Seriály a filmy

10. prosince 2019 09:00

Rudolf Hrušínský jako nejlepší Švejk všech dob

„Poslušně hlásím…“ a další skvělé hlášky zaznívají ve filmu Dobrý voják Švejk již přes půl století. A jsou nesmrtelné, stejně jako herectví Rudolfa Hrušínského. Ten na plátně v roce 1956 rozpohyboval geniálního literárního hrdinu vojáka Švejka ze satirického románu Jaroslava Haška.

Josef Švejk je obchodník se psy, žije v Praze u bytné paní Müllerové. Ta Švejkovi vypráví o sarajevském atentátu. A protože je Švejk úředně považovaný za blba a pustí si v hospodě pusu na špacír, skončí kvůli komentování atentátu ve vězení za velezradu. Při vyšetřování zjistí psychiatři, že má Švejk úplný hlupák, a tak ho propustí. On však neváhá a nechá se okamžitě naverbovat do armády, i když ho trápí revma a špatně se hýbe. K odvodu ho bytná Müllerová veze na invalidním vozíku.

Švejk je označen za hypochondra, a revma nerevma, do armády ho stejně vezmou. Když se při mši rozpláče během kázání opilého feldkuráta Katze (Miloš Kopecký), toho to tak dojme, že si vyžádá Švejka za sluhu. Následuje ohňostroj vtipných scének s věčně podroušeným knězem, který nakonec prohraje Švejka v kartách. Tak vstoupí notorický hňup, jenž má však notnou dávku zdravého selského rozumu, do služeb elegantního nadporučíka Lukáše (Svatopluk Beneš). Spolu s ním se pak Švejk ocitá uprostřed války, poté co je jeho pán převelen do Českých Budějovic k jednotkám, které míří přímo na frontu.

Kvalitní nestárnoucí humor si užijte s komedií Dobrý voják Švejk 23. ledna ve 20.15 na Primě! A nebo se na něj podívejte odpoledne 1. ledna 2020 na Primě!

Můžete se těšit na:

  • Dokonalé herectví Rudolfa Hrušínského, Miloše Kopeckého, Františka Filipovského, Josefa Hlinomaze. Hrušínskému bylo 36 let, když hrál Švejka a pro roli musel hodně ztloustnout.
  • Legraci, švandu, zábavu. I když jde o příběh z 1. světové války, je celý filmový Švejk vlastně gejzírem nezapomenutelných vtipných hlášek a citací ze stejnojmenné knihy Jaroslava Haška
  • Pohledy na starou Prahu, které dnes už neuvidíte. Natáčelo se na Loretě, u Rudolfina, na trzích Uhelném, Havelském či Ovocném, v Maislově anebo Rybné ulici

Řeklo se ve Švejkovi:

1. Pane hostinský, tady kdysi visel obraz císaře pána. - Jo visel, ale sraly na něj mouchy, tak sem ho dal na půdu. To víte, ještě by si moh někdo dovolit ňákou poznámku a byly by z toho nepříjemnosti. Co pak to potřebuju?

2. To je náhoda, že vás chytí revma, když máte jít do války.

3. Na Bělehrad! Na Bělehrad !

4. Níže podepsáni lékaři bazírují na vrozeném kreténizmu Josefa Švejka, vyjadřujícího se slovy "Ať žije císař František Josef první", kterýžto výrok úplně stačí, aby osvětlil duševní stav vyšetřovaného jako notorického blba.

5. Milostivá pani,Vy máteale rozkošného chlapečka…

6. Tak nám zabili Ferdinanda.

Přehrajte si film ONLINE. Vyberte si a přehrajte online některý z českých či československých filmů v naší pestré nabídce v archivu Prima.cz:

Máte chuť na dokument?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.