Křižovatky života: Dětská práce je zakázaná. Přesto bují v domácnostech

Není-li matka schopna postarat se o své děti, může to mít zničující následky. Podaří se jejímu bývalému manželovi společně se sociálními pracovníky přimět necitelnou matku k odpovědnosti? Na další díl Křižovatek života se podívejte ve čtvrtek ve 21.45.

Tonda Kladenský (41) žije v Praze na periferii. Jeho děti Magda (13) a Vojta (11) bydlí od rozvodu rodičů s matkou Sandrou (39). Sandra je na podpoře a děti jsou jí svěřeny do výhradní péče. Má tedy právo rozhodovat o tom, kde budou žít. Kuchař Tonda své děti vídá každý druhý víkend. Sama Sandra se nikdy ničím nevyučila a až do teď nemusela v životě pracovat: její bývalý muž ji každý měsíc posílal alimenty pro obě děti a v domácnosti mohla spoléhat na pomoc své matky Lady.

Lada však před dvěma měsíci zemřela na infarkt a Sandra bez její pomoci nestíhá. Sandra nikdy nebyla zvyklá pracovat, teď tráví celé dny doma, nestará se o sebe a rozděluje domácí práce mezi děti. Dobrosrdečný Tonda si málo všímá změn v rodině. Má náročnou práci, a aby rodinu uživil, musí hodně pracovat. Kvůli tomu děti bohužel vídá jen o víkendu a i o víkendu, když děti spí, ještě někdy pozdě večer pracuje. Vojta a Magda jsou u otce rádi, protože u něho mohou odpočívat.

Dosud si nikdo změn v rodině nevšiml. Ale jednoho dne, když chtěl Tonda nastoupit do svého auta před supermarketem, zahlédl náhodou Magdu a Vojtu, jak odcházejí z charity pro bezdomovce. Zastaví je a zeptá se jich, co tam dělali. Dají mu šokující odpověď: jejich matka Sandra je poslala do zařízení pro bezdomovce, věděla, že tam děti dostanou najíst a sama nechtěla vařit. Byla příliš unavená a nemá chuť stát každý den v kuchyni.

Tonda je v šoku. Sandře však vůbec nevadí, že Magda a Vojta musí jíst jako bezdomovci v charitě. A to jen proto, aby sama mohla lenošit. Otec byl vždy rád, že tchyně Lada se o děti starala. Už dříve nebyla Sandra schopná vzít na sebe zodpovědnosti dospělého člověka. Když Lada zemřela, Tonda doufal, že Sandra překoná svou lenost a že se naučí stát na vlastních nohou. Nyní se rozhoduje, že se v budoucnu chce víc starat o své děti.Na další díl Křižovatek života se podívejte ve čtvrtek ve 21.45.

Ale Tonda zažívá další zklamání. Když chce děti o víkendu u Sandry vyzvednout, vidí, že je Sandra zanedbává, že se nestará ani o sebe. Tonda je šokován stavem své bývalé ženy. Vypadá zanedbaně a páchne alkoholem. Tonda pochopí, že celá starost o domácnost je na dětech. Vedle toho Sandra zneužívá jeho dobrou povahu. Tondovi neustále lže a raději chodí s kamarády do hospody, než aby se starala o děti.

Podívejte se na ukázku:

Když se Tonda s dětmi v neděli vrací, najde svou bývalou ženu s kocovinou. Nemyslí vůbec na děti, jen na sebe. Avšak její životní styl má následky. Ve schránce leží faktury a dopis od banky, který se dostane Tondovi do rukou. Její účet je v minusu. Tonda se snaží promluvit s ní, apeluje na její rozum, chce, aby Sandra začala chodit do práce. Po dlouhé diskuzi ji přemluví, aby začala na zkoušku pracovat jako pomocná síla v kuchyni jedné restaurace, kde Tonda sám pracuje. Slibuje, že se za ni v restauraci přimluví. Ale ani tuto šanci nechce Sandra přijmout.

Místo toho tvrdí, že si sama našla práci, kterou může dělat z domova. Ve skutečnosti ale nechává pracovat děti.

Když se Tonda jednoho večera zastaví u Sandry, vidí, jak děti místo ní montují propisky. Sandra je s kamarádkami v hospodě, domů se vrací opilá až v noci. Vůbec nemá špatné svědomí. Hádá se s Tondou a vyhrožuje mu, že pokud se bude dál plést do jejího života, zakáže mu stýkat se s dětmi.

Tonda si dělá starosti. Zneklidňuje ho představa, že jeho děti jsou v rukou této neschopné ženy. Spontánně jede do jejich školy, chce je překvapit. Tam se dozví od učitelky, že Magda a Vojta během výuky usínají a že často ve škole chybí. Sandra nechce se školou spolupracovat, v očích učitelů není schopna plnit úkoly matky. Chtějí se obrátit na úřad péče o mládež. Tonda je šokován. Sám jde na odbor sociální péče, aby se informoval, jaké má jako otec možnosti. Protože je blaho dětí ohroženo, může požádat o svěření dětí do vlastní péče. Nejprve však pošle sociální pracovnici k Sandře do bytu, aby se mohla sama podívat, jak to u nich doma vypadá.

Několik dnů poté zazvoní Tondův telefon: je to škola. Museli poslat k Sandře policii, jelikož odmítla pustit Magdu a Vojtu do školy. Byla naštvaná na učitelku, která se snažila pomoct, ale v očích Sandry se pletla do věcí, do kterých jí nic není.

Tonda mluví se Sandrou, nevidí jiné řešení než najmout právníka a bojovat před soudem o děti.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.