7. července 2017 10:00

Od Indiana Jonese k Laře Croft: 5 nejlepších filmových archeologů

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy - upoutávka

Žádný z nich překvapivě nemarní čas v kanclu. První díl ze série slavného Indyho uvidíte v sobotu ve 20.15 na Primě.

Populární archeolog, který se umí ohánět bičem, Indiana Jones oživili legendární filmoví tvůrci Steven Spielberg a George Lucas. Indy (Harrison Ford) je pověřen vládou Spojených států, aby našel Archu úmluvy se zvláštní mystickou silou, kterou chtějí získat nacisté. Indy uzavírá spojenectví s Marion Ravenwood a tato dvojice spolu prožívá jedno strhující dobrodružství za druhým.

Podívejte se na pět nejlepších filmových archeologů, tedy aspoň podle nás.

A na toho nejlepšího se mrkněte v sobotu. Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy ve 20.15 na Primě.

Podívejte se na upoutávku filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy:

5) Allan Quartermain

Dneska je možná nejznámější Indiana Jones, byl to však především Allan Quatermain, kdo zpopularizoval filmové archeologické řemeslo jako práci pro dobrodruhy.

Jeho nejznámnější výpravou byla ta za doly krále Šalamouna ve stejnojmenné knize a řadě filmových adaptací. První z nich pocházely ještě z dob němého filmu, dnešní diváci zřejmě znají jenom starou verzi Allana s tváří Seana Conneryho z Ligy výjimečných.

4) Rick O'Connell a Evie Carnahan

I když je jeden z nich je žoldák a druhý egyptolog(žka), do značné míry mají díky svému dobrodružství s Mumií blízko právě k zeměhrabům, jako jsou archeologové! Hlavní hrdinové Mumie se navíc vyznačují netradiční chemií!

Zatímco totiž většina filmových dobrodruhů o monogamii četla možná tak ve slovníku cizích slov, O’Connellovi se ve třech filmech pohybují po boku toho druhého, což činí ze sledování jejich trampot dost netradiční rodinnou pokoukanou.

3) Daniel Jackson

Především ve filmové Hvězdné bráně je Danny poměrně netradičním plemenem filmového archeologa – vypadá totiž jako pravý nerd, který je s to uzvednout maximálně tužku a dobrodružství prožívá leda tak, že se snaží na přednáškách propagovat své ujeté teorie. Jenže pak se ukáže, že měl ve všem pravdu.

Jackson nejenže se stane mimozemským Indym, ale skrze seriál pak prodělá evoluci v plnohodnotného akčního hrdinu, zasmušilého milovníka a nakonec mnohonásobného spasitele planety, vesmíru a tak vůbec.

2) Lara Croft

Jasně, oba filmy o Laře Croft stojí za starou bačkoru. Jenže v herní sféře má Lara daleko lepší pověst! Právě ona dala zrod novému žánru – dneska sice každý zná “střílečky z pohledu třetí osoby”, v 90. letech jim však dlouho nikdo neřekl jinak než “tombraiderovky”. Lara byla první herní celebrita a ikona, i když spíše než pro vykreslení osobnosti to bylo pro její hrudní koš.

Nedávno bylo navíc oznámeno, že i ve filmovém světě čeká Laru reboot. Její nové já bude hrát Alicia Vikander z Ex Machina nebo Krycí jméno U.N.C.L.E., dá se tak očekávat mnohem vybroušenější přístup, na míle vzdálený od sexsymbolu Angeliny Jolie ve filmech z počátku tisíciletí.

1) Dr. Henry Jones

Posadit na archeologický trůn kohokoliv jiného než Indyho by byla hereze! I když Spielberg s Lucasem Indyho původně zamýšleli jako poctu starým gerojům svého mládí v čele s Quatermainem, opakované klišé zabralo i na novou generaci. Filmový archeolog bez Indyho čepice a biče jako by nebyl!

Původně přitom hrozilo, že Indy pověsí své akademické řemeslo na hřebík. V originální vizi obou tvůrců měla hlavní postava filmu starověké sošky dolovat z krypt, aby je prodávala na černém trhu. Naštěstí si zavčas uvědomili, že by pak stěží byla divákům sympatická. Boj za vědu a poznání je totiž honosnější než malicherný mamon.

Tedy alespoň ve filmu...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.