Demi Moore je G.I. Jane: první žena elitních amerických jednotek SEALs!

G.I. Jane - upoutávka

Nejtvrdší trénink, jaký si dovedete představit. Úspěšných absolventů nejprestižnějšího vojenského výcviku je méně než třetina. G.I. Jane je první žena americké armády, která dostane šanci, aby otevřela dveře dalším. Podívejte se na vojenské akční drama G.I. Jane v pátek ve 21.35 na Primě

Ženy v bojových jednotkách občas vzbuzují úsměšek. Příslušnice zpravodajské služby vojenského námořnictva Jordan O´Neil (Demi Moore) má dokázat, že ženám patří rovnoprávné místo i mezi nejelitnějšími vojáky světa. Pokud se jí podaří projít výcvikem, jednotky SEALs se otevřou i dalším ženám. Ačkoliv není feministkou, do náročného tréninku se pustí střemhlav. Navzdory okolí, které nevěří, že by mohla projít.

Jordan se podaří zvládnout první, tzv. Pekelný týden. Oholí si hlavu a protože chce být vystavena stejným podmínkám jako mužští kolegové, přestěhuje se k nim na ubytovnu. Její přítel Royce (Jason Beghe) ji varuje před intrikánským chováním velitelů, zejména Johnem Urgaylem (Viggo Mortensen), který je známý až mafiánskými praktikami. Vojáci jsou vystaveni šikaně, mučení a tvrdému bití. Jordan se nadále drží dobře. Podaří se jí prolomit ledy a stát se první ženou v dějinách americké armády, která bude nasazena v zahraniční misi?

Zajímavosti z natáčení

  • V barové scéně jsou dvě návštěvnice jménem Thelma a Luisa. Jedná se o odkaz na Scottův veleúspěšný film z roku 1991.
  • Na tréninkové scény dohlížel Richard Marcinko, skutečný člen jednotek SEALs.
  • Po dohodě s bratrem Tonym použil Ridley Scott několik scén z jeho filmu Krvavý příliv (1995).
  • Režisér natočil bez vědomí studia alternativní konec, ve kterém Jordan umírá. K údivu všech se testovacímu publiku více líbil právě tento závěr. Studio se však nakonec rozhodlo pro původní záměr, ve kterém Jordan zůstává naživu.
  • Natáčelo se na Floridě u Jacksonville v armádním kempu využívaném parašutisty.

G.I.Jane - Obrázek 10, Foto: archiv FTV Prima

Ridley Scott opět bojuje za rovnoprávnost žen

Slavný režisér se nepustil do zpracování příběhu silných žen a hrdinek poprvé. Už ve Vetřelci (1979) a Thelmě a Louise (1991) předložil vyprávění o charakterních ženách, které si musejí umět poradit v akcích vyloženě žadonících po mužském hrdinovi. Předchozí příběhy mu vynesly kladné kritiky a obrovský úspěch, Thelma a Louise dokonce nominaci na Oscara.

Film G.I. Jane byl rovněž kasovním trhákem, ale režisér musel podstoupit kritiku ze strany amerického námořnictva. To sice uznalo, že výcvik elitních jednotek je nejtvrdší na světě, ale distancovalo se od praktik bití a mučení, které Scott ve filmu ukazuje.

Jednotky Navy SEALs versus ženy

Prestižní jednotky amerického námořnictva Navy SEALs (United States Navy´s Sea, Air and Land Teams (česky Námořní, vzdušné a pozemní týmy Námořnictva Spojených států amerických) ve skutečnosti nebyly otevřeny ženám dodnes. Jedná se o poslední oblast amerického obranného systému, která neumožňuje výcvik něžného pohlaví. Ministerstvo obrany USA v prosinci 2014 oznámilo, že zákaz přehodnocuje a konečné stanovisko bude vydáno v lednu 2016.

Dejte si v pátek večer akční drama s Demi Moore a Viggo Mortensenem G.I. Jane. U nás na Primě ve 21.35!

Sdílejte článek
Štítky film FTV Prima režisér Viggo Mortensen USA Ridley Scott Richard Marcinko Ceny Oscar Námořnictvo Spojených států amerických Demi Mooreová Armáda Spojených států amerických Jason Beghe

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 7. 2024

Berani, daří se vám velmi dobře, ale dnes se možná budete cítit soustředěnější než kdy jindy. Cesta před vámi se zdá být jasná a dobře vymezená. Motivovaně očekáváte budoucnost. Možná uvažujete o dlouhé cestě do zahraničí nebo se možná vrátíte do školy, abyste získali vyšší vzdělání. Dnešní den je vhodný k tomu, abyste prozkoumali a dokončili své plány.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.