Prostřeno! Bude to pro ně týden plný nových zkušeností!

V Praze a jednou i ve středních Čechách se sejdou tři ženy a dva muži. Věkem se řadí spíš do středních let a parta je to opravdu hodně pestrá.

Tolerance bude třeba, mediátorem slovních přestřelek a trapasů bude Helena, která umí ohladit hrany, takový Jaroslav si moc nevidí do pusy. Týden startuje u Slovenky Moniky, která se stravuje hodně alternativně, všechno tudíž vaří „jinak“. Konzervativnější strávníci budou jen koukat, co všechno lze uvařit z náhražek a jaké potraviny se u nás také dají koupit. Monice nebude vadit úkol týdne – sushi. V jejím podání samozřejmě vegetariánské… Hned další den uvaří gay Josef a pro chlapáka Jaroslava je to prý zcela nová zkušenost sedět s homosexuálem u stolu.

Jarda nakonec šokuje nejen svými nekorektními řečmi, ale neméně i svým hlavním chodem. Nejmladší Renátu jeho myšlení zaskočí. Ale Jarda – oslněn její večeří ve čtvrtek zkrotne a překvapivě změní názory na ženy o sto osmdesát stupňů. Už v pátek se ale opije, vyleze na strom, vyzná lásku Monice a v Helenině chalupě si u stolu zapálí. Helenino jídlo bude ve finále domácké, ale nálada nevšední. Jak se tak rozdílná partička rozloučí? Kdo to celé vyhraje? Kdo ze soutěžících získá největší divácké sympatie a tím vylepší domácí rozpočet o deset tisíc korun? A který z hlasujících diváků se bude radovat ze stejné částky? Sledujte Prostřeno! od pondělí do pátku, bude to provokativní, zábavné i napínavé!

Pondělí: Slovenska Monika (43) vaří sice tradičně, ale přitom úplně jinak. Milovnice alternativní kuchyně se živí převážně zeleninou a náhražkami živočišných surovin.

První hostitelka je provozní v kavárně a propaguje jiný styl výživy, který jí chutná a prý také velmi prospívá jejímu zdraví. Zaujme nejen svým vařením, ale i bydlením, její mezonetový byt je prostorný, vzdušný, ale zároveň útulný, plný umění. Monika nejí maso ani jiné živočišné suroviny, straní se bílé mouky a cukru, ale vegankou se nenazývá. Ze svého jídelníčku vynechala máslo, mléko, umí nahradit vejce, mouku na svůj dobrý chléb si sama mele z různých plodin, maso nahrazuje javánskou fermentovanou sójou (tempeh). A slibuje, že u ostatních jídlo i maso ochutná, aby mohla spravedlivě hodnotit.

Co na její kuchyni řeknou ostatní? Hlavně Jarda, který si myslí, že po takové stravě by záhy zkolaboval? Ten se na ženské vaření vůbec dívá poněkud svrchu. Českou kuchyni „jinak“ ale ráda ochutná nejmladší Renáta a nezalekne se jí ani nejstarší Helena, i když nadšená není. Všichni pak svorně pochválí chléb, který je přílohou k předkrmu, což je „paštika jinak“. Jiná je i kulajda, která milovníkům tradiční houbové polévky jede asi nejméně, přijde jim poněkud bez chuti. Vepřo-knedlo-zelo je až na zelí také jinak a soupeři jsou překvapení, co všechno se dá z náhradních surovin uvařit. Jarda se vůbec netěší na mrkvový dort, ale třeba Renáta je na tenhle moučník docela natěšená. A s gastronomií souvisí i první zábava týdne – výroba domácích pralinek.

Úterý: Josef (41) vařit umí, ale macho Jaroslav je v šoku z růžových ubrousků a z toho, že sedí u stolu vedle gaye!

