Lékaři léčili zlomenou čelist malé dívce. Podívejte se na celý díl na Prima Play

Nestihli jste čtvrteční díl Nemocnice Motol? Podívejte se do našeho online archivu Prima Play, kde najdete každý díl.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Lékaři z Nemocnice Motol se museli poprat se zraněním, které prý vídají maximálně čtyřikrát do roka – zlomenou čelistí dívky, kterou kopl kůň do obličeje. Bohužel se nejedná pouze o čelist, ale dívka má komplikace.

V pouhých dvanácti letech si Zuzanka musela prožít úplné peklo, když ji do obličeje kopl kůň. Zlomenina musela být samozřejmě ihned ošetřena tak, aby dívka neměla trvalé následky, které by se mohly podepsat nejen na vzhledu, ale třeba i mluvě pacientky.

Kůň Zuzance kopnutím zlomil čelist a vyrazil několik zubů. V šoku a s pláčem je přijata na stomatologickou kliniku. Následná vyšetření mají lékařům ukázat rozsah případného poškození.

Po CT vyšetření vysvětluje MUDr. Hubáček pomocí počítačové simulace mamince Zuzany rozsah zranění a popisuje postup při nezbytné operaci. Při zákroku se ukáže, že některé zuby jsou na tom ještě hůře, než lékaři očekávali. Jsou to naštěstí ale první zuby, pod kterými jsou už vidět ty trvalé. Po operaci nemůže Zuzanka jíst, ale zotavuje se rychle. Po nějaké době může polykat i první jídlo a další rekonvalescence probíhá velice dobře.

„Délka rekonvalescence po operacích čelistí je dána rozsahem výkonu i věkem a spoluprací pacienta. Čím nižší věk, tím je hojení rychlejší. Obecně se dá říct, že zhojení u dospělého pacienta by mělo proběhnout do 6–8 týdnů, u dětí dle věku může být doba rekonvalescence až o polovinu kratší. U dětí je ale nezbytné dlouhodobé sledování, aby se včas zjistilo, zda úraz či operace nemá negativní vliv na růst čelistí a zubů,“ říká MUDr. Milan Hubáček ze Stomatologické kliniky dětí a dospělých.

Jezdí pacientka na koni i teď?

Milovnice koní Zuzanka na tato krásná zvířata ani po ošklivé nehodě nezanevřela. Dodnes na nich stále jezdí. „Zuzanka u mne byla nedávno na kontrole. Je z ní už mladá slečna. Všechny stálé zuby má zachovány, přišla pouze o vitalitu horních středních řezáků, které musely být ošetřeny kořenovou výplní. Růst čelistí se podařilo zajistit bez následků. Vzhledem k hormonálnímu vývoji uvažujeme ještě o plastické úpravě jizev s keloidním nádechem,“ doplňuje její ošetřující lékař MUDr. Hubáček

Nemocnici Motol můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.