Prima maminka

9. dubna 2015 01:00

Iva Kropáčková

Když není dost peněz na svatbu: Půjčit si, či nepůjčit?

Plánujete svatbu a máte pocit, že vám nebudou stačit úspory? Možná vás napadlo si na svatbu půjčit – ať už menší, či větší obnos peněz. Je to opravdu jediné (a správné) řešení?

Žít na dluh není v dnešní době nic výjimečného. Půjčit si lze v podstatě na cokoliv a dokládají to i nejrůznější nabídky – jak bank, tak nebankovních institucí. Možná vás to napadlo už v souvislosti s vaší svatbou. Nad rozpočtem se nemůžete dopočítat, pokaždé určitá částka chybí. Co s tím? Má smysl si vzít úvěr i na svatbu nebo alespoň na část výdajů? Zvlášť, když je to tak jednoduché?

O N L I N E P O R A D N A: Potřebujete poradit, jak efektivně nakládat s rodinnými financemi?

Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. V kontaktním formuláři vyplňte kontakt na vás, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.

Událost za desítky tisíc

Průměrná cena za běžnou veselku (s několika desítkami hostů) se pohybuje kolem sedmdesáti tisíc korun a ti, jejichž konečný účet za den D dosáhl padesáti tisíc, mohou mluvit o štěstí. Zkrátka, každá svatba „se vším všudy“ významně zasáhne rodinný rozpočet.

Svatba na splátky? Raději ne!

V západních zemích si lidé na svatbu půjčují už dlouho a běžně. O „svatební půjčku“ si za posledních pár let zažádala i celá řada snoubenců v Česku. Veselku na splátky nabízejí i některé svatební agentury. Nicméně podle bankovního experta Patrika Nachera by snoubenci v tomto ohledu měli být opatrní. „Obecně si myslím, že půjčovat si na věci zážitkového typu, jako je dovolená, svatba, oslava a podobně, není rozumné. Jakkoliv ten zážitek zůstane na celý život, tak může zároveň „zhořknout“ v momentě, kdy člověk náklad z toho zážitku splácí jeden, dva, tři roky,“ říká Nacher. Podle něj je lepší na tento typ výdajů skutečně našetřit.

Půjčky online Když už si půjčit, tak na věci s delší životností, než je doba splácení.. Hledejte transparentní nabídky, kde vidíte výši RPSN, výši splátek i úroků.

A zvlášť ve chvíli, kdy peníze na svatbu mají být vašimi jedinými úsporami, je vidina rychlé půjčky velmi nebezpečná. Každý, kdo si chce půjčit, musí také počítat s tím, že se mu okamžitě zvednou měsíční výdaje a že by mu měla zůstat na účtu určitá rezerva (minimálně tří až šesti měsíčních platů), kdyby v budoucnu nemohl z nějakého důvodu splácet.

SPECIÁL o půjčkách

  • Kdy má smysl si půjčovat a na co?
  • 5 věcí, které byste měli udělat, chcete-li vybrat výhodnou půjčku s nejmenším rizikem
  • Půjčka na spadnutí: Jakou splátku unese rodinný rozpočet?
  • Hraný on-line seriál a spoustu dalších informací....

Jde to levněji?

Pokud se do rozpočtu své vysněné svatby skutečně vejít nemůžete, zkuste nejprve jednotlivé body seznamu příprav projít a pokusit se škrtat či hledat levnější variantu. Mnohým novomanželům se například vyplatilo přát si místo svatebních darů peníze, kdy se výdaje na svatbu vrátily alespoň z poloviny. Lze například udělat zahradní party místo honosného oběda v restauraci a podobně. Spoustu dalších zajímavých tipů, jak můžete ušetřit, najdete v následujícím článku:

Věřte, že pro většinu svatebních hostů (i pro vás) bude nejdůležitější atmosféra celé události – a tu nejkrásnější zábavu zvládnete udělat i bez velkých výdajů. Jsou svatby za statisíce, kde se hosté nudí nebo se necítí dobře. A naopak jsou svatby za mininum, na které všichni z přítomných dlouho v dobrém vzpomínají.

"Není rovnítko mezi množstvím peněz na svatbu a atmosférou či zábavou. Lidé by měli hledat štěstí, zážitky, lásku v něčem jiném, než co se dá promítnout do financí..." Patrik Nacher, finanční expertKdyž už není zbytí

Pokud ovšem nastane při plánování svatby situace, kterou nelze vyřešit jinak než půjčkou, zkuste se obrátit nejprve na rodinu nebo známé. Pokud nebudou moci vyhovět, cestou nejmenšího odporu se zdá být podle Patrika Nachera kreditní karta. I ta má ale své nevýhody. „Aby kreditní karta splnila svůj účel, musí se s ní platit bezhotovostně. A pokud ji někdo používá, musí peníze vrátit do konce bezúročného období, které obvykle trvá zhruba měsíc a půl,“ vysvětluje finanční expert. Jen za těchto podmínek získá levný úvěr bez úroků. V opačném případě se ale jedná o drahý produkt.

SPECIÁL o platebních kartách: Podívejte se na seriál ze života o finančním plánování jednoho mladého páru. A jako bonus spoustu zajímavých článků...

Vše o svatbě a jejím plánování. Navštivte salon Navždy spolu

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.