Dospívající dítě potřebuje jistou benevolenci, radí odborník

Předchozí díl Křižovatek života seznámil diváky s rodinou Síbrtových. Rodiče čtrnáctileté dcery Natálie řeší její útěky z domova a odpor ke studiu. Co k této situaci říká naše koučka Šárka Vávrová?

Zdravé sebevědomé dítě, které ví, co je pro něj důležité, a má zájmy, kterým se aktivně věnuje, a má také uspokojivý vztah se svými rodiči, nebude náchylné k útěkům a lákadlům různých skupin lidí na okraji společnosti. Důležité je dobré zakotvení v rodině, kde má dítě dostatek benevolence k tomu, aby se rozvíjelo, ale i důvěru rodičů a blízký vztah s nimi. Důležitá je komunikace rodičů s dítětem, která řeší i problematickou stánku života.

I když je znatelné, že v pubertě dítě o přítomnost rodičů nestojí, opak je pravdou. Rodiče by se měli dítěti věnovat a najít si pro něj čas.

Obavy ze zklamání mohou způsobit i útěk z domova

Pokud je dítě pod tlakem rodičů, vytváří se v jeho hlavě strategie „co nejdříve pryč“, která je příčinou brzkého odchodu z domova. Také kvůli tomuto tlaku přichází u těchto dětí puberta podstatně dříve než u ostatních.Další díly Křižovatek života sledujete každé úterý a čtvrtek ve 21.45

Názory rodičů a dětí v pubertě bývají dosti rozdílné. Jedná se především o jiné představy o právech a povinnostech v rodině. Rodiče stále vidí svého potomka jako dítě a odpovídajícím způsobem na něj reagují. Dítě má naopak pocit, že je polovičním dospělým a domáhá se respektu a svobody.

Rodičovské ambice přináší dětem větší stres a obavy ze zklamání. Rozvíjet schopnosti a talent dítěte je správné, ale je nutné najít správnou míru, kolik aktivit a nároků u dítěte podporuje jeho rozvoj a kde jsou hranice, za nimiž dítě zažívá stres a velkou zátěž. Také se musí posoudit, které cíle jsou pro dítě dosažitelné. Dítě musí mít prostor i pro svůj volný čas a schůzky s kamarády.

Důležité je dát dítěti najevo, že ho rodiče mají rádi a to za všech okolností, nezávisle na jeho školních výsledcích či jiných selhání např. ve sportu. Rodiče by si měli uvědomit, zda požadavky, které na své dítě mají, neomezují jeho svobodu a život. Jsou tyto požadavky opravdu požadavky dítěte, anebo projektování nesplněného snu jeho rodičů? Zda chce dítě jít touto cestou, nebo by se raději věnovalo něčemu jinému?

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.