Jaroslav to dlouho nechápe, Pepu vnímá spíš jako „podpantofláka“. Ani mužské akty při šmejdění ho dostatečně nenavedou, jen mu připadají „poněkud zvláštní“. Až v úterý u stolu Jardovi naplno dojde to, co dámy dávno tuší, že hostitel je gay. A bude to pro něj šok! Prý ještě nikdy vedle takového člověka neseděl… Najednou si připadá jako jediný chlap mezi čtyřmi ženami. Ani úterní jídelníček ho moc neuspokojí, je v něm opět moc zeleniny a je takový ženský. … Ještěže je Josef tolerantní a vypadá to, že Jardovy urážky v klidu překousne. Radši se soustředí na vaření a péči o hosty.

Jeho předkrm je zeleninový, zapečené celerové kroužky se sýrem jsou nevšední a všichni se celkem shodnou, že jde o lehký a chutný první chod. A zdravý, libuje si Monika. Kapustová polévka, která se v Prostřeno! moc často nepodává, je taková klasika a přítomnost klobásy možná obměkčí taktika Jardu při bodování. I kuře na paprice je trochu jinak, naštěstí jen proto, že Josef do jídla přidal žampiony a kapii, omáčka je jemná a karlovarský knedlík výborný. Jako pomocná síla v kuchyni Josef něco odkoukal v provozu, kde pracuje. A bezkonkurenčně nejlepší jsou poslední věnečky z odpalovaného těsta, ty dají hodně práce a nemusí se vždy povést, ale Josefovi vyjdou tak, že hosté při odchodu nepohrdnou výslužkou. Pepa dokonce zvládne i sushi, jen aranžování květin není pro Jaroslava žádná chlapská zábava.

Středa: U dřevorubce Jaroslava (45) všichni čekali koleno, tatarák nebo řízky, ale na stole přistane pekáč s pečenou nutrií!

Jaroslav je nepřehlédnutelný, uznává jen chlapské móresy, jídlo a názory, dokonce působí skoro jako misogyn a homofob. Je nekorektní, miluje zvířata, také ty na pekáči. Ale někdy je s ním legrace a umí překvapit. Doma ve svém nuselském bytě chová rybičky, v jednom z akvárií má i kraba Kristiána, v kleci roztomilé chůvičky. A hosté jsou příjemně překvapení, že navzdory vší té havěti má prostorný, uklizený a čistý byt. Dámy podle toho, jak chodí oblečený ke stolu, čekaly něco mnohem horšího. Jarda pracuje ve výškách, což měla být i součást jeho adrenalinové zábavy, ale z té nakonec kvůli počasí sejde. V kuchyni hostitel moc nestíhá, soupeře přivítá hodně nervózní, zápasí nejen s moučníkem, ale připálí i krutony do polévky.

Nejvíce překvapí svým menu, kde je také zelenina a kde není moc masa. Kromě plněných vajec, ozdobených jako kuřátka a servírovaných na listech kadeřavého salátu, bude krémová česnečka, kde je hodně brambor (i bujonových kostek) a spousta másla. Renátě tak chutná, že si přidá, a vůbec má Jarda s rozjezdem své večeře úspěch. Hosté ale stále netuší, co se skrývá za jeho „tajemstvím“ se šťouchanými brambory na hlavní chod. A Jarda nechá návštěvu až neslušně dlouho tápat v nejistotě. „Vodní myš“ přinese na stůl rovnou v pekáči, nutrie je už trochu vysušená. Pepovi připomíná chutí kachnu, Renátě králíka. Hostitel chtěl asi překvapit i provokovat, ale hlavně má tohle zdravé maso moc rád, jeho strýc, u kterého vyrůstal, nutrie choval. Co na to řeknou hosté? Komu nutrie nejvíc zachutná? A co bude větší zábava? Vyvolávání duchů, nebo banánová buchta, jejíž nepřipálené části bude hostitel před servírováním vystřihovat nůžkami?

