Co se nevyplatí dělat za volantem

Všichni to víme, ale drtivá většina z nás to pořád dělá. Jsme prostě nepoučitelní. Tak znovu.

Řidič se má věnovat pouze a výhradně řízení. Očima hledí dopředu. Ruce patří na volant. Obě ruce!

Poté, co zkontroluje, že jsou všichni v autě připoutaní, děti jsou zaměstnané, z reproduktoru se line příjemná hudba a v navigaci je nastaven cíl cesty, může řidič konečně vyrazit. Od teď je osoba za volantem pouze řidič. Nic jiného než sledování provozu a dopravních značek by ho nemělo zajímat.

1. Řidič není palubní DJ

Co bude při jízdě hrát, jsme měli zvolit před startem. Teď už není vhodná doba na to, hrát si s přehrávačem. Koukat se musí na cestu, ne na rádio nebo mobil.

2. Decibely patří na párty

Hlasitý zvuk je předně stresor. Navíc přes hlasitou hudbu rozhodně neuslyšíte, co se kolem děje. Houkající sanitka, troubící auto, kterému selhaly brzdy…. To je jedno. I uši řidič potřebuje.

3. Auto není fastfood

Máte hlad? Ale hledat pod nohama upadnuvší okurku z chutné bagety opravdu není dobrý nápad. Navíc si to jídlo ani nevychutnáte. Raději zastavte a užijte si to!

4. Sedadlo řidiče není kosmetický salón

Musíme něco dodávat? Vídáme to každé ráno. Na řízení není potřeba být krásně nalíčen/á. To se dělá před a nebo po jízdě.

5. Až už vůbec to není telefonní budka

I když máte handsfree, raději počkejte s telefonováním, až zastavíte. Telefonát sice nezaměstná ruce, ale určitě zaměstná mozek. A mozek řidič absolutně potřebuje k řízení.

6. Čtenářský kroužek za volant také ne

Kolony, kolony a kolony. Je to nuda. Ale ani to řidiče neopravňuje ke čtení mailu a článků na mobilu. Mimochodem, když jsme u kolon. Umíte tvořit záchranářskou uličku?

7. Kudy vede cesta? Raději zastav

Navigace je skvělá věc. A víte, že umí také říkat navigační pokyny. Proč na ni tedy koukáte? Včas vám řekne, kam máte jet. Ztratili jste se? To se stává. Tak zastavte a pak teprve pátrejte, kde jste a jak se odtamtud dostat.

8. Nekochejte se, nerozjímejte a nehádejte se

„Pane doktore, vy jste se zase kochal!“ Tu klasickou filmovou větu asi slyšel každý. A jak to dopadlo? Bum. Takže krásné přírodní scenérie si vychutnávejte na vyhlídkových místech. A o zaměstnání mozku jsme psali výše. Opravdu je vědecky prokázáno, že nelze dobře dělat souběžně dvě intelektuálně náročné činnosti. A přemýšlení o čemkoli + řízení motorového vozidla jsou rozhodně dvě intelektuálně náročné činnosti. Totéž platí o bouřlivé diskusi. Jakmile se k řízení přidávají emoce, je to vždy špatné.

Soutěžte se seriálem Sestřičky o skvělé výhry – mobilní telefon Huawei, bezpečností kameru do auta MIO a kartu ÚAMK se slevou na PHM 1 Kč/litr u společnosti OMV (0,4 Kč/litr ostatní čerpací stanice).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.