Plastický chirurg: Vedle odstranění defektu a obnovy funkce je pro pacienta důležitá i dobrá kosmetická náprava

Pamatujete si komplikace po plastice prsou v pondělí v Modrém kódu? Jaké jsou nejčastější plastické operace? A čím se liší plastická chirurgie v nemocnici a soukromé klinice? Na to jsme ptali prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc., přednosty Chirurgické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Plastická chirurgie pro většinu lidí představuje zejména estetické zásahy (hlavně úpravu poprsí, případně částí obličeje). Je možné říct, které zákroky jsou u nás nejčastější?

Plasticko-chirurgické operace prováděné v nemocnici a mimo ni se liší. Ve fakultní nemocnici provádějí plastičtí chirurgové nejčastěji rekonstrukční operace prsou a teprve na dalším místě v pořadí jiné operace. Jimi jsou defekty nejrůznější povahy a lokalizace vzniklé úrazem nebo předchozí léčbou nebo jsou dokonce vrozené. Příkladem jsou operace spastické ruky a obnova jejich funkcí. V podmínkách tak velké nemocnice jakou je FN Motol, je významnou součástí plastické chirurgie podíl na rozsáhlých operacích, zpravidla kvůli nádoru, úlohou plastika je krytí defektů měkkých tkání, bez kterého by operace nebyla možná. Týká se to všech chirurgických specializací.

V posledních letech vzrůstá povědomí také o plastických zákrocích provedených ze zdravotních důvodů (nehody, popáleniny, úrazy…). Umí dnešní plastická chirurgie „opravit“ všechno nebo stále zůstává na lidském těle něco nenahraditelného?

Plasticko-chirurgickými operacemi ze zdravotních důvodů jsou právě zmíněné rekonstrukce prsu a všechny zmíněné stavy. Výsledkem bývá nejen odstranění defektu a obnova funkce, ale dokonce i velmi dobrá či vynikající kosmetická náprava. Nahradit samozřejmě nelze všechno. Nahradit nelze zcela nedotčený povrch těl, předcházela-li operace, často ne jedna, nelze přehlédnout místa odběru tkání a stejně tak nelze nahradit příliš rozsáhlé defekty.

Z médií jsou zejména ze světa známé případy i extrémního vylepšování lidského těla. Lze obecně z praxe u nás říct, komu nedoporučujete či vůbec neprovedete plastický zákrok, pokud jde o vlastní žádost o estetickou úpravu těla?

Plasticko-chirurgické operace, které se provádí v nemocnici, se naštěstí „extrémního vylepšování“ těla zpravidla netýkají. Úprava rtů, zvětšování, rovnání, zmenšování uší, úprava genitálu atd. je až na výjimky předmětem operativy mimo nemocnici.

Další skutečné lékařské případy sledujte v seriálu Modrý kód na Primě vždy v pondělí a ve středu od 20.15!

Sdílejte článek
Štítky plastika rozhovor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.