Show Jana Krause: manželství spokojené na souši i na vodě, věčný optimista s elitním spáčem na vrcholku himálajské sedmitisícovky a prolínání múz

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečtí manželé Petra a Roman Vojtkovi, horolezec Radoslav Groh a malíř František Skála. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 23. června ve 21:35 na Primě.

Jako první hosté dnešní talkshow usednou na červenou pohovku herečtí kolegové a zároveň manželé, Petra a Roman Vojtkovi, kteří podle svých slov prožili divadelní pauzu způsobenou pandemií velmi spokojeně. V listopadu se jim totiž narodil syn Nathaniel, který byl – jak Roman zdůrazňuje – počat ještě před vyhlášením nouzového stavu, tedy z lásky, nikoli z nudy. Nicméně ani jim se covid nevyhnul a během Petřina těhotenství ho Roman prodělal. „Já jsem se na tu dobu přestěhovala z Řitky k sestře do Prahy,“ upřesňuje Petra. Nakonec všechno dobře dopadlo a spokojená rodinka se může těšit na léto a na lodě, pro které má Roman slabost.

„Někdy před dvaceti lety jsem poprvé přičichnul k typu dovolené, že je člověk na vodě, a strašně se mi to zalíbilo,“ vzpomíná nadšený kapitán, který dnes už vlastní svoji loď. „Když jsme ji před pár lety pořídili, byl jsem tu první sezonu překvapený, že Petra nejde do vody,“ dodává, zatímco Petra vysvětluje, proč byla – alespoň ze začátku, než si zvykla – z plavení se po Slapské přehradě, kde loď kotví, již méně nadšená: „Když nevidím na dno, tak se bojím.“ Ovšem i ji mezitím kouzlo vody přeci jen pohltilo. „Ta energie vody je úplně jiná než na zemi,“ snaží se přiblížit své pocity Petra, která se s Romanem podílí i na výchově jeho dvou dětí z předchozího manželství – jedenáctileté dcery a šestiletého syna.

Sledujte rozhovor s Petrou a Romanem:

„Myslím, že je lepší, aby děti vyrůstaly ve dvou harmonických vztazích či domácnostech než v jedné neharmonické,“ vysvětluje Roman svůj pohled na střídavou péči, se kterou jsou u nich prý všichni spokojení. „Známe to všichni, že se pak děti v dospělosti zeptají, proč jste to dělali, a rodiče řeknou – kvůli vám.“ Střídavá péče o Romanovy děti se ovšem dotýká hlavně Petry, na níž leží značná část zodpovědnosti. „Otázka třetího rodiče je v České republice velké tabu a nijak se neřeší,“ posteskne si. „Neexistuje k tomu moc ani žádná literatura, já jsem našla snad dvě tři knížky. Sama za sebe ale mohu říct, že když do toho jde člověk s láskou, tak jde všechno.“ Na závěr oba manželé zavzpomínají na to, jak se seznámili během hraní v muzikálu Mamma Mia! „Já jsem hrál Petře tatínka,“ říká se smíchem Roman.

Na Romana Vojtka se můžete v novém seriálu FTV Prima Hvězdy nad hlavou.

Horolezec v Show Jana Krause

Mladý český horolezec Radoslav Groh, který bude dalším hostem, má čerstvě za sebou extrémně náročnou situaci při sestupu z himálajské sedmitisícovky Baruntse, pod jejímž vrcholem zůstal se svým kolegou Markem Holečkem uvězněn čtyři dny ve sněhové bouři. „Nám se ale hlavně za těch předchozích šest dnů podařil krásný prvovýstup severozápadní cestou, za který to stálo,“ doplňuje skromně sportovec s tím, že vrcholek sošného Baruntse se nalézá nedaleko Everestu.

