Seriály a filmy

18. srpna 2020 01:11

11 postřehů k velkolepému finále hobití trilogie Bitva pěti armád

Energií nadupaný závěr trilogie Hobit: Bitva pěti armád vás nenechá ani chvilku vydechnout. Bude se čarovat, nenávidět i milovat, ale hlavně bojovat. Scény soubojů doslova bolí, jako byste se mlátili se zrůdnými skřety vy sami. Rozlučte se s Gandalfem, Bilbem, elfy a trpaslíky ve velkém stylu! Sledujte Primu ve středu večer ve 20.15.

Děsivý drak Šmak už není majitelem zlata v Osamělé hoře. Prohrál, byl vyhnán na povrch, zuří a v Jezerním městě zabíjí vše živé. Pozdě si trpaslíci v čele se svým vůdcem Thorinem uvědomují, že chtěli vybojovat zpět svůj domov, ale do světa zároveň vypustili ztělesněné zlo. Draka nakonec skolí obřím šípem člověk Bard a jeho syn Bain.

Jenže udatného Thorina zasáhla při pohledu na množství lesknoucích se pokladů nemoc zlata. Trpaslík se najednou nechce dělit ani s lidmi z města, ani vrátit elfům posvátné bílé drahokamy. Jediné, co ještě Thorinovi chybí k uchvácení veškeré moci, je kámen Arcikam. Jenže kdo ho má? Proti trpaslíkům z Osamělé hory se postupně obrátí jak lidé, tak i lesní elfové. Dříve přátelské národy spolu začnou bojovat. Na pomoc přichází Gandalf, kterého elfové osvobodili z rukou ukrutného Nekromanta.

Podívejte se na upoutávku filmu Hobit: Bitva pěti armád:

Děsivá atmosféra strachu se stupňuje. Do oblasti u Osamělé hory se blíží obrovské vojsko zmutovaných skřetů, jež posílá temný čaroděj Sauron. Ale národy Středozemě jsou rozdělené a bojují jeden proti druhému. Uvnitř Hory zjistí trpaslík Thorin, že nejvzácnější kámen Arcikam má u sebe Bilbo. Je to okamžik, kdy se rozhoduje, zda v Thorinovi převládne zlo a chamtivost nad dobrem a přátelstvím.

Nakonec se trpaslík na poslední chvíli vyléčí z nemoci zlata a uzdravený spěchá pomoci v boji proti skřetům. Je jasné, že armády lidí, elfů a trpaslíků za pomoci čaroděje Gandalfa a Bilba se musí spojit, aby Sauronovy skřetí sluhy porazily. Začíná závěrečná bitva, kterou rozhodne až přílet magických orlů, kteří skřety rozpráší…

V budoucnosti Středozemě se budou skládat oslavné písně na počest padlých bojovníků z řad trpaslíků, elfů i lidí. Hobit Bilbo Pytlík se loučí a vrací se do hobití vísky Dno Pytle, aby zase vyměnil dobrodružný život za ten klidný a normální. Ale osud Středozemě už nikdy nebude stejný. Ví to jen čaroděj Gandalf. Tuší totiž, že si Bilbo odnáší domů jeden kousek zlata… čarovný prsten.

Finále hobití trilogie Hobit: Bitva pěti armád si vychutnejte ve středu ve 20.15 na Primě.

11 postřehů k filmu:

 1. Film Hobit: Bitva pěti armád (2014) trvá 144 minut. Vybavte se spoustou popcornu a tuhle filmovou pecku si dosyta užijte!
 2. Režisér Peter Jackson před premiérou posledního Hobita uvedl, že jde o poslední film, který o osudech Středozemě natočil. Zároveň to však pro něj byl díl, který si nejvíc užíval. „Moc bych si přál, aby ty tři díly Hobita tvořily celek se třemi díly Pána prstenů, které jsme natočili už dřív. Tak aby všechny tyto filmy fungovaly dohromady, jako velká epická sága o Středozemi.“
 3. Herci shodně uvádějí, že režisér a spoluscenáristé Fran Walsh, Philippa Boyens a Guillermo Del Toro příběhem doslova dýchali. O Peteru Jacksonovi navíc obdivně vyprávějí, jak je neuvěřitelné, že dokáže udržet pozornost pro detaily, stejně jako přemýšlet v širokém kontextu celého filmu. A to ať už se týká výpravy, prostředí, nebo jednotlivých postav a jejich vývoje.
 4. Tomu nasvědčuje i jeden fanouškovský komentář: „V čem Jackson nadále exceluje, jsou výpravné akční scény, z nichž přes tuny CGI (speciální efekty tvořené počítačovou úpravou obrazu) a výrazně videoherní choreografii, dýchá nadšení pro řemeslo a vymýšlení fantastických světů a národů.
 5. Že se ale režisér Peter Jackson občas z množství práce doslova hroutil, natáčení na čas přerušoval atd., dokazuje část rozhovoru, v němž přiznal, že práce bylo v jednu chvíli tolik, že prostě nevěděl, co dělá. Mrkněte na výborné video The Problem with The Battle of Five Armies. Angličtina nutná!
 6. Herci Ian McKellen (Gandalf) a Cate Blanchett (Galadriel) jsou jediní herci, kteří hrají ve všech šesti příbězích ze Středozemě, tedy jak v trilogii Hobit, tak i v trilogii Pán prstenů (2001–2003). Přesto například role Cate Blanchett byla ve trojce tak malá, že na place strávila jen 8 dní. Herečka přitom na natáčení vzpomíná, že to bylo jako vracet se na letní tábor. Potkáváte známé lidi, které máte rádi, těšíte se, co si s nimi zase užijete.
 7. Martin Freeman, který hrál hobita Bilba, si po natáčení nechal svůj bilbovský meč a umělé uši, které ve filmu nosí. Richard Armitage (trpaslík Thorin) a Lee Pace (elf Thranduil) si také svoje filmové meče ponechali. Přičemž Lee Pace ho má prý uložený doma v držáku na deštníky. Vždy při ruce!
 8. Natáčelo se na Novém Zélandu a ve studiu Pinewood v Anglii.
 9. Stejně nemluvní jako v minulém díle Hobita zůstanou trpaslíci Bifur a Bombur, ani slovo. Ovšem pozor! V delší verzi na Blue ray se krátkého dialogu dočkáme. A to poté, co Bifurovi vytáhnou z čela zaseknutou sekeru. Trpaslíci jsou holt drsňáci…
 10. Elfka Galadriel zapudí ve filmu při jednom souboji pomocí svého magického prstenu zlého skřeta a následně i čaroděje Saurona. V knižní předloze však elfí prsteny nemají takovou moc a nedají se využít jako zbraně.
 11. V knize J. R. R. Tolkiena Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky je závěrečná bitva pěti armád vykreslena v jedné kapitole. Ve filmu tvoří téměř polovinu z celkového času.

Plusy nebo minusy?

 • Hnidopichům se nelíbí, že množství akce je ve filmu na úkor vykreslení postav a jejich pocitů.
 • Verze pro kina trvající dvě a půl hodiny je podle kritiků ochuzena o některé scény, které se objevily až na Blue ray. Vydrželi by ale diváci v kině dalších 30 minut?
 • Bitva podle některých zabírá příliš dlouhou část filmu. A není to něco, proč se jiní diváci na film tak těší?
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.