Životní styl

7. listopadu 2019 10:00

Anna Kopečková

Iveta Dušková: V mých pohádkách zlo neexistuje. Chci dát šanci všem

Iveta Dušková, ředitelka pražského Divadla Kampa, je pětinásobná babička, scenáristka, režisérka, ale i herečka, a to především pohádková. Povídaly jsme si proto hlavně o pohádkách, ale prozradila nám i to, co ji dojímá, nebo proč o sobě tvrdí, že je naivní.

  • V Divadle Kampa stojíte převážně za scénáři pohádek. Proč máte pohádky tak ráda?

Protože v pohádkách vše dopadne jak? Dobře. Dobro zvítězí, protože i zlo je proměněno v dobro. Píšu pohádky, kde i záporný hrdina prozře a pochopí, že se mýlil. Ono vlastně zlo ani neexistuje, pro mě je záporný hrdina vždy jen popletenou a strachuplnou bytostí. A to mě na tom baví, dát šanci všem. Pokouším se o to i v životě, i když je pravda, že někdy to nejde lehce. A kolikrát k těm nejbližším je člověk nejmíň tolerantní.

  • Hrajete také v některých pohádkách?

Ano, já vlastně hraju jenom v příbězích pro děti. I když mě teď láká po všech těch dědečcích, šamanech, skřítcích si zahrát nějakou ženskou charakterní roli. Tak uvidíme, jestli se to podaří. Ale v pohádkách hraju moc ráda. Je to svět, ve kterém je harmonie, je barevný, plný dobrodružství a magie, a přitom bezpečný, radostný a srozumitelný.

  • Vypadá to, že pohádky čtete více než beletrii. Jakou pohádku nebo pohádkový příběh máte nejraději?

Moje nejoblíbenější kniha pro děti je asi Škola Malého stromu. Proto jsem ji i zdramatizovala a uvedla na jeviště. Spolu s Péťou Bílkovou ji hrajeme už 14 let. Pak mám moc ráda Heidi, děvčátko z hor. Taky ji máme na repertoáru. A samozřejmě miluju i naše české pohádky o hloupém Honzovi. Dokonce přemýšlím, že bychom v divadle zkusili nazkoušet i úplně klasickou pohádku. A taky nesmím zapomenout na můj velký vzor, na ruskou filmovou pohádku Mrazík. Tato pohádka je mistrovsky napsána. Je mi ze všech filmových pohádek nejbližší.

  • Myslíte, že se umíte do dětí vcítit?

To nevím, snad ano, když pro ně píšu. Nejde ani tak o to vciťovat se do dětí, protože každé dítě je jiné, ale spíš rozumím dětskému naivnímu pohledu. Je mi blízký, neb jsem sama tak trochu naivní. Což má své výhody, ale i nevýhody. Například: výhodou je, že v dětském světě je všechno opravdové, srozumitelné a svým způsobem jednoduché, je plný fantazie, která nemá hranic. Nevýhodou je, že potom trochu nechápete, proč se v tom dospěláckém světě dějou ty nespravedlnosti. Na jedné straně tu vládne nesmyslná důležitost a na druhé krutá lhostejnost. Tomu prostě nerozumím.

  • Co vás dojímá? A kdy jste šťastná?

V mém věku už mě dojímá skoro všechno. Když slyším hezkou písničku, když vidím lidi se na sebe usmívat, když mě moje vnoučata obejmou a řeknou: „Babičko, máme tě ráda". A teď naposledy jsem byla dojatá jízdou ve vlaku. Zapadalo slunce a všechno bylo pozlacené, dívala jsem se z okna. Ucítila jsem, jak nic nemusím, jenom sedět, dívat se na tu nádheru kolem a byla jsem moc dojatá. Je to vlastně velice jednoduché. A to je i chvíle, kdy se cítím šťastná. Ten pocit, že všechno je tak, jak má být, mě naplňuje štěstím. Když jsem šťastná, tak v sobě cítím klid a harmonii. A jak už jsem řekla, důvodem může být cokoliv. Většinou vědomí, že je všechno v pořádku.

  • Kolik vnoučat máte? A vidíte v nich svůj nebo manželův (herec Jaroslav Dušek, pozn. red.) odraz?

Vnoučat už máme 5. Nejstarší Táničce je 14, Tobíkovi 12, Violce 10, Kryštůfkovi 4 a nejmladšímu Olíkovi 2. Musím děti vyjmenovat všechny, aby na sebe nežárlily, že o někom mluvím víc a o někom míň. Jestli po nás něco zdědily, to zatím nedokážu posoudit, ale pohádky mají rády všechny. Těm třem starším jsem před spaním vyprávěla pohádky, které jsem si vymýšlela. To mělo ale nevýhodu, že když ji po mně chtěly znovu vyprávět, už jsem si to moc nepamatovala a ony mě hodně opravovaly. Olíkovi, který teď s námi bydlí, protože dcera se zetěm staví domek, místo pohádek vyprávím, jak vařím bramborovou polívku. To ho uklidní a pak krásně usne. Ale musím při tom zachovat velice věcný a praktický tón hlasu. Když začnu s uspávací pohádkou a jemně ztiším hlas, tak jen řekne: „To stačí." Tak uvidíme, co z něj bude.

  • Co nového v Divadle Kampa připravujete?

Konečně si plníme náš velký sen natočit na CD Písničky z Cylindru. Jsou to písničky z našich pohádek. Rozjeli jsem hithitovou kampaň, a pokud se nám podaří sehnat všechny potřebné peníze, tak bychom na Vánoce rádi nabídli našim divákům či příznivcům první ze dvou CD. Já věřím, že se to podaří a že nás lidé podpoří. Myslím, že takové cédéčko plné krásných písniček může být skvělý vánoční dárek.

Připravily: Tereza Niesytová, Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.