Drsný sever v panelácích aneb Prostřeno! z Ústeckého kraje!

Severní vítr je krutý… Prostíráme v Ústeckém kraji. Je to kraj drsný a život v něm není jednoduchý. Potvrdí to i tahle skupina „mladých a neklidných“, kde jsou dva muži, z toho jeden Michal, dvě Míši na mateřské dovolené a jedna křehká Eva?

Kromě tří jmenovců se zopakuje více věcí. Všichni bydlí v panelácích, tak typických pro tento region. Meníčka se dost podobají, hlavně první a poslední je skoro jako přes kopírák. Severočeši se zaměřili na vývary a bramborové přílohy. Terčem kritiky se stane Lukáš, který ale kritiku nese špatně, a protože vaří už jako druhý, jeho špatná nálada poznamená zbytek týdne. Naštěstí ne natolik, jak by si možná Lukáš, který hodně toužil po výhře a všem to hned oznámil, přál.

Nesedne si s Michalem, který ho občas provokuje a někdy se mu i vysměje. Lukáš se prostě necítí mezi soupeři dobře a podle toho i boduje. Úkol týdne není jednoduchý, soutěžící vlastně musí uvařit další chod. Jsou to noky, které ale kupodivu většinou dopadnou docela dobře. Kdo si na severu Česka nakonec odnese hlavní výhru 60 tisíc korun? Bude to muž, nebo žena? A kdo bude divákům nejsympatičtější a získá odměnu 10 tisíc korun? Zcela určitě se ale ze stejné částky bude radovat i jeden z hlasujících diváků. Sledujte další Prostřeno! a hlasujte každý všední den!

Pondělí: Michal (24) je takový mladý sebevědomý frajírek, vařit ale umí dobře

První hostitel je vyučený kuchař, kuchařinou se však nikdy neživil, a momentálně je dokonce nezaměstnaný. Něco ze svého učení si ale pamatuje, protože připraví chutnou večeři. A soupeře pozve do příjemného prostředí, i když je to byt, kde sice s maminkou a bráchou před pár lety ještě bydlel, teď už ale žije v bytě s přítelkyní. Ovšem ten je prý momentálně v rekonstrukci. Jak moc to bude soupeřům vadit?

Moderní kuchyně

Michal vsadí spíš na moderní kuchyni s paštikou a osvědčenou panenkou. U předkrmu bohužel zapomene na mandle, pak následuje chutný vývar – ten bude tento týden ještě dvakrát –, ale dalších chyb se téměř nedopustí. „Vepřová panenka na houbovém ragú se šťouchaným bramborem“ se mu moc povede, hlavně maso je skutečně šťavnaté a uvnitř růžové tak právě akorát. „Lívanečky s borůvkami a šlehačkou“ jsou bohatým a možná trochu přeslazeným dezertem, šlehačku už Michal sladit nemusel. Pondělní večer je sice ještě hodně oťukávací, ale start týdne zatím vypadá hodně nadějně. Návštěvě chutná a u Míšovy maminky se jí líbí.

Úterý: Zedník Lukáš (30) je pětinásobný otec a přišel si pro vítězství. Jak to ale dopadne? Pomůže mu menu s romskými prvky k výhře?

I Lukáš je momentálně na úřadu práce, a i on si věří. Doma prý vaří často, hlavně oblíbený guláš. Škoda, že riskuje s jídly, s nimiž nemá moc zkušeností. Už první chod si hodně zkomplikuje. Místo plánované plnění kapsy z koupeného listového těsta se na maminčinu radu pokusí o vlastní listové těsto. To je, jak víme, hodně pracné, a podle toho dopadne i start večeře. Předkrm plněný šunkou, sýrem a houbami je navrchu suchý a uvnitř syrový, Lukáš ještě na své chyby soupeře upozorňuje. A hlavně nestíhá…

Slepičí polévka se mu povede, ale protože má v kuchyni velký skluz, vstává od malého stolu, kam se už sám skoro nevejde, ještě předtím, než ostatní dojedí. Je to neslušné, jenže on má v kuchyni ještě fůru práce. Kapustové listy (holubky) plněné mletým masem a rýží Lukáš dusí v malém množství tekutiny, nepovedou se ani lokše, což mají být placky, které jsou skoro nepoživatelné, navíc úplně bez chuti. A k tomu poněkud nelogicky servíruje ještě orestované a pro změnu přesolené vepřové. Jak se Lukášovi výhra vzdaluje a kritika sílí, vytrácí se hostitelova nálada; je stále nervóznější a vztahovačnější. Lukáš soupeře podezírá, že taktizují. Pomůže to zlomit romská rodinná hudební zábava a chutné tiramisu?

