Jak se bránit, když učitel ignoruje šikanu jednoho z žáků?

Pamatujete si na díl Křižovatek života, v němž třídní učitelka šikanovala dívku? Naší odbornici, koučce Šárce Vávrové poslala dopis naše čtenářka popisující velmi podobnou zkušenost. Jaký jí Šárka Vávrová poradí postup? Zde je dopis a následuje vyjádření koučky.

Dobrý den, mám dotaz a stejnou zkušenost jako rodina z Křižovatek života, bohužel z mateřské školy. Je možno se nějak psychologicky bránit, nebo jsme odkázáni na to být obětí svévolné učitelky?

Tahle paní na to šla jednoduše. Nenapomenula děti, které se k mému synovi chovali špatně. On měl neustále pocit ublíženosti a bezpráví. Nakonec se začal chovat afektovaně. Doma říkal, že učitelky nevidí, když ho děti bijí.

Doufala jsem v soudnost dospělých a uvěřila učitelkám, že syn napadá ostatní děti. První náhodný chlapeček, kterého jsem se v šatničce zeptala, mi odpověděl: "Já se s ním nekamarádím, ale ostatní děti ho pořád bijí..."

Například hned první týden po nástupu do Mš mi oznámila, že syn utrpěl zranění na klouzačce, ale že si za to může sám, protože "zlobil" 2 chlapce a holčička, která se s nimi kamarádila ho proto praštila dřevěnou hračkou doprostřed čela. Synovi zůstala jizva!

V překladu to znamená, že ho napadli 3 starší děti, učitelka nezasáhla včas a dokonce vinu svalila na nejmladší dítě, které ani nevědělo, co se to s ním vlastně děje - protože podobné zacházení u maminky nezažilo!

Děti si během 2 let docházky vypěstovali strategii, aby se skutečně před zraky učitelek skryly. (Na školní zahradě za keříčky a stromy - kam učitelky ze své lavičky nedohlédly.)

Incident, který konečně vyvolal jakousi reakci se stal po 2 letech. Jeden chlapec přemluvil další dva, že vylákají mého syna za strom a tam ho zbijí. Následkem toho měl syn skutečně zkrvavený obličej. Učitelka se celou věc snažila svalit na spor mezi synem a jeho nejlepším kamarádem. Okolnosti celé situace se snažila maximálně zamlčet, překroutit, utajit a zamést pod koberec. Dozvěděla jsem se je náhodou od matky toho chlapce, na kterého se věc snažili svést.

Dětem byla udělena přednáška o tom, že jsou "bezobranné", jak mi doma vylíčil syn, čímž to zhaslo. Ředitelka se k celé věci s onou učitelkou vždy stavěla tak, že se jedná o nedorozumění mezi pedagogem a rodičem a samozřejmě také trvá na tom, že u nich ŠIKANA není. Ve školním časopise, jenž vydávají, aby si přilepšili k částce SRPŠ, která už snad ani nejde navýšit, uvedená učitelka roztřídila děti na nováčky a "mazáky".

ZŠ, do které tyto děti odcházejí, je šikanou pověstná. Jak se s tím vyrovnat? Jak to zasáhne dítě?

Děkuji

Vyjádření Šárky Vávrové:

Dobrý den paní Brtková,

Děkujeme, že se díváte na Křižovatky života a za váš dotaz do naší poradny. Z Vašeho příběhu je patrné, že Váš syn navštěvoval tuto školku dlouhodobě a problémy zde gradovaly. V každém případě bylo vhodné řešit šikanu ze strany učitelky vždy po uvedeném konfliktu a nenechat se odradit. Pokud se celá záležitost nevyřešila, bylo by vhodné intervenovat u ředitelky školky, školského úřadu.

Důležitá je mimo jiné i vaše komunikace se synem. Vyzpovídejte syna, jak se celá situace udála a jak se k tomu postavila učitelka. Následně ho ujistěte, že mu věříte a také mu dejte najevo vaši lásku a pochopení.

Co se děje v dětské duši, vám může pomoci odhalit dětský psycholog, který s vaším synem celou situaci rozebere a nastíní vám doporučení jak dále postupovat. Každá nespravedlnost se uloží v podvědomí dítěte, které si sebou do života nese tento traumatizující zážitek a v budoucnosti se může projevit jako úzkostná porucha nebo negativní vzorec snižující jeho sebevědomí.

Pracujte na zvýšení sebevědomí vašeho syna, jeho vlastní důležitosti a sebehodnocení tak, aby ve škole už neměl šanci se setkávat s další šikanou, například od starších spolužáků.

Přeji vám i vašemu synovi hodně štěstí v dalším životě

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.