Jak se rodí s diabetem? Ptali jsme se lékaře, který zachránil mladou rodičku

Ve čtvrtek večer jste mohli vidět na Primě další díl Nemocnice Motol. MUDr. Černý rodil mladou pacientku s diabetem. Porod byl sice komplikovaný, ale vše se zvládlo. Narozené holčičce jsou dnes už dva roky. My jsme se lékaře zeptali na několik otázek.

Danka Pančíková (26) je mladá nastávající maminka-diabetička. Její těhotenství je tak bráno za rizikové a lékaři ji připravují na porod císařským řezem. Po něm budou sledovat, zda rovněž její dcerka netrpí cukrovkou.

Vytouženou Terezku porodí za použití epidurální anestezie a miminko je ještě na sále přiloženo mamince na hruď, než porod císařským řezem lékaři dokončí. Malá holčička poté putuje na novorozenecké oddělení, kde je zatím vyživována pomocí sondy. My jsme se lékaře Nemocnice Motol zeptali na několik otázek.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

1) V případě mladé maminky – diabetičky jste řešili možné „přenesení“ této nemoci na její novorozenou dceru. Jak velká je pravděpodobnost, že dítě cukrovku po matce zdědí?

Při DM I. typu je 10% pravděpodobnost, že dítě bude mít DM I. typu též.

2) Je pravděpodobnější přenos diabetu na holčičku nebo chlapečka? Hraje pohlaví dítěte vůbec roli?

Pohlaví nehraje při přenosu onemocnění žádnou roli.

3) Malou Terezku jste několik dní vyživovali pomocí sondy. V jakých případech se rozhodujete pro její použití? Jsou nějaké jiné formy?

Pokud novorozenec nemůže pít, ale trávení funguje, je to pak nejjednodušší a nejšetrnější cesta příjmu živin. Poslední možností je pak nitrožilní výživa.

4) Pokud se diabetes podchytí už od narození, je do budoucna lepší prognóza „udržitelnosti“ této nemoci v co nejlepším stavu, pokud to je vůbec možné?

Diabetes I. typu se v novorozeneckém období neprojevují. Mohou se projevit jiné, vzácnější typy diabetu (tzv. MODY). Samozřejmě, že významný vliv na vývoj dalších komplikací má časná diagnostika onemocnění, ale především správná kompenzace diabetu – a to je pak také v rukou rodičů a později i jejich vlastních.

5) Víte, jak se paní Pančíková a Terezka dnes mají? Jste s nimi v kontaktu?

Ano, v kontaktu jsme. Terezka přijde na vyšetření tento měsíc (ve dvou letech) – v rámci studie dlouhodobého sledování dětí matek diabetiček. Terezce se daří dobře. Mamince též, v říjnu porodila u nás syna Jakuba.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.