Když se o sebe není líná matka schopna postarat, odnesou to děti

Udělám to zítra, nebo zítra je taky den, je asi obvyklá věta a jedna z nejčastějších výmluv, kterou používáme ve vztahu k sobě samým i ostatním.

Chorobné odkládání svých problémů se odborně nazývá prokrastinace. S prokrastinací má většinou zkušenost každý, všichni něco občas odkládají na později nebo dělají věci na poslední chvíli. Důležité však je, neplést si prokrastinaci s leností. Prokrastinátoři svou práci na rozdíl od lenochů splní, i když až po době odkládání a nucení se.

Sandra je typickým prototypem líné ženy, která nebyla nikdy zvyklá pracovat. Svoje vzdělání opustila a žila celý život v bytě s matkou, která za dceru vykonávala všechny její povinnosti. Po smrti matky dospělá žena teprve zjišťuje, jaké povinnosti život přináší. Zároveň se odmítá smířit s tím, že je nutné tyto povinnosti plnit. Nejspíše byla zvyklá, že její matka v domácnosti vše zařídila a ona se nemusela o nic starat, dokonce ani o vlastní děti. Je naprosto bezradná a celou svoji situaci řeší tím, že stále odpočívá, dívá se na televizi, případně se opíjí se svými kamarády. Děti jsou pro Sandru spíše přítěží než radostí. V bytě je velký nepořádek a Sandra svým dětem neuvaří ani jídlo. Stále žije v domnění, že se vše samo vyřeší stejně jako to nejspíše bylo za života její matky.

Sandru matka nevedla k samostatnosti a vykonávala za ni veškeré povinnosti. Ve vztahu byla nastolena i závislost Sandry a její matky. Po smrti matky proto není Sandra schopna žít svůj vlastní život. Matka mohla trpět přehnanou úzkostí a vytvořit si fixaci na svou dceru, čímž jí bránila v osamostatnění se.

Sandřiny děti postupem času přestávají chodit do školy a jejich matka vše zdůvodňuje tím, že si potřebují odpočinout. Dívá se na ně stejným pohledem jako sama na sebe. Potřebuje odpočívat a vzdělání ji v životě nechybělo, protože se o ní někdo vždy postaral. Tato měřítka života aplikuje i na své děti.

Utekl vám tento díl? Přehrajte si ho ZDE:

Sandra je vhozena do života a musí se naučit překonávat překážky, které život přináší. Také poprvé zažívá pocit žít sama, bez pomoci rodiny a jiných lidí. Nejspíše neumí ani nakládat se svojí finanční situací a ve chvíli, kdy získá nějaké peníze, běží je utratit do obchodu za nepotřebné věci. Chová se jako malé dítě, které se učí postupně chápat hodnotu peněz a priority, za co peníze utrácet.

V dětství si děti osvojují strategie, které budou používat v dospělosti. Zkušenosti pak získávají od rodičů a také z vlastních zážitků. Děti Sandry mají špatný příklad v nezodpovědné matce a tento model rodiny si mohou nést i do dalšího života. Pokud by nezasáhl otec, který je převzal do své péče, je možné, že by se v životě nenaučily dosáhnout úspěchů či důležitých rozhodnutí. Na vině je právě chybějící motivace.

Prvním krokem pro Sandru je, určit si postupně dílčí cíle, které bude plnit. Neměly by být moc složité, aby bylo v jejích silách je splnit. Tím mohou být i menší cíle jako například úklid v domácnosti, naučit se vařit i najít si práce. Za každý splněný úkol je důležité se postupně ocenit.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.