Seriály a filmy

16. května 2018 18:17

Zrodí se v Itálii vláda, která zreformuje EU? Salvini i Di Maio to mají v plánu

Více jak dva měsíce po parlamentních volbách v Itálii se zdá, že se přeci jen schyluje k podpisu koaliční smlouvy. Ačkoliv to bezprostředně po volbách očekával málokdo, Liga (dříve Liga severu) a Hnutí pěti hvězd jsou podle všeho blízko dohody. Z návrhu spolupráce, který unikl do médií, ale nejsou představitelé EU příliš nadšeni. Obě strany v něm cílí proti unijním pravidlům na migraci a státní dluh.

Italské volby skončily víceméně patem. Z bezvýchodné situace se teď snaží vybruslit Liga a Hnutí pěti hvězd. Tyto dvě strany totiž mohou dát dohromady pohodlnou většinu. Jednání sice dlouho končila na neochotě Ligy vzdát se svého předvolebního spojence – strany Silvia Berlusconiho, Vzhůru Itálie. Několikanásobný bývalý italský premiér ale nakonec poněkud překvapivě sám ustoupil a jednání obou euroskeptických stran se tak mohla posunout dále.

Jak šéf Ligy Matteo Salvini, tak předseda Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio sice prohlásili, že se mnoho bodů z uniklé 39stránkové zprávy změní či změnilo, některé informace ale nepopřeli. Jedná se například o to, že obě strany chtějí požadovat miliardy eur z dluhopisů, které nakoupila Evropská centrální banka jako součást pomoci italské ekonomice. Jenže program má během jednoho roku skončit a nová vláda by tak čelila rostoucím úrokovým sazbám. Už teď je přitom Itálie s dluhem 130 % HDP hned po Řecku druhou nejzadluženější zemí EU, píše server stanice BBC.

Neúnosná situace ohledně nelegální migrace

Dalším chystaným plánem má být návrh na změnu takzvaného Paktu růstu a stability, což je dohoda mezi členy eurozóny ohledně koordinace jejich rozpočtových politik tak, aby případnými vysokými schodky státních rozpočtů nebo vysokými veřejnými dluhy neohrožovaly stabilitu eura a nezvyšovaly inflaci v eurozóně. Jedna ze zásad je, že schodek veřejných financí nesmí překročit tři procenta HDP. Kvůli finančně extrémně náročným plánům potencionální nové vlády, které zahrnují například minimální univerzální příjem nebo 15% jednotnou daň pro spodní a střední příjmovou třídu, by se do tříprocentního schodku vešla Itálie opravdu jen stěží.

Už v předvolební kampani se obě strany důrazně vymezovaly proti nelegální migraci. Z uniklého dokumentu není zřejmé, jakým způsobem chtějí obě uskupení problém migrace vyřešit, nicméně se Salvini s Di Maiem shodli na tom, že situace v Itálii je z tohoto hlediska „neúnosná“.

V plánu je i zrušení sankcí vůči Rusku

Salvini s Di Maiem podle dokumentu také chtějí prosadit okamžité zrušení unijních sankcí vůči Rusku a stvrdit italské členství v NATO. Rozluštění jedné zásadní otázky ale stále chybí: jméno budoucího premiéra. Ani Salvini, ani Di Maio se totiž funkce předsedy vlády zhostit nechystají.

Z bodů, které obsahuje návrh dohody, je tak zřejmé, že se potencionální koaliční partneři budou snažit o reformu EU zevnitř. Na to se ale Brusel příliš netváří. „Nevidím žádné náznaky toho, že by členské státy chtěly měnit pravidla, nebo alespoň ne v dohledné době, či chtěly dávat výjimky jiným členským státům,“ uvedl v úterý pro BBC viceprezident Evropské komise Jyrki Katainen. Komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos zase vyjádřil důvěru v to, že Itálie nezmění „linii migrační politiky“.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.