Seriály a filmy

10. července 2019 08:26

Jana Mrákotová

Show Jana Krause: hokejové ohlédnutí

Další letní repríza Show Jana Krause bude hokejová! Pozvání v době hokejového mistrovství světa herec Patrik Děrgel, hokejista Jiří Tlustý a kouč Marian Jelínek. Sledujte ve středu 10.7. ve 22.30 na Primě!

U příležitosti konání MS v ledním hokeji 2019 byla jedna Show Jana Krause věnovaná hokeji.

Jako první interviewovaný host zahájí sváteční středeční večer úspěšný mladý herec Patrik Děrgel, který si prý pro sebe ještě před pár lety představoval kariéru spíše hokejovou než hereckou. Nicméně hokej mu zůstal jako koníček a své hráčské dovednosti zúročil i jako herec. „Až do patnácti let jsem chytal, ale když mě přijali na konzervatoř, nešlo obojí skloubit,“ vzpomíná herec, „Asi před třemi lety jsem si chtěl najít nějaký tým a k hokeji se vrátit, protože mi to chybělo. Chodil jsem tak po světě a říkal jsem si, proč je mi smutno, až jsem přišel na to, že je to kvůli hokeji.“

Patrik Děrgel si hokejový tým hledal

Hokejista z Patrika Děrgela už nebude

Ovšem nakonec musel sám uznat, že vzhledem k tomu, že je mu třicet, byl by to pozdní návrat. „Letos jsem byl třikrát hrát a pokaždé jsem se zranil, mám problémy s třísly,“ vypráví a přitom předvádí divákům svoji profesionální brankařskou výstroj, jejímž pořízením si splnil svůj dávný dětský sen. Upozorňuje ovšem, že má specifickou vůni. „Když člověk odchytá dobrej trénink, tak by to neměl prát. Já jsem v tomhle hrozně pověrčivej,“ říká na vysvětlenou a popisuje jednotlivé součásti, od všem dobře známých betonů, bruslí, vyrážečky a lapačky přes polstrované kalhoty a vycpanou vestu až po nákrčník, suspenzor a speciální spodní prádlo ribano. Jana Krause bude zajímat, zda se brankař na svém postu při zápase občas nenudí. „Mně se to moc nestávalo, protože jsem hrával za týmy, kdy to bylo spíš naopak, a já jsem toužil, aby už konečně od mojí branky odjeli pryč. Kupříkladu když jsem začínal hrát v Bohumíně, tak jeden z prvních zápasů jsme prohráli 32:0. Ale to ne že bych dostal tolik gólu jen já, po jednadvacátém mě vystřídali.“ Časem se však jejich tým zlepšil a Patrika koupil za pět tisíc a sedm hokejek klub HC Orlová. „To byl ohromný obchod a tam jsem pak byl asi dalších šest let. Ale nebyl jsem nějak extra dobrý, taková dvojka trojka.“

Hokejista se splněnými sny

Zato další host, Jiří Tlustý, si svůj hokejový sen, a sice na pozici útočníka, vyplnil. Ovšem kvůli vážnému zranění zápěstních vazů na ruce musel svou úspěšnou hokejovou kariéru ve třiceti letech definitivně ukončit.

Z hokejisty Jiřího Tlustého je podnikatel

Nyní se pustil do podnikání, a to hned na několika frontách. „V NHL jsem působil necelých devět let, z toho nejdéle v Carolina Hurricanes,“ dodává bývalý profesionál a s potěšením se podívá na ukázku, kterou připravil Jan Kraus a která připomíná zápas Caroliny s Washingtonem v roce 2013, kde zazářil svým jediným hattrickem v NHL. „To je moment, který nejde vymazat. Takové krásné momenty si zkrátka pamatuje každý hráč po celý život. Jen mě mrzí, že byl jen jeden a nemůžeme pouštět víc takových videí,“ komentuje to a vzpomíná, jak se jako malí kluci cestou na zápas do Děčína dívali v autobuse na přenosy ze zlatého Nagana. „Teď už se hokeji věnuju jen rekreačně a také chodím komentovat zápasy do televize.“ Jak hodnotí dnešní situaci českého hokeje? „Skvělí hráči tady jsou, ale nevážej si svých příležitostí. Bylo takové nařízení, že musí hrát za klub pět mladých hráčů během sezony, takže oni už mezi sebou skoro nemusí bojovat, protože své místo v sestavě mají jasné.“ Odchody hráčů do NHL vidí pozitivně. „Já jsem odešel v osmnácti a šel jsem na farmu, moc se mi nechtělo, ale když se na to nyní zpětně podívám, byla to skvělá volba. Navíc jsem se naučil anglicky.“ To, že se v osmadvaceti letech fatálně zraní a bude muset s hokejem přestat, by ho nikdy nenapadlo. Na zápas, kdy se to stalo, si moc dobře pamatuje. „Měl jsem zpřetrhané vazy v zápěstí. Dali mě dohromady natolik, že pro normální život to stačí. Nebylo to pro mě jednoduchý, ale život plyne dál…“

S hokejem má velmi těsně provázaný život i poslední host, hokejový trenér a kouč Marian Jelínek, jenž působil dlouhá léta jako mentální kouč Jaromíra Jágra - později pak mladoboleslavských hokejistů, nyní pracuje například s tenistkou Karolínou Plíškovou či hokejistou Petrem Mrázkem. „Já ani nevím, jak se nazvat. Zkrátka se zaobírám těmi subjektivním světy sportovců,“ říká o sobě pan Jelínek.

Marián Jelínek koučoval i hokejového mága Jaromíra Jágra

Hokejový trenér Marián Jelínek má na úspěch pravidla

„Existuje takové pravidlo, že úspěch není o úspěchu, ale o tom, jak se člověk postaví k neúspěchu. A je to velmi individuální záležitost.“ Kromě hokejistů, tenistů, plavců či atletů pracuje Marian Jelínek dokonce i s jedním šachistou. „Každý je samozřejmě jiný, ale práce jako taková se moc neliší, protože ten subjektivní svět reaguje na vnější subjekty, a jestli vás kvůli prohře někdo kritizuje nebo pomlouvá, je jedno, jestli jste fotbalista, hokejista nebo herec.“ Do světa svých svěřenců se ovšem vůbec nevměšuje, neboť koučování je o vedení, nikoli o podbízení se, a tak je nechává a čeká, až přijdou oni za ním pro radu či inspiraci. „Nemůžu být tím, kdo někomu něco nutí. A situace, které nastanou, jsou opravdu velmi různorodé – jako rozchod s přítelkyní, nebo třeba i velmi těžké – jako smrt rodičů. A nemusejí ani souviset se sportem.“ Za svými klienty jezdí po celém světě a rozmanitost své práce si nemůže vynachválit. „Já jsem se nejprve hodně zabýval fyzičnem, resp. kondicí. Byl jsem kondičním trenérem, a jako takového mě také přijal Jarda Jágr. Původně jsem i já hrál hokej, později jsem studoval FTVS a v osmadvaceti jsem nastoupil jako trenér, a protože jsem byl v té době nejmladší, svěřili mi mladého – tehdy osmnáctiletého – a talentovaného Jaromíra Jágra.“ Jaké jsou techniky, které pan Jelínek používá? Jak si on sám vede v osobním životě? A mohl by koučovat Jana Krause?

To a mnohem více se dozvíte v oblíbeném pořadu Show Jana Krause již dnes večer ve 22.30 na Primě!

Show Jana Krause také online!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.