Láska mezi psychologem a pacientkou. Je to jen mýtus?

Páteční Prima love se veze na vlně příběhů ze života. Film Předstírané lži ukážou náročný život těch, kdo pracují s lidskou duší. Že i oni jsou jen lidé, to uvidíte na Prima love ve 20.15!

Psychiatr Palmer Harrison, známý sukničkář, je ve své ordinaci zastřelen ve chvíli, kdy se miluje s pacientkou Karen Wetteringovou. Vraha kdosi vyruší, takže Karen zastřelit nestačí. Stává se hlavní podezřelou. Takový příběh uvidíte v pátek večer. Nabízí se otázka, jak častý je vztah pacienta a psychiatra?

Vztah k psychologovi není řídkým jevem

To, že lékař udržuje milostné styky se svou pacientkou, není vůbec tak ojedinělý jev, jak by se na první pohled mohlo zdát. Psychoterapeutický vztah je založen na důvěře jednoho v druhého. Oba dva jedinci se během sezení poznávají a terapeut je pro pacientku něco jako rádce do života. Během vytváření neprofesionálního vztahu terapeuta a pacientky může vznikat psychologický jev, který se označuje jako tzv. přenos.

Přenos emocí může znamenat i zamilování

Přenos je pojem používaný hlavně v psychoanalýze a neděje se samozřejmě jen ve vztahu psychologa a pacienta. Děje se ve chvíli, kdy pacient přenáší na terapeuta své minulé zkušenosti, vztahy, city apod. To znamená, že autorita psychologa může pacientce připomínat autoritu přísného otce, nebo naopak dřívější touhu po tom takovou autoritu životě vůbec zažít.

Jednou z takových přenášených emocí může být samozřejmě zamilovanost. Pacient však kvůli přenosu vnímá druhého partnera zkresleně pod nánosem svých očekávání. Často má i nevědomou potřebu manipulovat s lidmi či vyprovokovat situace, v nichž se skrytě opakují zkušenosti s dřívějšími vztahy.

I terapeuti prožívají během sezení vlastní pocity

Vztah mezi pacientem a terapeutem byl nejdříve popsán v rámci projevování emocí u analytiků samotným Sigmundem Freudem. Ten takový vztah pojmenoval "protipřenosem". Protipřenos vzniká působením pacienta na analytikovy nevědomé pocity, jejichž příčinou jsou analytikovy komplexy a vnitřní odpor a důsledkem pak omezení analytikovy schopnosti podrobovat pacienta analýze. Může se stát, že analytikovi bude pacientka připomínat matku nebo bývalou přítelkyni a začne k ní cítit emoce. Analytik má však zodpovědnost tento pocit ukočírovat, což se v praxi samozřejmě často neděje.

Další vývoj takového vztahu už stojí jen na profesionalitě lékaře. Většina z nich však podlehne, jak říká jeden z pražských psychologů, který nechce být jmenován: Takových poměrů založených na prvotním vztahu lékař–pacient se v mém okolí zrodilo opravdu hodně. Já sám bych na to však žaludek neměl...

Zároveň přiznává, že zamilování pacientky už zažil: "Vycítil jsem to na jedné své pacientce, ale brzy jsem jí dal najevo, že mám hranice, které nehodlám posouvat dále. Pro její dobro jsme zrušili naše pravidelná sezení."

Zamilovaný právník

Film Předstírané lži ale předkládá i další zajímavé téma. Jak se lidově říká – vysekat se z prekérní situace Karen pomáhá advokát Roger, který ji ovšem tajně miluje. Přesto si sám není jist, jestli mu říká pravdu...

To zjistíte v pátek na Prima love ve 20.15!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.