Prostřeno! Čtyři masožravci proti jedné vegetariánce!

Prostřeno! bude tentokrát ve Zlínském kraji a hraje se o pořádný balík. Nejen o hlavní výhru 60 tisíc, ale i o dalších 30 tisíc od diváků.

Ti, stejně jako hosté u stolu, mohou každý den bodovat hostitele a ten, který dostane nejvíc jejich hlasů, se stane vítězem divácké volby a kromě peněz získá i řád zlaté vařečky. Kdo to bude tentokrát? U stolu se sejde hodně pestrá společnost, čtyři svérázné ženy a jeden mladík, který teprve odmaturoval a patří mu páteční finále.

Týden zahájí vegetariánka

Zlínský týden zahájí vegetariánka Nikola, která představí alternativní menu, protože Prostřeno! nevnímá jako festival masných pokrmů a jde na to jinak. Jak uspěje? A jak bude v průběhu týdne hodnotit ostatní? To je v podobné situaci, kdy část menu soutěžící neochutná, vždycky oříšek. Ostatní jídelníčky budou masité a dost tradiční, i když i tady se pár zajímavostí, místy až bizarností také objeví. A kdo bude největší hráč? Nejstarší Soňa, nebo zdravotní sestra Petra? Ani Daniela nikomu nic nedaruje, sama ale pohoří. A komu se povede nejlepší úkol týdne – domácí zmrzlina? To všechno a ještě mnohem víc uvidíte, když si nenecháte ujít další týden s oblíbeným pořadem Prostřeno!

Pondělí: Herečka Nikola (27) je vegetariánka a svoji soutěžní večeři připraví s láskou a péčí. Jak ale bude bodovat ostatní?

První hostitelka své hosty pozve do Zlína do zajímavého bohémského bytečku, kde vládne styl i pořádek. Je jasné, že herečka a výtvarnice Nikola miluje umění, hodně čte a žije aktivně. Je to taková víla, ale trochu klame tělem, protože aktivně sportuje. Má od narození celiakii a je vegetariánkou nejen ze zdravotního důvodu, ale i z etického rozhodnutí; Nikole je prostě bez masa na světě lépe. Její jídelníček je tak hodně omezený. Jak se budou cítit její hosté a co bude první hostitelka jíst na návštěvách, to je otázka, která se při podobné situaci nabízí. A Nikola, která není veganka, si to ještě zúží, protože jí veganství hodně imponuje a její menu je nejen bezlepkové, ale i veganské. Co nabídne svým šokovaným a konzervativnějším soupeřům?

Menu bude veganské

Z celého menu nejlépe dopadne první a poslední chod, raw tatarák z avokáda a sušených rajčat a bezlepkový dort. Indická polévka z červené čočky se zázvorem a kokosovým mlékem a zapečená dýně hokaido s černou quinoou už takový úspěch nemají. Nikola si s vařením dala hodně práce, příprava jejího moučníku s předlouhým názvem, který naznačuje, že hostitelka má smysl pro nadsázku, není určitě jednoduchá. Ale je evidentní, že ví, co dělá a nedělá to poprvé. Vaří a peče poctivě, čistě, věci rozpouští ve vodní lázni a všechny živočišné suroviny nahrazuje. Výsledek vypadá úhledně a někomu i chutná. Jen toho zázvoru, semínek a kokosu je ke konci už moc a hostům chutě splývají, dobrého pití je naopak zase málo. Ostrá je nejen polévka se zázvorem, ale i zábava. Nikola v mládí sportovně střílela a ze sportovní vzduchovky si budou v pondělí moct vystřelit všichni. A úkol týdne? Ten hostitelka, celá šťastná, že není z masa, ráda splní.

