Doba rekonvalescence může být u dětí až o polovinu kratší, říká MUDr. Hubáček

Zlomená čelist způsobená kopnutím koně není typický případ, který přebírá Stomatologická klinika Nemocnice Motol. MUDr. Hubáček říká, že takové případy mají maximálně čtyřikrát do roka. Jak léčení zlomené čelisti a dalších komplikací probíhá?

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Dvanáctiletá dívka byla převezena sanitkou na Stomatologickou kliniku Nemocnice Motol kvůli poranění čelisti, které jí způsobilo kopnutí koně do obličeje. Případy napadení zvířetem naštěstí stomatologická klinika řeší ojediněle, podle lékaře Milana Hubáčka jsou nejčastější příčiny úrazu pády, dopravní nehody nebo násilí. Stomatologická klinika se zabývá i pacienty, kteří potřebují operaci na obličejovém skeletu kvůli nádorům či vrozeným nebo získaným vadám.

Jaká je tedy šance, že při zlomené čelisti nepřijde tak mladá pacientka i o zuby? U Zuzany se totiž během operace zjistilo, že zlomená čelist nebyla jediným poškozením. Pacientka měla vyražené i některé zuby (většina z nich byly naštestí mléčné). MUDr. Hubáček upozorňuje na to, že o prognóze zubů rozhoduje především čas, stejně důležité jsou i ostatní faktory: "... rozsah úrazového poškození všech tkání, tj. zubů, kostí i měkkých tkání obličeje, a také šetrný přístup operatéra. Neméně důležité pro dobré zhojení s co nejmenšími poúrazovými následky je i pooperační péče – ústní hygiena, způsob výživy (skladba, konzistence atd.), rehabilitace. Proto je důležité dlouhodobé sledování těchto pacientů, " vysvětluje lékař.

Hojení u dospělého trvá 6 až 8 týdnů

Délka rekonvalescence po operacích čelistí je dána rozsahem výkonu, dále pak i věkem a spoluprací pacienta. Čím nižší věk, tím je hojení rychlejší. Obecně se dá říct, že zhojení u dospělého pacienta by mělo proběhnout do 6-8 týdnů, u dětí dle věku může být doba rekonvalescence až o polovinu kratší. U dvanáctileté pacientky Zuzany tak hojení probíhalo oproti dospělému rychleji zhruba o jeden týden.

Podle lékaře Hubáčka je sice u dětí kratší rekonvalescence, nicméně takové poškození obličejového skeletu si žádá od ošetřujících lékařů dlouhodobé sledování, aby se včas zjistilo, zda úraz či operace nemá negativní vliv na růst čelistí a zubů.

Zůstane pacientka bez následků?

Případ Zuzany je důkazem, že i těžké zranění může dopadnout dobře a skoro bez následků. Pacientka má všechny stálé zuby zachovány, přišla pouze o vitalitu horních středních řezáků, které musely být ošetřeny kořenovou výplní. Růst čelistí se podařilo zajistit bez následků.

Nemocnici Motol uvidíte již ve čtvrtek 26. května ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.