Show Jana Krause: Saxano, kouzel je na tisíc, špičkový designér, kterého těší práce, a vzhůru do oblak

V dalším dílu Show Jana Krause se představí zpěvačka Petra Černocká, designér Rony Plesl a letuška Petra Jirglová. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 30. října ve 21.35 na Primě.

V předvečer Halloweenu uvítáme v naší talkshow krásnou čarodějnici Saxanu, dívku na koštěti, respektive na červenou pohovku usedne půvabná a důstojná dáma, její filmová představitelka, oblíbená herečka a zpěvačka Petra Černocká, která nám prozradí, že se zanedlouho chystá na první společné divadelní vystoupení ve Studiu DVA s Janem Krausem. Bude to opět Saxana, ovšem Jan Kraus vystoupí v roli mnohorukého ředitele kouzelnické školy. Zatímco hostitel opěvuje Petřinu nestárnoucí krásu a ukazuje divákům fotografie z různých fází jejího uměleckého života, dozvíme se ještě jednu málo známou zajímavost, a sice že Petra Černocká byla sestřenicí výborného českého herce, Vlastimila Brodského. „Byl mezi námi větší věkový rozdíl, takže jsem to docenila, až když jsem byla starší,“ vzpomíná zpěvačka s tím, že byli příbuzní z tatínkovy strany. „Tatínek měl dvě sestry a jedna z nich si pořídila Vlastíka.“

Podívejte se na rozhovor s Petrou Černockou:

V divadle ovšem není Petra žádným nováčkem, léta působila v Divadle Semafor. Nevadí jí, že je stále spojována s postavou mladé rebelující čarodějky? „Saxana mi vypiglovala život, všude jsem s tím slavila úspěch, všude mi všechno prošlo, nadržovali mi všude, kde to šlo,“ říká s nadšením a zcela odmítá, že by jí Saxana negativně ovlivnila život, ačkoli s tím prý pořadatelé různých akcí, kterých se účastní, dost pracují. „Jen nemám ráda takovou tu legraci, že na konci mého vystoupení přinesou koště. Tomu se teda nesměju. Ale mám předzahrádku, a tak to tam vždycky opřu, a když to někdo ukradne, tak vím, že na příštím koncertu nafasuju nové. A pak také nemám ráda frázi, jestli jsem přijela na koštěti, nebo autem.“ Dojde také na diskuzi o tajemství Petřina věčného mládí a toho, jak o sebe pečuje. Všechny nejspíš dost překvapí, jak je to prosté! „Večer se odlíčím a něčím namažu a ráno vstanu a zase mažu.“

Sledujte upoutávku Show Jana Krause:

Další host, Rony Plesl, nás zavede do světa designu. Skleněné objekty tohoto předního českého umělce a designéra bychom našli zastoupené v mnoha českých i světových galeriích a muzeích i v soukromých sbírkách. A jeden objekt – nazvaný Hamlet – se nyní zařadí i do sbírky Jana Krause, který ho dostane darem. „Je to sériová výroba, i když ruční, takže velice složitá; není to tedy jeden originální kus,“ popisuje skleněnou karafu podle svého návrhu, zdobenou pravým zlatem a vyrobenou v jedné malé české sklárně. V Čechách má sklářství dlouholetou tradici a čeští skláři byli ve světě vždy vyhlášení. „Ve skle jsme naštěstí ještě v mnoha věcech stále nejlepší,“ potvrzuje designér a odhaluju novou technologii tavené plastiky, kterou umí jediná značka na světě. „Už nejsme, co se týče velikosti, největší sklářská velmoc, ale máme nejvíc malých dílen, které stojí na určitém entuziasmu jednotlivců. A já sám jsem závislý na tom, co ti řemeslníci dokážou, bez nich bych byl nic. V tomto je to velice specifická práce. Jiné řemeslo je propojené s tvůrcem přímo, ale tady nemůžu foukat, brousit, malovat… a tak jen stojím vedle, diriguju a říkám: červenou, zelenou, tohle větší, tady silnější.“ I když do ní tedy nemůže zasáhnout přímo a skláři jsou prý „drsňáci“, práce ho neskutečně baví. „To řemeslo má jedno velké specifikum – výroba musí být precizní a zároveň rychlá, což jsou dvě věci, které nejdou úplně dobře dohromady. Ovšem ti chlapi jsou v tom mistři!“ Jan Kraus se pokusí divákům přednést výčet všech ocenění, kterých pan profesor designu a architektury posud dosáhl. „Speciálně v designu záleží na každém milimetru a někdy je rozdíl mezi kvalitní a nekvalitní sklenicí minimální. A kvalita se zkrátka pozná, podobně jako když někdo zpívá o nějakou tóninu výš nebo níž,“ vysvětluje Rony Plesl, který kromě vyloženě uměleckých objektů dělá design i pro německou firmu vyrábějící sklenice ve velkém. „Moje nápady vznikají jako průsečíky různých inspirací, těžko říct jednoznačně, jak mě něco napadne,“ dodává slavný designér a otec pěti dcer.

Podívejte se na rozhovor s Ronym Pleslem:

Na závěr se vydáme vzhůru do oblak s letuškou Petrou Jirglovou, autorkou bestselleru Letuška z Economy a úspěšného blogu TooSweetNothings, v němž popisuje své zážitky z cest a ze života, ačkoli coby stevardka na palubě strávila vlastně jen rok. „Říkala jsem si, že z toho vyždímu maximum, protože i když to byl jeden rok, dojmů byla spousta,“ doplňuje ke svému literárnímu počinu mladá žena. „Myslím, že dokonce stačí jeden let na to, aby člověk napsal alespoň kapitolu.“ Na rozdíl od pilotů přijde letuška do styku s lidmi, kteří jsou podle ní námětem pro mnohé, leckdy absurdní situace. „Třeba jsem nemohla lidem vysvětlit, že když během letu něco dojde, nelze to doplnit,“ říká se smíchem a vzpomíná i na to, jak na jednom ze svých prvních letů zažila obrovské turbulence. „Když jsou takové malé, jemné, tak v tom umí letušky chodit, ale při velkých se musí posadit a připoutat i letušky.“ Odhalí krásná letuška Janu Krausovi tajemství toho, co dělá posádka letadla poté, co dorazí do kýžené destinace a má volno? Jak by reagovala na cestujícího, kterého přepadne během letu tíseň?

Podívejte se na rozhovor s Petrou Jirglovou:

To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.