Úterý: Zdravotní sestra Petra (38) chce hodně vyhrát. Uvaří spíš průměrně, ale umí dobře počítat

Úplně jiné menu než Nikola, představí v úterý zdravotní sestra Petra. Vsadila na českou kuchyni, jsou v něm i rodinné recepty a hlavně hodně masa, dokonce i zvěřina. Rozvedená Petra vaří často pro svého šestiletého syna, který si o své mamince myslí, že vaří tak dobře, že by se měla do soutěže přihlásit. Co bude jíst v úterý Nikola u Petry? Určitě neochutná předkrmovou domácí paštiku, i když je dle mínění ostatních jemná a chutná. Vepřový vývar s noky dostane jen se zeleninou, ale i ostatním připadá trochu slabý a bez chuti. Petra zeleninu vynechá u hlavního chodu, své „divoké svíčkové“ s knedlíkem. Soňa si myslí, že to není žádná svíčková, ale jelen na smetaně – a ještě bez chuti divokého koření. Nejen Nikola, ale i ostatní postrádají zeleninu ve smetanové omáčce. Tu prý nejedl Petřin tatínek, proto doma dělali svíčkovou jen jako pečeni na smetaně. Zvěřina je ale měkoučká a chuť masa dostatečně výrazná, takže i přesto, že Soňa a trochu i Roman brblají, hlavní chod s poctivým domácím knedlíkem nakonec všichni snědí. A nad čím se hosté rozplývají nejvíce? To je sladká tečka, kiwi řezy, ty ochutná i Nikola, která by jinak asi měla v úterý hlad. A protože jsme v Kroměříži, hostitelka využije prostředí svého krásného města a kolegy pozve na návštěvu místních památek i zahrad, aby si od ní odnesli nejen plné bříško, ale i dojem z místní historie.

Středa: Kartářka Soňa (59) přežila klinickou smrt, jak přežije kritiku soupeřů? Špatně…

Nejstarší hostitelka Soňa má za sebou bohatý život i zdravotní problémy, dokonce přežila klinickou smrt. Dnes žije s přítelem v rodinném domě v Otrokovicích. Soňa je takový svéráz se spoustou zájmů, má svůj svět, vlastní názory a kritiku snáší dost špatně. A ta se na její hlavu snese hlavně od Daniely, se kterou se špičkují už od začátku, dnes se skoro pohádají ohledně masa v polévce a atmosféru středeční večeře to samozřejmě ovlivní. Negativně. Daniela má spoustu otázek a připomínek, Soně připadá jako nevěřící Tomáš a leze jí to na nervy.

Večírek je chaotický

Hosté si zase všímají, že hostitelka se nechová ke všem s respektem, večírek v její režii je poněkud chaotický. Například přípitek si každý může zvolit jiný a podobně. I dnes bude na jídelníčku, ke smutku Nikol, která by chtěla něco bezmasého, originálního a nevšedního, hodně masa. To originální je – prý z černého amerického býčka a stehna jsou z kohouta, což ještě nikdo nikdy nejedl. Na první chod jsou plněné „klobásníky ze špaldové mouky“. Upeče Soňa klobásníky jen se zelím nebo se sýrem zvlášť pro Nikolu? Klobás je v předkrmu podle ostatních prý sice málo, slaniny o to více, ale neupeče, protože z principu nechce. Na vegetariánku u stolu myslí až u hlavního chodu, kdy Nikole připraví místo dvou druhů mas hlívu ústřičnou, i když houby prý stejně připravuje spolu s masem. To ale Nikola neví, co ale ucítí, to je připálená cibulka, kvůli níž hlíva zhořkla. Kuchařka, která tuhle bezmasou variantu poprvé ochutná až z Nikolina talíře, výtku uzná, ale o to víc je naštvaná. Poctivý hovězí vývar je bohužel studený a karamelová roláda s máslovým krémem a ovocem prý zase moc máslová. Atmosféra u stolu povážlivě houstne a nerozptýlí ji ani poněkud odfláknutá zábava.

