak postupovat. Na jedné straně můžete mít pocit, že chcete vše naplánovat a stabilizovat své emoce, abyste mohli fungovat naplno. Na druhou stranu vás může něco táhnout do oblak. Mluví z vás vaše srdce. Poslouchejte. Najděte kompromis mezi těmito dvěma energiemi.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.