Seriály a filmy

14. září 2016 10:00

Gabriela Gabrielová

Show Jana Krause: multitalentovaný umělec, baronka s hlubokými kořeny a planoucí psycholog

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herec a zpěvák Vojtěch Dyk, baronka Kateřina Daczická a psycholog Radek Ptáček. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 14. září ve 21.35 na Primě.

Prvním hostem dnešního večera je mladý, nadaný, úspěšný herec a zpěvák Vojtěch Dyk. „Já jsem také ještě fotbalista,“ doplňuje výčet svých dovedností umělec, „plně maniakální fotbalista. A aktuálně jsem přestoupil za deset tisíc do SK Vacov, který je tedy nyní mým domovským klubem. Pak ještě hraju za jeden charitativní tým – Real TOP Praha“. Tam podle svých slov zná spíše než své spoluhráče jejich manželky, se kterými se sbližuje při čekání na střídačce na lavičce. Vacov je vesnice na Šumavě, kam jezdí Vojta relaxovat a odpočívat. „Letos jsem tam ovšem nebyl úplně celé léto, protože jsme s rodinou odjeli po dlouhé době na dovolenou, do Toskánska.

Jeli jsme tam úplně všichni, i s mými rodiči a s rodiči mé partnerky,“ říká o letošním létě Vojtěch Dyk, který je, ač s rozdílným příjmením, synem významného literárního historika Radko Pytlíka. Protože si Vojtův tatínek zažil se svým příjmením různá traumata, rozhodli rodiče, že jejich syn bude nosit příjmení po matce. „Já naopak nyní uvažuju o tom, že kdybych někdy, nedejbůh, vydal nějaké básně nebo něco takového, tak bych si vzal pseudonym Pytlík,“ dodává na vysvětlenou herec, který si svého otce, nepřekonatelného znalce díla a života Jaroslava Haška, velice váží.

Dalším zajímavým hostem dnešního večera je Kateřina Daczická, která pracuje jako daňová a účetní poradkyně. „Nejsem přímo potomkem Mikuláše Dačického z Heslova,“ opravuje hned v úvodu baronka svého hostitele, „on byl můj praprastrýc. On totiž neměl žádné děti. Byl sice docela prostopášný, ale děti kupodivu žádné neměl. Já jsem z linie jeho nevlastního bratra.“ Český spisovatel a šlechtic Mikuláš Dačický, jehož podobiznu a erb rodu promítne divákům Jan Kraus na monitoru v pozadí, byl z deseti dětí a především jeho tatínek byl dvakrát ženatý, takže přímý potomek paní Kateřiny je takříkajíc z jiného vrhu. Ovšem portrét slavného předka má rodina stále v držení. „Šlechtické tituly byly sice v roce 1918 zrušeny, ale měly by být zrušeny tím, kdo je udělil. A Masaryk nebyl král, takže já nevím, jestli se můžeme shodnout na tom, že to platí,“ vysvětluje paní baronka nejasnosti kolem používání šlechtických titulů, přičemž některé tituly bylo právě až do roku 1918 možno i koupit. „Tituly rozlišovaly nižší a vyšší šlechtu a baron je první stupeň té vyšší šlechty, která se dědí po meči i po přeslici,“ dodává baronka, jejíž kořeny zasahují přes prababičku až ke Karlu IV.: „Já jsem 21. generace od Karla IV. a letos v souvislosti s oslavami jeho narození jsem pociťovala opravdu velkou hrdost.“

Závěr večera bude patřit poslednímu hostovi, kterým je psycholog a soudní znalec Radek Ptáček, který se mimo jiné zaobírá syndromem vyhoření. „I já se občas cítím takový mírně ohořelý,“ přiznává se smíchem odborník. „Syndrom vyhoření má tu výhodu, že mu lidi rozumí a že nepotřebuje žádné velké psychologické definice. Podobně, jako když jste zamilovaný. Prostě to víte.“ O syndromu vyhoření se v posledních letech hodně mluví, ovšem není to stav, který by byl diagnózou, může být však příčinou jiné diagnózy. Jak z toho ven? „Je to opět podobné jako s tou láskou. Musíte se znovu zamilovat,“ neváhá s odpovědí pan Ptáček, ale vzápětí dodává, že nejdůležitější je prevence. „Vyhoření není jen o tom člověku, ale i o práci, kterou dělá. Takže aby se z toho dostal ven, musí udělat něco nejen ten, koho vyhoření postihlo, ale i jeho zaměstnavatel. A když ten nic neudělá, tak budete planout dál. Pokud člověk zaměstnavatele nemá, musí si promluvit sám se sebou.“ Co vede k syndromu vyhoření? Kdo je jím nejvíce ohrožen? A naplňuje jeho typické příznaky Jan Kraus? To a mnohem více se dozvíte již dnes večer v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.