Seriály a filmy

24. května 2017 06:50

Gabriela Gabrielová

Show Jana Krause: herečka ve znamení Berana, lékař duše a sexu a průvodkyně mrtvým městem

Herečka Sabina Laurinová v SJK

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Sabina Laurinová, psychiatr Martin Hollý a průvodkyně v Černobylu Kateřina Vršanská. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 31. května ve 21.35 na Primě.

Úvod dnešního večera bude patřit vrchní sestře Mery ze seriálu Modrý kód čili herečce Sabině Laurinové, která se ovšem nevzdala ani své práce v divadle, a tak hostuje například v divadle Hybernia, kde hraje v představení Sněhová královna, v Divadle Palace hraje ve hře Rodina je základ státu s Miroslavem Etzlerem a v komedii Prachy, prachy s Ondřejem Vetchým. „Modrý kód nás všechny zaměstnává skoro každodenně, takže je to, jako když chodíte normálně do zaměstnání,“ říká herečka a přiznává, že je to občas velká psychická zátěž.

„Celý den točíte, pak jdete do divadla, odehrajete ještě nějaké představení, přijdete domů a začnete se učit texty na další den, protože bez toho to nejde,“ popisuje. „Na děti si musím také najít čas, ale na sebe už ho nemám vůbec.“ Se svými dvěma dcerami, kterým je patnáct a devět let, se snaží trávit víkendy a veškerý zbývající volný čas. „Starší dcera půjde zanedlouho do tanečních a já doufám, že se tam někdy také podívám,“ svěřuje Sabina Laurinová a vzpomíná na ty své: „My jsme měli smůlu, že u nás v tanečních byly především houfy dívek, protože chlapců bylo vždycky málo. A vždy, když byla dámská volenka, byl to těžký boj o muže, z kterého vyšly jen ty nejsilnější.“

Jako další host usedne na červenou pohovku psychiatr, sexuolog a ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý, který se od počátku svého působení ve funkci snaží areál nemocnice založené v roce 1903 „zlidštit“ a zpřístupnit veřejnosti. „Rolí mám několik, ale nejvíce se cítím lékařem,“ prozrazuje v reakci na výčet všech svých funkcí a dodává, že pokud jde o znamení, je Rak, ale vůbec neví, co to pro něj znamená. „Duševně nemocných, kteří vyhledají pomoc, přibývá. Za posledních 15 let je to asi o 80 % lidí více,“ říká pan ředitel o současném stavu.

Toto číslo není podle něj pouze odrazem nárůstu duševních nemocí, ale je v něm zahrnuto z velké části také to, že lidé odbornou pomoc vůbec vyhledají. K tomu přispívá mimo jiné destigmatizace psychických onemocnění, na které se podílejí akce jako právě proběhlý festival Mezi ploty. „Roste ale i počet lidí, u kterých se projevují neblahé důsledky chronického stresu, který je jiný než stres, na nějž je náš mozek připraven a adaptován – to je na akutní stres,“ vysvětluje odborník. „Budeme-li to ilustrovat na pračlověku, tak ten prožíval období velkého strádání, které se střídalo s dobou klidu a hojnosti. Prožíval dobu intenzivního strachu, když byl na lovu nebo v ohrožení, které se střídalo s uvolněním. Myslím, že právě tato vyváženost nám chybí, protože my jsme pořád tak trochu ve stresu.“

Posledním hostem dnešního večera bude urbexerka, tedy žena, která se věnuje urbexu neboli prozkoumává opuštěné objekty (např. továrny, sklady, doly, kostely apod.), Kateřina Vršanská. Ta je jedinou českou průvodkyní v Černobylu, jež se v posledních letech stal lákavou turistickou destinací, kterou ročně navštíví kolem deseti tisíc návštěvníků. „Dostala jsem se k tomu úplnou náhodou, je to jako když vyhrajete jackpot, aniž byste si vsadili,“ říká paní Vršanská a komentuje několik fotografií srovnávajících stav ve městě v roce 1986 před výbuchem a nyní. „Je to tam pořád prázdné, ale jinak je to tam v pořádku. Radiačně je to stejné jako tady v Praze.“

Prohlídky ve městě pořádá na jeden, dva, ale i pět dnů, což je maximum. „Za jeden den toho člověk moc nestihne, to je takový základní okruh kolem elektrárny. Během dvou dnů navštívíme Pripjať, elektrárnu a také se půjdeme podívat na samousedlíky, což jsou lidé, kteří se po evakuaci v roce 1988 vrátili dírou v plotě a žijí tam dodnes. Ilegálně, ale je jim to tolerováno.“ Když se člověk chová uvědoměle, nehrozí mu podle jejích slov v Černobylu skoro nic.

Co je naopak zapovězeno? Jaká jsou základní pravidla urbexera? A jak dopadne měření radiace v divadle Archa? To a mnohem více se dozvíte již dnes večer v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.