Seriály a filmy

12. února 2015 11:00

Gabriela Gabrielová

Zvítězí touha po svobodě a dobrodružství nebo poslání? Bod zlomu rozhodne

Úžasná atmosféra, která se slovy na papír nedá přenést, divoké vlnobití, sexy surfaři v čele s ústřední dvojicí Keanu Reeves a Patrick Swayze, perfektní hudba, perfektní akční scény. Tenhle film je zkrátka jedna velká adrenalinová jízda, která vás totálně strhne. V neděli ve 21:30 na Primě!

Agent FBI, nováček Johny Utah (Keanu Reeves) jde po stopě gangu lupičů, který přepadává banky v maskách bývalých amerických prezidentů. Indicie ho zavedou mezi místní surfaře a tak Johny odloží policejní odznak a oblek a na pár měsíců je vymění za surfovací prkno a neopren.

Na pláži se potkává s charismatickým Bondhim (Patrick Swayze) a jeho partou sjíždějící vlny oceánu a postupně se mezi nimi rozvine zvláštní pouto přátelství. Jenže čím více je Johny přitahován rebelujícím životním stylem surfařů a nově nabytou svobodou, tím víc narůstá konflikt mezi skutečností a jeho původním posláním…

V kolonce režiséra byste marně hledali muže, je jím totiž žena! Kathryn Bigelow zvládla skvěle vykreslit povahy postav a zkomponovat parádní podívanou, při které si snad každý aspoň na chviličku pomyslí: sakra, hned bych s tím Bondhim (Patrick Swayze) měnil, má to kluk v hlavě srovnaný. A konec? To je teprve bonbonek, který rozhodně nikdo z obecenstva nečeká.

Suma sumárum krásný film, který se musí prožít a jehož atmosféra a některé scény (například kultovní skok Keanu Reevese ze 4000 stop nad zemí bez padáku) vám zůstanou nesmazatelně vryty do paměti ještě dlouho po shlédnutí.

Věděli jste, že…

  • Kathryn Bigelow (narozena roku 1951) vystudovala film na Columbijské universitě, kde mezi její profesory patřil Miloš Forman. V letech 1989 – 1991 byla krátce vdaná za legendárního Jamese Camerona (za všechny jeho režisérské počiny jmenujme jen ty nejvýznamnější: Avatar, Titanic, Vetřelec, Terminátor,…). Bod zlomu (1991) patří k jejím zatím nejúspěšnějším snímkům.
  • V zábavné miniroličce grázlíka tu uvidíte Anthony Kiedise – frontmana Red Hot Chilli Peppers.
  • Dva měsíce před začátkem natáčení podstoupili Keanu Reeves, Patrick Swayze a Lori Petty (představitelka jedné z ženských rolí) trénink pod vedením bývalé světové surfařské špičky Dennise Jarvise. Ten vzpomíná, že „Patrick stál do té doby na prkně párkrát, Keanu nikdy v životě a Lori dokonce ani nikdy v moři neplavala.“ Herci ale i tak pro většinu scén odmítli použít kaskadéry.
  • Patrick si z filmování odnesl čtyři zlomená žebra, Keanu při natáčení svého adrenalinového skoku musel vyskočit z letadla celkem padesát pětkrát!

  • Keanu Reeves si v průběhu filmování sjíždění vln tak oblíbil, že surfuje dodneška.
  • Pro roli FBI agenta Johnyho se rovněž uvažovalo o Valu Kilmerovi, Johnu Deppovi či Matthew Broderickovi.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.