VIDEO: Dětský pacient je při operaci mozku při vědomí!

Málokdy se stane, aby s vámi jako lékařem komunikoval váš vlastní pacient, kterému zrovna operujete mozek. Ani profesor Kršek z Kliniky dětské neurologie Nemocnice Motol si tak úplně nezvykl, a to pomáhá dětem s epilepsií desítky let. Podívejte se na exkluzivní video z operace.

Ve čtvrtek ve 20.15 uvidíte na Primě další díl cyklu Nemocnice Motol. Tentokrát se zaměříme na speciální obraz dnešní medicíny, která se na první pohled zdá spíše jako hudba budoucnosti než realita pracovního dne pražských chirurgů.

Za speciální operací však stojí tým specialistů z různých oborů, kteří chtějí dvanáctiletému pacientovi Gregorkovi pomoci v tom, aby ustala jeho těžká epilepsie. Na velice obtížné operaci se podíleli nejen neurochirurgové, anesteziologové, neurologové a psycholožka, ale i řada dalších lékařů, kteří operaci připravili. " Nemůže vypadnout žádný dílek této "mozaiky", aby operace proběhla zdárně, jsem velmi rád, že celý tým věnující se chirurgické léčbě dětí s epilepsíí tento stres zvládá na jedničku," tvrdí profesor Kršek z Klinikdy dětské neurologie Nemocnice Motol.

Operace během částečného vědomí malého pacienta

Lékař dodává, že technika operace s nemalými riziky se nazývá "Awake craniotomy" (probuzení během operace mozku s testováním řeči na operačním sále). Lékaři tuto léčbu volí tam, kde by operační výkon mohl nevratně poškodit řečové funkce pacienta. Potom je vlastně šetrnější realizovat toto ne právě příjemné testování, nežli pacientovi způsobit dlouhodobý či dokonce trvalý problém s vyjadřováním nebo porozuměním řeči.

Jak uvidíte ve čtvrtek během celého dílu Nemocnice Motol, malý Gregor je během operace částečně při vědomí (a samozřejmě necítí žádnou bolest), odpovídá zdravotníkům na základní otázky. Lékaři mají po ruce i počítač, na kterém dvanáctiletému Gregorkovi ukazují obrázky, ty má Gregorek popisovat. Během jeho aktivní mozkové aktivity lékaři operují tak, aby nezásahli citlivé nervy v řečové centru a nepoškodili řečovou funkci malého pacienta.

Největší stres přichází při probuzení pacienta

Ačkoliv by se mohlo zdát, že největší stres pro lékaře je samotná několikahodinová operace, profesor Kliška tvrdí, že při prvním probuzení pacienta po operaci cítí obrovskou pokoru. "I po mnoha letech zkušeností mám trochu úzkost, jak se nemocné dítě z celkové anestézie po tak rizikovém výkonu probudí. Snad je v tom i trocha pokory, která je v takových situacích potřebná. U Gregorka bylo naštěstí všechno v pořádku a všichni jsme si mohli oddechnout," dodává lékař.

Profesor Krška je s malým Gregorkem stále v kontaktu, od dob operace neměl dětský pacient ani jeden záchvat, je bez řečových obtíží a lékaři mu úspěšně snižují dávky antiepileptik.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 28. dubna ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.