Móda a krása

17. května 2023 07:00

Komerční sdělení

Uvažujete o zvětšení prsou? Lékař Roman Kufa zodpověděl nejdůležitější otázky, které augmentaci provází

Zvětšení prsou a jejich modelace je tématem, se kterým se pojí mnoho otázek i mýtů. Proto jsme do živého vysílání na Facebooku Prima Ženy pozvali předního plastického chirurga Romana Kufu, aby odpověděl na vaše dotazy o augmentaci. Jak probíhá výběr vhodných implantátů a jak je to s jejich životností? Co dělat, abychom se vyhnuli případným rizikům? Vše se dozvíte v našem rozhovoru.

Pokud přemýšlíte nad tím, že si necháte zvětšit prsa a/nebo upravit jejich tvar, máte nespočet možností od výběru velikosti a tvaru implantátů až po způsob provedení zákroku. Vším by vás měl provést renomovaný plastický chirurg, který posoudí a doporučí, jaké implantáty zvolit, kam je umístit, jestli a jak prsa nadzvednout. Nic nenahradí osobní konzultaci, kterou si domluvíte na specializované klinice, přesto však plastický chirurg a vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa možná zodpoví některé z vašich dotazů už nyní.

Je možné podstoupit zvětšení i modelaci prsou v jednom zákroku?

Ano, na našem pracovišti tyto úpravy provádíme najednou, tedy vkládáme implantát a současně prs zmodelujeme tak, že ho nadzvedneme. Celý zákrok je samozřejmě technicky trochu obtížnější. Je důležité, aby nedocházelo k velkému napětí rány modelací. Proto je také možné provést nejprve modelaci prsu, počkat, až se rány zahojí, a potom v odstupu přibližně tak šesti měsíců a více vložit implantát. Záleží na zkušenostech a volbě operatéra.

Mohu se na operaci nějak připravit, aby vše proběhlo hladce?

Zvětšení i modelace prsou se provádí v celkové narkóze a každá narkóza s sebou samozřejmě nese nějaká rizika. Pacient musí být zdravý, mít v pořádku kompletní interní vyšetření (krevní obraz, EKG a tak dále), nesmí mít žádné infekce, protože ty jsou rizikem vzniku možných zánětů prsu. Důležitá je také konzultace před operací, kdy si operatér i pacientka ujasní její představy, jak by měl výsledek vypadat a zdali je to vůbec možné.

Po jaké době je nutné implantáty vyměnit?

Kdysi se doporučovalo vyměnit implantáty po 10 nebo 15 letech, ale dnes máme implantáty úplně nové řady a generace, u kterých není striktně dáno, že by se musely po určité době měnit. Doporučuji, aby pacientky chodily na pravidelné kontroly, a to buď ultrazvukové nebo na magnetickou rezonanci, a pokud jsou implantáty v pořádku a nic se s nimi neděje, tak není důvod je vyměňovat.

Bude možné s implantáty kojit a je to bezpečné pro dítě?

Určitě ano. Vložení implantátu do prsu nemá vliv na možnost kojení, protože se vkládá pod žlázu, anebo i pod prsní sval, takže žláza není porušena. Záleží ještě na přístupu, odkud a kam implantát vložíme. Většinou se volí přístup z podprsní rýhy, který vývody mléčné žlázy neporuší.

O kolik je možné prsa zvětšit?

Prsa lze samozřejmě zvětšit o hodně, záleží jednak na tom, jaké představy má pacientka, ale je důležité také zhodnotit anatomii a poměry na hrudníku. Když je kůže pevná a prsní žláza malá, nemůžeme tam vložit enormně velké implantáty, protože by se tam zkrátka nevešly. Na konzultaci je třeba si domluvit, co pacientka požaduje, jakou velikost a jaký tvar, protože implantátů je více druhů. Existuje více velikostí, ale i tvarů, jsou anatomické, kulaté...

Jak dlouho trvá hospitalizace a rekonvalescence po operaci?

U nás doporučujeme zůstat na jednu noc a myslím, že to opravdu stačí. Druhý den může pacientka odejít domů. Doporučuji následně klidový režim 5–⁠7 dnů, kancelářská práce je možná po týdnu. Po dvou týdnech už se dá sportovat, přičemž švihové sporty jako je golf a tenis jsou možné spíše až za dva měsíce. Součástí pooperační péče je kompresní podprsenka, kterou je doporučováno nosit šest týdnů dnem i nocí.

Co ovlivňuje, jestli budete mít po augmentaci prsa blízko nebo dál od sebe? A jak je to s mýty, které kolují o praskání implantátů v letadlech nebo rakovině z implantátů? To a mnohem víc vysvětluje MUDr. Roman Kufa v našem video rozhovoru na začátku článku.

Tématu plastických operací prsou se s dalšími odborníky budeme věnovat i nadále, tak nás sledujte.

Decolt Day – Nenechte si ujít exkluzivní akci

Využijte jedinečnou akci na plastiku prsou s konzultací zdarma a přednostním termínem u prestižních lékařů. Objednat se můžete telefonicky nebo přes kontaktní formulář, akce proběhne v neděli 21. 5. 2023 od 10 do 17 hodin v Perfect Clinic (Kartouzská 10, Praha 5).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.