18. dubna 2016 06:30

Gabriela Gabrielová

Neziskovka Černí koně pomáhá handicapovaným vyrazit sportovat do přírody

Černí koně, to je nezisková organizace, která se zaměřuje na sport a volnočasové aktivity handicapovaných a velkou měrou se zasazuje za změny ve vnímání handicapovaných lidí ve společnosti.

Organizujeme pro handicapované cyklisty dvě prestižní závodní série, Český pohár handbike a Český pohár horské cyklistiky. Dále také Galavečer handiCUP, u příležitosti ocenění vítězů poháru.

Provozujeme jedinou bezplatnou půjčovnu speciálních kol přizpůsobených různým handicapům. Pro děti organizujeme „Tour4change“ – největší edukativní turné v ČR a mnoho dalších akcí.

KOLO PRO KAŽDÉ HANDICAPOVANÉ DÍTĚ

Nový projekt Černých koní se jmenuje „Handbike pro děti“ a vizí tohoto projektu je umožnit všem handicapovaným dětem jízdu na kole.

„Vyrůstal jsem na vesnici a asi jako každý kluk jsem rád trávil čas na kole, kdy za přispění své fantazie se kolo pode mnou měnilo na rychlou motorku, formuli 1 nebo na koně a já byl chrabrým Old Shatterhandem,“ říká k projektu Tomáš Pouch. Handbike, neboli kola poháněná rukama stojí 130.000 Kč a závodní výrazně víc, a když byste chtěli objednat takové kolo pro dítě, nenaleznete na internetu prodejce, ani výrobce, prostě na děti s handicapem se nemyslí.

Projekt sleduje zřetelný cíl, umožnit zdravotně postiženým dětem jízdu na kole. Když zavřeme na chvíli oči a představíme si, že jedeme na kole, že se nám vítr prohání ve vlasech, tak zažíváme téměř vznešené pocity svobody, a právě tyto pocity, radost z jízdy, handicapované děti bez speciálních kol nikdy nezažijí.

„V první fázi vyrobíme prototyp, vyzkoušíme ho, zorganizujeme celoroční roadshow, abychom s tímto projektem seznámili veřejnost a v roce 2017 bychom rádi organizovali pro děti první exhibiční závody,“ dodává Pouch.

JAK TO VŠE ZAČALO

Psal se rok 2008 a Tomáš Pouch, handicapovaný amatérský cyklista, se schází po závodě horských kol s přáteli v malé dřevěné chatce v blízkosti Slapské přehrady. Tématem schůzky je založení cyklistického oddílu, který bez rozdílu za členy přijme každého, kdo rád jezdí na kole, a to i handicapovaného.

Následně v roce 2009 jsme sestavili náš první MTB a handbike team, a připravili první besedy na základních školách. V roce 2010 se Černí koně stali jako první na světě organizátoři závodů v horské cyklistice v kategoriích pro handicapované, včetně kategorie ručních kol.

Od svého vzniku Černí koně stále rostou a jejich dosah už dávno přesáhl hranice dobrovolnictví, v současnosti zaměstnávají 4 handicapované, kteří se přímo a aktivně podílí na chodu organizace a realizaci projektů. V letošním roce je čeká více než 70 akcí.

JAK MOHOU LIDÉ POMOCI

Pokud se Vám aktivity organizace líbí a rádi byste je podpořili, navštivte internetové stránky cernikone.cz, kde se dozvíte více o aktivitách. Můžete se stát členem organizace, zakoupit si originální dres, třeba i s vlastním jménem, přispět na sbírkový účet, nebo organizaci poskytnout dar.

Další možností je zapojit se třeba do závodů jako asistent pro handicapovaného cyklistu, nebo si zakoupit speciální zážitek – kuphandicap.cz

Možností, jak se zapojit, je více: na stránkách organizace je v pravém sloupci seznam všech akcí, kde partu Černých koní můžete potkat. Navštivte je, poznejte jejich filozofii a třeba i Vy budete Černým koněm.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.