Seriály a filmy

13. srpna 2013 21:10

Markéta Zídková

Jana si plete dítě s panenkou

Panenku hodíte do kouta, psa dáte do psího hotelu. Ale dítě? To už máte na pořád. Jak to vysvětlit mladistvé matce Janě z druhého dílu pořadu Křižovatky života? Zde názor naší poradkyně - koučky Šárky Vávrové.

Jana je mladá dívka, která zatím hledá sama sebe. V adolescentním období svého života otěhotní a narodí se jí syn. V jejích očích je však spíše panenkou na hraní než dítětem. Jana se nehodlá vzdát svého dětského života a vstoupit do dospělosti se zodpovědným přístupem k mateřství a životu. Její mladý partner o dítě nejeví žádný zájem a chce se pouze bavit.

Maminka Jany je naopak velice zodpovědná a stará se o chod celé rodiny. Zajišťuje vše pro své dcery a rodinu i finančně podporuje. Z příběhu je patrné, že se jedná o ženu, která se obětuje pro dobro ostatních, bohužel na úkor sebe sama. Žije pouze pro rodinu a své děti. Její pečovatelské sklony se projevují i v tom, že pracuje v domově důchodců. Dalším faktorem je, že i ona otěhotněla mladá, a tento vzorec se u její dcery opakuje.

Na Heleně (matce od Jany) je zřetelný déletrvající stres. Je pod neustálým tlakem a často na Janu křičí, čímž v ní vzbuzuje vzdor. Jana se podvědomě brání být stejná jako máma a vnímá její chování jako zbytečně stresující. Její vzdor přerůstá ve stále větší lehkomyslnost – chce se tak odlišit od své matky.

Dcera vnímá, že i když je matka velice zodpovědná, přesto nemá spokojený život. Svým způsobem není šťastná, protože se pro své děti obětuje.

Jana se vnitřně takovému způsobu života brání, a tudíž přitahuje partnera, který je opakem její mámy. Naprosto nezodpovědný mladík, který zatím neví, jak naložit s vlastním životem, natož s životem své nové rodiny. Janina maminka dost často poukazuje na to, že své dceři nemůže důvěřovat. Snižuje tak pocit její důležitosti a víry v sama sebe, že danou situaci zvládne.

Příběh končí tím, že si Jana uvědomí, kde udělala chybu a začne být zodpovědná. Helena (matka Jany) nejspíš není sama pro sebe důležitá a upřednostňuje všechny ostatní. Pokud se nenaučí svoji důležitost najít, je možné, že Jana bude v životě dál přitahovat lehkomyslné partnery.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.