Nestihli jste 2. díl Nemocnice Motol? Podívejte se v archivu Prima Play třeba hned!

Čtvrtek ve 20.15 můžete pravidelně sledovat cyklus Nemocnice Motol. Tedy příběhy pacientů bez seriálových příkras. Realitu, kterou prožíváte dnes a denně v nemocnicích. Pokud jste díl nestihli, podívejte se online v našem archivu na Prima Play.

Čtvrteční večer byl ve znamení druhého dílu cyklu Nemocnice Motol. Poznáte příběh 81letého muže, jenž se stará o manželku, ale zároveň potřebuje novou srdeční chlopeň. Operace v jeho věku je více než nebezpečná. Jak si s tím lékaři z Nemocnice Motol poradí?

Co vše je v dnešní medicíně možné, komu lékaři za použití nejnovějších metod dokážou pomoci? Další dva příběhy diváky tentokrát zavedly na Kliniku spondylochirurgie a Kardiologickou kliniku.

Podívejte se ONLINE NA CELÝ DÍL V ARCHIVU PRIMA PLAY!

Jak vyměnit srdeční chlopeň pacientovi, pro kterého je operace příliš nebezpečná?

Zda můžete na operaci, nebo ne, za vás rozhodnou lékaři, kteří si musí být jistí, že pro vás je ve vašem fyzickém stavu a věku operace vhodná. Na kardiologické klinice Motola mají lékaří případ 81letého muže, pro kterého je operace zkrátka příliš nebezpečná. Moderní medicína však nabízí alternativy, nad kterými se tají dech.

Středoškolský učitel Josef Prokeš potřeboval novou srdeční chlopeň, ale operace by v jeho věku byla náročná, před lety prodělal již operaci bypassu. Pan Prokeš se navíc sám stará o nemocnou manželku, a tak bylo třeba nejdříve zajistit péči o ni u sousedů, aby sám mohl jít na zákrok.

Katetrizace

Lékaři se nakonec dohodli na tzv. katetrizaci, unikátní metodě, kdy je nová umělá chlopeň vložena do kovové síťky a obojí je srolováno do katetru, který je přes pacientovo tříslo a cévy zaveden do srdce. Tam se síťka uvolní a nová chlopeň nahradí tu původní. „Pan Prokeš, kterému jsme implantovali chlopeň do aortální pozice, je dodnes v pořádku,“ říká prof. Josef Veselka z Kardiologické kliniky, který zákrok provedl. Vzhledem k věku a možným komplikacím byl pacientovi ještě voperován kardiostimulátor.

Operace skoliózy mladé dívenky

Natálka Hejlová přišla do Fakultní nemocnice Motol s výraznou skoliózou páteře, kterou bylo nutné řešit operačně. Komplikovaná léčba vyžadovala nejdříve operaci v předním přístupu. Potom následovala druhá, rozsáhlejší operace v zadním přístupu. Nesnadnou operaci provedl prof. Jan Štulík z Kliniky spondylochirurgie, který je s Natálkou dodnes v kontaktu.

„Naše pacienty kontrolujeme v dlouhodobém horizontu. Natálce se daří velmi dobře, a dokonce po rozsáhlé operaci páteře jezdí na lyžích,“ říká. Natálka po operaci páteře absolvovala také náročnou rehabilitaci a dostala speciální korzet, na který si musela zvyknout a učila se v něm pohybovat.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. To můžete vidět každý čtvrtek večer ve 20.15 na Primě!

Nestihli jste první díl Nemocnice Motol?

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.