Technika smažení a videorecepty ze Zdeňkovy akademii pohromadě

Zdeňkova akademie (8)

Technika smažení je o fritování (hodně oleje), restování (málo oleje) i pražení (na sucho, žádný olej). Jak správně a chutně smažit, ukázal Zdeněk Pohlreich v nedělním dílu pořadu Zdeňkova akademie. A tady jsou všechny jeho videorecepty z něho. Vyzkoušejte smažit t-boan steak nebo třeba pravý berlínský řízek a krevety.

V případě smažení jde o velice rozšířenou techniku a za dodržení určité střídmosti a kontrolované frekvence, můžeme repertoár obohatit o skvělá jídla, se kterými budeme mít jistě úspěch.

Smažené jsou i lahůdky jako jsou pommes frites, nadýchaná a křupavá tempura, ale i klasiky jako Cordon Bleu, či Italy milované Frito misto.

Jak šéfkuchař Pohlreich apeluje, na smažení bychom měli vždy používat jednu dávku oleje na jedno jídlo, nebýt lakomí a po použití se oleje zbavit.

Vyzkoušejte podle videoreceptu T-bone steak s řepou a smaženými bramborami

Restování je také smažení

S tím rozdílem, že u restování se jedná o přípravu s malým množstvím oleje, resp. v jeho nízké vrstvě. "Doufám, že už všichni máte doma kvalitní pánev, protože bez ní se u této techniky neobejdete," upozorňuje jen Šéf.

"Maso dostane díky přípravě křupavý exteriér a jemný interiér, tu skvělou kombinaci textur, kterou podvědomě vnímáme jako něco senzačního a kvůli které milujeme dobře udělaný steak, do křupava smažený řízeček nebo dokonale připravený rybí filet."

Navíc při využití restování máme možnost připravit ze dna pánve vhodnou šťávu či omáčku během chvilky a povýšit tak naše kuchařské umění na další úroveň.

Berlínský řízek s polníčkovým salátem

Krevety v panko strouhance s majonézou

Pražení

Technika pražení, přesněji pečení na suchu, je velice stará a tradiční a určitě si umíme prakticky okamžitě představit vůni pražené kávy. Není ale jen o kávě.

Základem je minimální použití tuku, který skutečně slouží jen k dochucení, nebo k tomu, aby dodal jakýsi charakter něčemu, na čem si asi myslíme, že musí být nudné a suché.

"V našich restauracích se připravuje spousta různých krutonů, ať už je to na saláty, polévky či ostatní jídla, a vždy vyznáváme stejnou zásadu - děláme je na sucho a teprve v malých množstvích před použitím dochucujeme, protože je to daleko ekonomičtější, chutnější i snazší na skladování," doplňuje Zdeněk Pohlreich.

Další díl pořadu Zdeňkova akademie vysíláme v neděli v 18.00 na Primě

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.