Závažnou chorobu bohužel lékař může zjistit až příliš pozdě, říká lékař interní kliniky

Ačkoliv to v současnosti díky online médiím působí, že už máme lék téměř na kždé vážné onemocnění, bohužel to tak mnohdy není. I to nám prozradil v rozhovoru doc. MUDr. Jaromír Chlumský, Ph.D. - lékař Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol.

V posledních letech se vážné nemoci (zejména různé typy rakoviny) objevují čím dál častěji u mladších ročníků. Čím si to vysvětlujete?

Zprávy o závažných chorobách a zejména úmrtí na ně se v současnosti rychle šíří po sociálních sítích a internetu a proto o nich veřejnost ví a mnohdy může sledovat smutný konec nemocných a neúspěch moderní léčby. Tyto zprávy kontrastují s informacemi o „zázracích“ v medicíně a vyléčitelnosti všech nemocí, jak se často v médiích prezentují nové léčebné postupy. Právě na průběhu nemocí slavných a mediálně sledovaných osobností vidíme, že průběh a prognóza závažných nemocí se za poslední desetiletí zlepšuje jen velice pomalu.

Velký důraz je kladen na prevenci. U mnoha nemocí ale příznaky jako laici nepoznáme a návštěvu lékaře „bez příčiny“ tak nepokládáme za důležitou. Je možné říct, které nemoci jsou dlouhou dobu tzv. bezpříznakové a je vhodné je preventivně „kontrolovat“?

Ve srovnání se situací v minulosti diagnostikujeme nemoci daleko častěji v počátečních stádiích, kdy příznaky nemocí nebývají zřetelně vyjádřené. Nicméně každodenně se setkáváme s nemocnými, kdy závažná choroba byla zjištěna pozdě a byla i zpočátku přehlédnuta. Prevence má stále důležité postavení a funkce praktického lékaře je v tomto ohledu nezastupitelná. Praktický lékař nemocného zná mnoho let, zná celou jeho rodinu a může správně vyhodnotit málo výrazné příznaky závažné nemoci.

Můžete prozradit, které vážné diagnózy statisticky „vévodí“ prvním místům v žebříčku onemocnění u nás?

Vedoucími chorobami stále zůstávají choroby srdce a cév, na které zemře přibližně polovina populace a nádory, které jsou odpovědny za 25 % úmrtí. Obě skupiny nemocí jsou částečně ovlivnitelné životním stylem a prognóza je ovlivněna časnou diagnostikou a léčbou.

Sdílejte článek
Štítky kardiovaskulární onemocnění rozhovor rakovina

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.