Lékaři z Motola budou léčit zlomenou čelist po nehodě s koněm

Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě – diváci se podívají na stomatologickou kliniku, kam po kopnutí koněm přivezou Zuzanku se zlomenou čelistí. Zlomená čelist však není jediným problémem celé nehody.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

.Nešťastná nehoda

Zuzanka (12) je vrtulníkem záchranné služby přivezena do FN Motol po nehodě, kdy ji kůň nešťastně kopl do obličeje, zlomil jí čelist a vyrazil také několik zubů. V šoku a s pláčem je přijata na stomatologickou kliniku. Následná vyšetření mají lékařům ukázat rozsah případného poškození. Za dcerou do nemocnice mezitím dorazí i vyděšení rodiče.

Po CT vyšetření vysvětluje MUDr. Hubáček pomocí počítačové simulace mamince Zuzany rozsah zranění a popisuje postup při nezbytné operaci. Při zákroku se ukáže, že některé zuby jsou na tom ještě hůře, než lékaři očekávali. Jsou to naštěstí ale první zuby, pod kterými jsou už vidět ty trvalé. Po operaci nemůže Zuzanka jíst, ale zotavuje se rychle. Po nějaké době může polykat i první jídlo a další rekonvalescence probíhá velice dobře.

„Délka rekonvalescence po operacích čelistí je dána rozsahem výkonu i věkem a spoluprací pacienta. Čím nižší věk, tím je hojení rychlejší. Obecně se dá říct, že zhojení u dospělého pacienta by mělo proběhnout do 6–8 týdnů, u dětí dle věku může být doba rekonvalescence až o polovinu kratší. U dětí je ale nezbytné dlouhodobé sledování, aby se včas zjistilo, zda úraz či operace nemá negativní vliv na růst čelistí a zubů,“ říká MUDr. Milan Hubáček ze Stomatologické kliniky dětí a dospělých.

Jezdí pacientka na koni i teď?

Milovnice koní Zuzanka na tato krásná zvířata ani po ošklivé nehodě nezanevřela. Dodnes na nich stále jezdí. „Zuzanka u mne byla nedávno na kontrole. Je z ní už mladá slečna. Všechny stálé zuby má zachovány, přišla pouze o vitalitu horních středních řezáků, které musely být ošetřeny kořenovou výplní. Růst čelistí se podařilo zajistit bez následků. Vzhledem k hormonálnímu vývoji uvažujeme ještě o plastické úpravě jizev s keloidním nádechem,“ doplňuje její ošetřující lékař MUDr. Hubáček

Nemocnici Motol uvidíte již ve čtvrtek 26. května ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.