Choďte k očnímu: Z banální oční vady z dětství se může v dospělosti rozvinout velké trápení

Nemocnice Motol ve čtvrtečním díle ukáže problém oční vady, která se zdá na první pohled banální. Ale neošetřené spadlé oční víčko u sedmnáctiletého Martina by mohlo později způsobit i další problémy. Kdy je potřeba zajít k očnímu lékaři? A kdo je rizikovou skupinou, která by se o oči měla starat?

Sedmnáctiletý Martin trpí vadou, která by v rámci jeho věku leckoho překvapila. Spadlé oční víčko se však týká i malých dětí. "Takové oční vady u dětí samozřejmě existují a často se u nás operují poklesy víček u opravdu malých dětí (2-3 roky), kterým víčko výrazně zhoršuje vidění, protože překrývá zorničku oka," upozornil primář Oční kliniky Nemocnice Motol, MUDr. Milan Odehnal v jednom z dílů stejnojmenného pořadu.

Oční vady se samozřejmě netýkají jen dětí, ale rázně zasahují do života dospělých lidí. Ve chvíli, kdy jsme zase o něco starší, většina z nás začně pociťovat, že by potřebovala brýle. Našim oknům do duše se můžou přihodit ale i závažnější vady, než je krátkozrakost a dalekozrakost, které je nutné včas odhalit.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Jak a kdy na prevenci u očí?

Primář Milan Odehnal proto upozorňuje, že i v oční medicíně samozřejmě existuje prevence. Kdy bychom měli začít chodit na pravenci? "Platí, že by aspoň po čtyřicátem roce věku měl každý člověk přijít na preventivní prohlídku, zda u něj nejsou známky např. glaukomu, zda nezačíná šedý zákal čočky nebo zda nejsou nějaké první známky změn na sítnici (např. degenerativní onemocnění), " prozradil MUDr. Odehnal.

Dále dodává, že na daleko přísnější prevenci by se měli připravit i lidé, kteří v dětství trpěli nějakou oční vadou, stejně jako pacienti s genetickou predispozicí (například od rodičů).

Kdo má být ostražitý?

"Pacienti, kteří mají v rodině nějaké vážné oční onemocnění, by měli na prevenci přijít i dříve. Pokud jsem v dětství šilhal, mám např. velkou krátkozrakost nebo jinou větší dioptrickou vadu, byl jsem operován pro nějakou vadu oka (čočka, glaukom, víčka, slzné cesty), nebo jsem po úraze oka, tak bych ve vlastním zájmu občas (1x za rok) měl k očnímu lékaři zajít, " vysvětluje MUDr. Milan Odehnal.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Cyklus Nemocnice Motol můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.