Seriály a filmy

3. května 2018 12:00

Čtyři role pro Lubomíra Lipského to je Šest medvědů s Cibulkou

Rodinná groteska baví své diváky už čtyřicet tři let. Tento film nestárne především díky gejzíru gagů, brilantně vycvičeným zvířatům a geniálnímu herectví Lubomíra Lipského, Miloše Kopeckého, Jiřího Sováka, Jana Libíčka a Marie Rosůlkové. Tak hurá na medvědy! v úterý 8. května ve 12.15 na Primě.

Cibulka je občanské příjmení cirkusového klauna, který v manéži exceluje svým vtipným číslem se cvičenými medvědy. Když se však ředitel cirkusu rozhodne pozměnit repertoár a přestane počítat s Cibulkovým číslem, dostává klaun výpověď. Medvědy ředitel prodá a ti putují vlakem k novému majiteli. Cibulka si naopak musí hledat novou práci, a tak se svojí věrnou opičkou cirkus opouští. Děti, které chodívaly pravidelně na představení s medvědy, přemluví Cibulku, ať se uchází ve škole o místo kuchařky. Tím se odstartují klaunovy neuvěřitelné eskapády, vtipné převleky i roztomilé situační vtípky.

Ke klaunovi v šatech kuchařky se totiž záhy připojí šest chlupáčů, co utekli z vlaku a našli si cestu zpět ke „svému“ Cibulkovi. Jenže jak schovat ve škole šestici medvědů? Zvířata vyděsí školníka a uklízečku tak, že padnou v mrákotách a nejsou schopni vykonávat svoji práci. Takže si Cibulka musí k roli kuchařky přibrat ještě další roličky. Nemůže přeci nechat školu ve štychu, obzvláště v den, kdy má přijít pan inspektor. A co mezitím tropí medvědi v kabinetě?

Pravou českou klauniádu plnou zvířat a artistických kousků si nesmíte nechat ujít v úterý ve 12.15 na Primě. Zapněte si Šest medvědů s Cibulkou!

Berouskovic medvědi a spol.

1. Zapůjčení a drezúru medvědů pro film zajišťovala slavná cirkusová rodina Ferdinanda Berouska, konkrétně syn principála Karel Berousek.

2. Medvídci ale mohli natáčet vždy jen hodinu a půl, poté musela být dlouhá pauza. Při velké zátěži by medvědům hrozily infarktové stavy.

3. I tak velká zvířata hrají pod filmovou režií Oldřicha Lipského velmi přirozeně. Drezér medvědů Karel Berousek jim totiž po filmovém place poschovával jídlo a tím docílil, že se zvířata pohybovala nenuceně tím správným směrem.

4. Věrnou filmovou opičku hráli ve skutečnosti hned tři šimpanzi, každý totiž uměl něco trochu jiného. Tvář každého zvířátka ale byla barevně trochu odlišná, takže i opičáci museli být líčeni od maskérek. Líčení se ovšem prodražovalo, opičkám totiž make-up moc chutnal a pořád si ho olizovaly.

5. Protože má Cibulkův opičí kamarád ve filmu normální lidské oblečení, dostávali šimpanzi na natáčení plínky. To aby nepočůrali kostýmy.

Klouzající chodba

Jedna ze skvělých scén filmu je ta, v níž Cibulka coby uklízečka naleští školní chodbu do tak vysokého lesku, že je podlaha nejen krásná, ale hlavně pekelně kluzká. Režisér chtěl, aby všichni příchozí, kteří mají v té době vstoupit do ředitelny na konci chodby, do místnosti v podstatě doklouzali nebo dokonce sjeli. Jenže jak to udělat, když pánové Sovák nebo Libíček nebyly zrovna lehké váhy? Nejprve zkoušeli filmaři herce všelijak tahat na laně, ale kýžený komický efekt to nepřinášelo. Nakonec napadlo kameramana Vladimíra Novotného postavit celou školní chodbu v ateliéru a to našikmo. Našikmo pak postavil i kameru. Chodba byla vyrobená z plechu, aby co nejvíce klouzala. Herci pak klouzali dolů více méně svojí vlastní vahou.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.