Show Jana Krause: v sociální demokracii klid, meditace v tygřím klášteře a jak vytvořit dokonalou iluzi

V dalším dílu Show Jana Krause se představí ministr vnitra Jan Hamáček, psycholožka Jitka Vodňanská a břichomluvec Zdeněk Polach.

Jan Hamáček

Jako první host zahájí dnešní talkshow první místopředseda vlády ČR, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, který se právě vrátil z jednání s prezidentem Zemanem. „Pan prezident to měl dnes náročné. Měl tam paní ministryni financí, ministryni sociálních věcí a já jsem to uzavíral. Hezky jsme si popovídali a pak jsme se přátelsky – jako vždycky – rozešli,“ shrnuje schůzku s prezidentem přední politik a jedna z hlavních tváří boje proti koronavirové epidemii v naší zemi a dodává, že šlo hlavně o rozpočet a o to, jak v současné situaci postupovat dál.

Podívejte se, jestli by Jan Hamáček udělal něco jinak v rámci koronavirové situace:

K dramatickým událostem minulých měsíců jen lakonicky poznamenává, že za tu dobu poněkud zešednul a přibral, což už je prý úděl politiků. „Ze začátku krize jsem asi dvě kila shodil, protože byl stres,“ popisuje. „Moji spolupracovníci říkali, že mě nepoznávali, protože se mnou nebylo možno komunikovat. Ráno jsem přicházel do práce a měl jsem u ucha telefon a večer jsem úplně stejně s telefonem u ucha odcházel.“ První týden, kdy musela vláda přistupovat k rozhodnutím, která ještě nikdy nikdo před nimi nevyzkoušel, byl prý tak hektický, že si ho ani pořádně nepamatuje. Zavzpomíná také na shánění roušek a vyzdvihne to, že se je nakonec podařilo koupit v Číně díky tomu, že se využili konexe a že se spojily síly ministerstva vnitra i České národní banky, která umožnila zaplatit dodávku předem. „V jeden moment jsem měl tři čtvrtě miliardy v Číně a ani jednu roušku,“ přiznává dnes již s úlevným úsměvem. „Celá komunikace ohledně roušek šla dost napřímo, přes Česko-čínskou komoru vzájemné spolupráce a Jardu Tvrdíka. Oni věděli, komu zavolat. Já mám taky nějaké kontakty. Zkrátka každý, kdo mohl, trochu pomohl.“

Už jen celá ta historie kolem ochranných pomůcek by podle Hamáčka vydala na knihu. „Zapojila se do toho samozřejmě i celá řada spekulantů. Tak mi například slibovali pět milionů respirátorů v Atlantě, pak zase ministru zdravotnictví v Rotterdamu. Pak najednou všichni někam zmizeli…“ Každopádně jeho zkušenost je taková, že dění v době krize nejvíce kritizují ti, co byli po celou dobu doma na home office a hlídali děti. „Na svůj resort jsem ale pyšný.“ A jak vidí jako předseda současnou situaci ve své straně, tedy v ČSSD? „Myslím, že se situace uklidnila. Ti, co měli pocit, že jim pšenka pokvete jinde, odešli a zůstali jen ti, co to myslí se sociální demokracií vážně.“ Dozvíme se také to, jak pokračuje velice komplikovaný a stále běžící spor dědiců právníka Zdeňka Altnera s ČSSD. A zabrousíme rovněž do osobní sféry…

Jitka Vodňanská

Dalším, koho dnes přivítáme v Show Jana Krause, bude psycholožka Jitka Vodňanská, která se prý ve své psychoterapeutické praxi nyní začíná se svými klienty zabývat následky koronavirové krize. „Mám pocit, že z těch lidí během korony vylezlo, co měli schované a zastřené tím fofrem. Že vylezly ty stíny,“ domnívá se žena, která se mimo jiné proslavila také obsáhlou knižní autobiografií. V ní popisuje svůj život od narození do dnešních dnů, přičemž velkou diskuzi vyvolala především ta část, kde vzpomíná na svůj nekonvenční, dlouholetý vztah s Václavem Havlem. Přestože tento vztah nebyl nijak utajovaný a věděla o něm dokonce i Havlova manželka Olga, některým lidem prý dodnes vadí a nechtějí ho připomínat, a tak se snaží o manipulaci fakt. „Jsem moc ráda, že jsem tu knihu napsala, i když to bylo dost probrečený.“

Podívejte se, jaký má paní Jitka recept na vyztužování duše:

Jitka Vodňanská se dlouhá léta věnuje vipassana meditacím, své poznání v této oblasti prohlubuje každoročními cestami do Asie, především do Barmy. „Medituju každý den,“ říká a komentuje fotografie ze svých cest po klášterech jihovýchodní Asii. Zajímavý snímek je například z tygřího kláštera, který byl plný volně se pohybujících šelem. „Já nemám ráda psy, ale miluju kočky, takže když jsem si tam mohla obejmout tygří kotě, byla jsem úplně v euforii,“ vzpomíná. „Pak jsem ale šla k tomu velkému, co je na fotografii, a oni mě upozorňovali, ať ho hlavně neobjímám, což jsem asi moc neuposlechla. A největším zážitkem bylo, když jsem mohla chodit s tygrem na řetězu.“ Celkem již absolvovala dvacet pobytů v klášteře. „Bývám tam tak jeden až čtyři měsíce a po celou dobu medituju. Když přijedu, jsem happy, což je moje základní nastavení.

V klášteře dostanete nějaký řád, kterého se musíte držet. Například v Barmě se vstává ve tři ráno a od půl čtvrtý se medituje. V pět snídaně, potom je chvilku pauza, kdy se vždy hodinu chodí a hodinu sedí. V jedenáct je oběd, na který se pomalu dojde. To je moc hezký, protože se člověk opravdu úplně zklidní.“

Zdeněk Polach

Třetí místo na červené pohovce obsadí břichomluvec Zdeněk Polach, který se svými představeními vystupuje po celém světě i na zámořských lodích. „Nejdéle jsem byl na lodi 23 měsíců, někdy je to ale jen 24 hodin,“ objasňuje umělec s tím, že ho to moc baví. „Splnil se mi můj sen.“ Na lodích prý celkem strávil asi 18 let života.

Podívejte se, jak se Zdeněk dostal k břichomluvectví:

„Moje první loď byla v roce 1998. Teď mám ale přestávku, protože kdyby nebyl koronavirus, jsem touhle dobou někde v Singapuru.“ Dozvíme se spoustu zajímavých informací o životě na ohromných zaoceánských lodích, kde cestuje až pět tisíc pasažérů. Do Divadla Archa si pan Polach přinese i jednu ze svých figurek – Matýska, se kterým si speciálně pro diváky Show Jana Krause připravil vystoupení.

Dokáže Matýsek měnit hlas? Pozná Matýsek pana ministra? A co je při vystoupení nejpodstatnější? To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě!

Premiéru nového dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 17. června ve 21.35 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.