17. listopad v rytmu diska. Takto pamatuje sametovou revoluci diskžokej Pecháček

Je 17. listopadu roku 1989. Diskžokej Miloš Pecháček právě mixuje hudbu na jedné ze známých pražských diskoték poblíž Národní třídy. Zatímco mění desky a baví rozjařené osazenstvo podniku, o pár ulic dál se mění dějiny.

Jak vzpomíná profesionální dyskžokej na 17. listopad 1989, který strávil v práci ve vinárně Bibita na Praze 1, si poslechněte v našem exkluzivním rozhovoru pro iPrima.cz níže.

Takto se podle Miloše Pecháčkana šířily informace o dění v ulicích v některých nočních podnicicích v samém centru Prahy - mezi zaměstnanci a taxikáři. A co se vlastně tenkrát na diskotékách hrálo za muziku?

DJ Pecháček dnes

Profesionálního diskžokeje a moderátora Miloše Pecháčka dnes pravidelně potkáváme například v zákulisí natáčení oblíbených show televize Prima. Co tam dělá? Roztleskává a hecuje publikum ve studiu.

Přestože se v případě Miloše Pecháčka nejedná o mediálně známého baviče, dav ho doslova miluje. Stačí, když pronese pár vtipů a hlášek, proloží to provařenými hity, kterými se dokáže přesně trefit do vkusu osazenstva show, a lidé se kácejí smíchy k zemi: na povel tleskají, mávají rukama, dělají mexické vlny a podobné skopičiny.

Dneska má takový DJ po ruce, na co si jen vzpomene. To tenkrát bylo mnohdy v nadlidských silách, sehnat LP desku interpreta, který byl v zahraničí zrovna oblíbený.

Později narození si už možná nedovedou představit, že LP desky s muzikou ze západu se před pádem železné opony sháněly všelijak. K mání byly například na ilegálních burzách, často je přes hranice převáželi řidiči kamionů. Cena nové desky se na černém trhu pohybovala cca kolem 400 Kčs - 800 Kčs, což byly s ohledem na tehdejší průměrný plat hodně vysoké částky. V druhé půli 80. let se desky začaly jezdit nakupovat do Maďarka - do Budapešti a jejich cena šla dolů.

Diskžokej zní moc kapitalisticky

A ještě perlička k samotnému pojmu dyskžokej. Za totality se výraz diskžokej moc často nepoúžival. Některým soudruhům zněl moc kapitalisticky a tak se diskžokejům říkalo pouštěči desek nebo uvaděči diskotékových pořadů.

Ten, který ovládl i naší největší sportovní arénu

Zpět k panu Pecháčkovi. Málokdo tuší, že právě tento bezstarostně působící sympaťák byl první, kdo vystoupil (a roztleskal publikum) před patnácti lety v naší největší sportovní aréně. Bylo to v den jejího slavnostního otevření, který Miloš Pecháček moderoval spolu s Marcelou Augustovou. Tehdy v hledišti mohlo být až 18 000 lidí.

Tady malá ukázka práce profesionálního roztleskávače. Zdravice pro show Máme rádi Česko

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.