Čtvrtek: Fotografka Renáta (24) potěší svým bydlením a moderní večeří, která dostane i Jaroslava

Sympatická a mladá hostitelka má velkou oporu i inspiraci ve svém partnerovi, který je špičkový kuchař. Renátu vaření také evidentně baví, sleduje trendy, dokonce s přítelem jezdí kempovat a vařit na otevřeném ohni do přírody. V prostorném bytě s vysokými stropy jí v hladké přípravě menu s italským hlavním chodem nic nebrání, hodně investovala do surovin. To platí i o profesionálně připraveném a servírovaném sushi, úkolu týdne. Jardu jistě potěší Renátin předkrm obsahující dvojí tatarák. Jednou bude z hovězí svíčkové a smutná nezůstane ani Monika, protože druhou variací je tatarák z řepy. Prohodí si to spolu?

Květákový krém je pěkně našlehaný a pokapaný lanýžovým olejem. Zvláštní, ale moc dobré. Jen Pepovi se polévka zdá jako dětská krupička. Jediná Monika tuší, co skrývá hlavní chod ossobuco s milánským rizotem. To je tekuté, žluté po šafránu a pěkně na skus, Renátě se daří, nic nepodcenila. A to se Jardovi moc líbí, imponuje mu, jak hostitelce všechno pěkně odsýpá od ruky, jak je k hostům pozorná a zajímá se o ně, jak nezmatkuje. Že by ty ženské nakonec nebyly tak neschopné? Nebo dokonce šikovnější než muži? A Jarda si slíbí, že si musí najít nějaký normální vztah s takovou schopnou ženou, která ho srovná. Podobnou třeba Monice, ta se mu hodně líbí… A úplná lahoda je prý i bezlepkový čokoládový dort s maracujovým přelivem, sladká tečka chutná všem. Kromě Josefa, ten nemá rád čokoládu. A potěší i zábava – hosté si napěchují a do sklenic naloží hermelín, který si mohou jako pozornost odvézt domů.

Pátek: U invalidní důchodkyně Heleny (55) se „na chalupě u lesa“ dějí věci! Večeřet se bude teprve až Jaroslav sleze ze stromu…

Helena je vyučená řeznice - uzenářka, k jídlu a k české kuchyni má vřelý vztah a chce to dokázat ve finále. Moc ráda také plete a vyšívá, její chalupa, kam se s manželem přestěhovali z Prahy, je plná jejích výtvorů. Na rozdíl od včerejška jsou v Helenině chaloupce naopak stropy proklatě nízko… Venku leje jako z konve, takže plánovaná projížďka na čtyřkolce se ruší, bude vůbec nějaká zábava? Legrace bude kopec, i když chvíli to vypadá, že snad odpadne poslední večeře i finále. Jaroslav se posilnil v hospodě a (možná i kvůli tomu, aby udělal dojem na Moniku a strávil zklamání z vlastní večeře) vylezl na vysoký strom. Dostanou ho holky dolů?

Mezitím se nic netušící Helena činí v kuchyni, kde připravuje domáckou večeři po česku: vaječnou pomazánku s vejci a nivou a kulajdu. Tahle polévka už v pondělí byla, ale tentokrát bude normálně s vejci a koprem – bohužel bez hub. Na hlavní chod se až na Moniku všichni těší – plněné bramborové knedlíky s uzeným masem budou se zelíčkem a osmaženou cibulkou pěkně na sádle. Tradiční je i dezert - čokoládová bábovka, ozvláštněná tvarohovou náplní. Když dorazí promočený Jarda i ostatní konečně k večeři, Jaroslav se ještě posilní dalším panákem od hodné hostitelky. Pokukuje po Monice, které říká k její velké radosti Fifinka, strefuje se dál do Josefa, dokonce si u stolu bez svolení odnaučené kuřačky Heleny zapálí! No tohle! Soupeři nevěří vlastním očím! Vyhodí ho hostitelka od stolu? A proč se Monika červená? Jaká bude náhradní zábava? Stručná a zábavná!

Je to vzrušující týden. Kdo ho vyhraje? Nekorektní taktik Jaroslav, nebo někdo jiný? Sledujte Prostřeno! každý všední den v 17.50 na Primě.

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.