Čtvrtek: Daniela (41) má naštěstí dobré nervy. Ze své zpackané večeře se nezhroutí a nevzdá to, i když jiné by to asi porazilo

A jak dopadne ve čtvrtek Daniela, která měla zatím u stolu nejvíc řečí? Rozvedená dvojnásobná maminka a nyní operátorka v call centru se rozhodla pro domácké menu. Přesto se jí nedařilo a Soňa mohla mít po včerejšku satisfakci. Co na to Petra, která po tom, co odvařila, docela přitvrdila? Prý nechápe, jak se člověk s takovými kuchařskými „kvalitami“ a obyčejným menu může vůbec přihlásit do kulinářské soutěže. Soupeřům se ani nelíbil Danielin byt, připadal jim chaotický a postel v neútulné ložnici hodně zvláštní. Předkrm – plněné šátečky z listového těsta – v troubě trochu popraskal, takže nevypadal dokonale, ale byl asi z celé večeře nejchutnější a Nikola se aspoň najedla, dostala šátečky bez masa, jen se zelím nebo sýrem. Katastrofou byla uzená polévka ze slabého uzeného, hostitelka dostala školení, jak má vypadat správně vyuzené maso. Horší bylo, že na polévku se čekalo, ale kroupy v ní byly stejně nedovařené. Dančina hláška, že je má radši tvrdší, nikoho nepřesvědčila, v polévce bez chuti navíc plavala sterilovaná zelenina. Čekalo se i na hlavní chod, který prý už jedla zdravotní sestra Petra chutnější i v nemocniční jídelně. Daniela má naštěstí docela dobré nervy, takže i když je jasné, že její večírek je propadák, drží se, nevzdává to a stojí si za svým, občas se i zasměje. A to ještě není všem katastrofám konec, protože závěrečná „klasická bábovka“, k níž podává jako docela povedený úkol týdne malinovou zmrzlinu, se jí zdrcla a prostředek se zcela nepropekl. Prostě když se nedaří, tak se nedaří… Co ale hosty pobaví, hlavně soutěživou Soňu? Dětská hra město – zvíře – věc atmosféru, zaplať pánbůh, odlehčí.

Pátek: Roman (20) soupeřky pozve do komfortního domu s vyhlídkou a uvaří vybranou večeři, možná to ale stačit nebude

Středoškolský student se mezi ženami asi necítí úplně pohodlně, moc toho zatím u stolu neřekl. Čerstvý maturant a bývalý aktivní hokejista doufá ve férovou hru. Možná ale narazí, protože dámy pozve do zatím nejkomfortnějšího bydlení týdne, celý dům má jen pro sebe s přítelkyní. „Jak to, že takhle mladý kluk má dům jenom pro sebe?“ diví se soupeřky, hlavně Petra. Ale řešit se bude i jídlo. Ne každé z žen, a Petře zvlášť, bude moderní kuchyně po chuti. Roman udělá pár chyb, spíš chybiček, ale snaží se, jako hostitel je štědrý a pozorný, na menu rozhodně nešetří, je vidět, že ho gastronomie zajímá. Ocení jeho soupeřky francouzská lahůdková játra v salátovém předkrmu? A jak dopadne chřestová krémová polévka? Ujela Romanovi opravdu ruka se solí? A je filé z jehněčího hřbetu v bylinkové krustě s portskou šťávou opravdu tak vysušené, jak tvrdí Petra i ostatní? Nebo je to už jen taktika? Roman působí jako mírný kluk, a tak se nehádá, ale určitě ho to mrzí. Stejně jako to, že ve výsledku je jeho crme brlée skoro tekutý, což je asi opravdu jediná vážná chyba celé moderní a světácké večeře ve francouzském stylu. Protože jinak je to hodně o závisti a taktice. A to dost přes čáru… Jak tento týden dopadne? Kdo vyhraje? Ten, kdo uvařil nejlépe? Nebo zvítězí taktika? Ať je to jak je to, diváci mohou opět vzít spravedlnost do svých rukou a bodovat podle vlastní volby.

Dívejte se na Protřeno! od pondělí do pátku v 17.50 a hlasujte!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.