„Užívali jsme si zhruba čtrnáct set metrů krásného lezeckého terénu, kde se kombinoval sníh, led skála, až jsme se dopachtili na samotný vrchol. Navíc jsem měl s sebou fenomenálního Máru Holečka, takže jsem měl toho nejlepšího parťáka,“ vypráví krkonošský patriot a snaží se divákům přiblížit radostné pocity horolezce, jemuž se pod rukama ukrajují metry hory, kterou zdolává. „Nahoru to šlo relativně dobře, ale čekali jsme, že to celé zinkasujeme tak o den dřív. Navíc jsme tedy vyčerpali to hezké počasí, co nám bylo dáno.“ Při návratu dolů se totiž zhoršilo počasí natolik, že oba horolezci zůstali uvízlí pouze v malém stanu a s minimem jídla. „Nejprve se přihnala oblačnost, takže jsme přestávali vidět, a tím, že je to prvovýstup, můžeme se orientovat jen podle toho, co si nakoukáme,“ popisuje Radoslav, který sám sebe považuje za věčného optimistu a svého kolegu za „elitního spáče“. Rozdělali si tedy svůj stan o velikosti 1 x 2 metry a snažili se přežít. „Nebylo ani poznat, jestli je ráno nebo večer, neměl jsem hodinky, takže to všechno tak nějak splývalo. Náš čas určovalo vlastně jen to, že náš stan permanentně zafoukával sníh. A vždy, když se ten náš životní prostor smrsknul na absolutní minimum, museli jsme se vypravit do té vánice a posunout stan o pár metrů dál.“ To trvalo zhruba čtyři dny a čtyři noci, navíc jim došlo jídlo. Velkou pomocí jim byl satelitní telefon a pravidelné informace o vývoji počasí od Aleny Zárybnické. „Vize zlepšení počasí nám dávala ohromnou naději, že vánice jednou skončí,“ líčí borec, který se na závěr přizná k tomu, že už se moc těší na to, až se zase bude „někam škrábat“.

Sledujte rozhovor s Radoslavem Grohem:

Umělec František Skála navštívil Jana Krause

Posledním hostem před prázdninovou pauzou, který se na pódium doslova protančí, bude výtečný – a všestranný – český umělec, malíř František Skála. Výstava jeho prací ve Valdštejnské jízdárně před čtyřmi lety přilákala rekordní počet návštěvníků, aktuálně se mohou diváci potěšit jeho ilustracemi na výstavě František Skála a jiné práce v domě U Kamenného zvonu. Umělec je také známý tím, že se před lety zúčastnil bienále v Benátkách, na něž došel cestou dlouhou 850 kilometrů pěšky.

Podívejte se na rozohovor s Františkem Skálou:

„Je to dávno. Ale je to zajímavé. Já jsem tehdy čekal na nějaké věci, které měly přijít z mého rezidenčního pobytu v Kalifornii, což trvalo strašně dlouho, a tíha zodpovědnosti, jak se prezentovat, byla tak veliká, že ve chvíli, kdy mě napadlo, že bych tam mohl jít pěšky, už nebylo cesty zpět než přes ty Alpy,“ popisuje umělec. „Cestou jsem kreslil a sbíral jsem nějaké předměty, vytvářel jsem objekty. Například jsem cestou chvíli nesl takovou reprobednu obrostlou mechem, kterou jsem našel někde v Alpách v lese, ale protože byla moc těžká, tak jsem ji odhodil.“ Cesta mu trvala 25 dní.

„Na začátku devadesátých let bylo všechno možné. Nikdo se v Národní galerii neptal, co tam budu vystavovat, nikoho to nezajímalo. V podstatě mě vybrali na základě mojí dosavadní práce… nemusel jsem předkládat žádné projekty, koncepty, vyúčtování. Všechno jsem si hradil sám.“ I když byla cesta náročná, byla podle něj nezapomenutelná a každému by něco takového doporučil. „Byl to jeden z nejkrásnějších okamžiků v mém životě.“ Jakou přidruženou činností si oživuje svoji osamělou uměleckou tvorbu? Jak se dostal k dechovce? A proč se brání popularitě? To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause už dnes večer na Primě!

Kraus je COOL – reprízy oblíbené show můžete sledovat také každé úterý ve 21:45 na Prima COOL. Na premiérové díly se těšte opět od 1. září v tradiční středy večer na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.