Smrt Aloise Švehlíka v seriálu Modrý kód

Nejdojemnější seriálový díl roku. Takovým bezpochyby bude poslední díl seriálu Modrý kód v této sezoně. Diváci se totiž za dramatických okolností rozloučí s Aloisem Švehlíkem alias docentem Šeříkem. A to definitivně. Šeřík v závěrečném díle Modrého kódu před prázdninami umírá… Dívejte se v pondělí ve 20.15 na Primě.

Ani rychlá pomoc kolegů Sandry Novákové alias doktorky Saši Růžičkové a Ondřeje Rychlého coby doktora Prokopa Hlinky nedokáže odvrátit jistou smrt. Tu scenáristé Modrého kódu předepsali Aloisi Švehlíkovi v roli docenta Šeříka. „Věděl jsem od začátku, že moje úloha je tady jen dočasná a že skončí takhle,“ říká Alois Švehlík, který do seriálu vstoupil letos v únoru. „Bylo to tu hezký. Všichni ke mně byli neobyčejně příjemní. Sandra Nováková byla úžasná, hrál jsem hlavně s ní a chovala se fantasticky, žádná primadona. Doufám, že i oni byli se mnou spokojení tak, jako já s nimi,“ netajil se dojetím po skončení natáčení Alois Švehlík.

Podívejte se na rozhovor s Aloisem Švehlíkem o této scéně ze seriálu Modrý kód:

Na smrt docenta Šeříka se štáb Modrého kódu pečlivě připravil. Aby herce netrápili mnohačetnou byť hranou resuscitací, nazkoušeli ji nejprve na figuríně. Pan Švehlík přicházel vždy až na ostrou klapku. Figurína ale dělala potíže. „Když se provádí resuscitace na zdravém člověku, je to nepříjemné pro obě strany. Máme tady figurínu oblečenou do kostýmu a na té se můžeme vyřádit. Ale dneska bylo vtipné, že nám šustila, protože byla obalená igelitem, takže jsme řešili, jestli i pana Švehlíka obalíme igelitem, aby šustil také, ale nakonec to nebylo potřeba,“ vzpomíná na natáčení Ondřej Rychlý, který se v roli Prokopa Hlinky bude snažit kolegu oživit. „Zajímavé je, že já jsem se s panem Švehlíkem potkal poprvé až teď. Dodnes jsme spolu žádné společné natáčení neměli. Takže jsme si podali ruku, seznámili se a pak už ležel pode mnou a já na něm předstíral masáž srdce,“ vypráví Rychlý s tím, že i na legraci došlo. „Vždycky se u toho nasmějeme. Před ostrou pobíháme po ateliéru, abychom byli zadýchaní,“ dodává Rychlý.

Jaké to je sehrát vlastní smrt? Na to umí nejlépe odpovědět právě Švehlík. „Ale no tak normálně, jsme herci. Už jsem párkrát umíral,“ říká pobaveně Švehlík. U jeho poslední chvíle v seriálu byl i jeho dlouholetý kolega z Národního divadla Jiří Štěpnička. „Známe se už asi 45 let, umíme si vyjít vstříc. Natáčení smrti bývá smutné, ale naštěstí jsem viděl Lojzu odcházet z placu po svých, takže to neberu tragicky,“ říká s vtipem sobě vlastním Štěpnička, který byl obzvlášť rád, když natáčení kolegova konce skončilo. Vracel se totiž do míst, kde to má nejraději. Na chalupu. „Jsem sedmdesátník, tzv. ohrožená skupina. Neohroženě jenom vypadám. Ze začátku to vypadalo hodně blbě, tak jsme si řekli se ženou, co tady budeme dělat. Odjeli jsme na chalupu, tam jsme byli šťastní, máme velkou zahradu, kde jsem se mohl pohybovat bez roušky. Udělal jsem spoustu práce, ke které jsem se dříve nedostal. Opravil jsem střechu, nalakoval okap, vybrousil jsem trámy, které léta říkaly, že potřebují nalakovat. Teď se chci pustit do oken. Nemyslím si, že jsem manuálně zručný, ale když nemám co dělat, práci si vymyslím,“ netají se Štěpnička, který nucenou koronavirovou pauzu využil bezezbytku.

Poslednímu vydechnutí docenta Šeříka bude předcházet dramatická událost, která jeho smrt zapříčiní. Co se stane a jaký bude jeho konec, uvidí diváci v posledním letošním díle Modrého kódu, v pondělí 22. června ve 2015 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.