Středa: Sportovkyně Eva (27) je milá a tolerantní hostitelka, která připraví zdravou i chutnou večeři

Prostředek týdne patří Evě, která spojila svůj život s fotbalem. V Ústí nad Labem nežijí s manželem ještě dlouho, její byt je proto trochu strohý. Ale přesto je to po včerejšku u Evy oáza pohody. Tu ale naruší podmračený a zamlklý Lukáš, který dorazí jako poslední a je tak naštvaný, že svoje chování nezmění ani u kolegyně Evy, která je mu nejsympatičtější. Vypije si to hostitelka za ostatní? Co pro své spoluhodovníky Eva přichystá? Racionální a chutné menu. Pro někoho ale bude zdravé až moc.

Tak třeba salátek s rozpečeným kozím sýrem narazí na to, že hodně lidem kozí sýr páchne. Jen Michal si libuje a salátek s brambory, fazolkami a prý famózní zálivkou dojí celý. Lépe dopadne „tomatová polévka s parmazánem“, i když Lukáš se diví, že chutná jako rajská. To rozesměje Michala a je zase oheň na střeše. Ryby jedí naštěstí všichni, jen losos tažený v páře je pro brunetku Míšu až moc dietní, chybí jí křupavá kůžička. Bramborové pusinky i zelenina projdou, nakonec návštěva ocení čokoládové dortíky s logem pořadu z jedlého papíru. Se sladkou tečkou si hostitelka pěkně vyhrála a všichni si pak vyhrají s nakládáním utopenců, což je Evina zábava a dárek na cestu. Co kdyby měl někdo ještě hlad? Hostitelka lituje zbylé buřtíky i připravený lák, a tak pokračuje a pilně plní sklenice ještě po odchodu hostů.

Čtvrtek: Brunetka Míša (29) z Mostu se v kuchyni pohybuje s jistotou a grácií, přesto se ale bojí ukřivděného a vztahovačného Lukáše

Michala číslo jedna pečuje o početnou rodinu, ráda vaří a peče a ve čtvrtek jen potvrdí, že je zkušená kuchařka a hostitelka. Soupeře o nic neochudí, spolehne se na vydatné a osvědčené chody, nakonec na populární „cheesecake s ovocným přelivem“. Samozřejmě i bruneta Míša by ráda vyhrála. Co pro to udělá?

Začne kuřecím koktejlem s opečeným toustem, předkrm podává v mističkách. Kvůli majonéze, která spojí grilované kuřecí maso a nastrouhané zelené jablko, k prvnímu chodu trochu s rozpaky přistupuje Eva, ale nakonec koktejl docela chutná. A další chody už mají jen úspěch. To se týká posledního hovězího vývaru týdne, a především marinované krkovičky se smetanovými bramborami, kterým dodá říz jarní cibulka. U stolu se opět chytnou Michal s Lukášem, kterému vadí, že se mu mladík vysmívá, ale hostitelka si svůj večer zkazit nenechá. Navíc se k ní přidá druhá Míša a ta dá podmračenému Lukášovi docela kapky. Chytne se Lukáš konečně za nos? Měl by, protože si u Míši pochutná nejen na moučníku, ale docela se i pobaví při hře na pravdu a lež, kterou Míša celkem vtipně sama vymyslela.

Pátek: Blondýnka Míša (30) má už také něco navařeno a napečeno. Poslední menu je velmi podobné tomu prvnímu u Michala, čí bude lepší?

I Míša číslo dvě, ta blonďatá, má dětí jako smetí. Její a Michalovo menu si je tak podobné, že skoro připomíná Míšina dvojčátka, holčičky, co musí všechno dvakrát. Hosté, jak už víme, mají mlsné jazýčky a Lukáš, který si myslí, že ostatní taktizují, taktizuje nejvíc sám. Co Míša hostům ve finále nabídne? Bude to domácí paštika se salátem s brusinkovým přelivem a k ní upeče zajímavou domácí francouzskou bagetku, kam přidá med. Příjemnou změnou bude hrášková polévka z rodinné sklizně, ta je jemná, sladká a s krutony. Vepřová panenka v kabátku je Míšiným pokusem o panenku Wellington, mezi masem a listovým těstem je vrstva podušeného špenátu. Ve výsledku je ale hlavní chod překvapivě sušší, panenku ještě doprovodí šťouchané brambory s jarní cibulkou a slaninou. A nakonec pozorná hostitelka podává „lívanečky s ostružinovo-borůvkovou omáčkou, javorovým sirupem, zmrzlinou a šlehačkou“, což je taková porce, že Míše hosté rádi odpustí úkol týdne. Vždyť noků už za celý týden stejně ochutnali dost…

Zábava naslepo má za úkol rozpoznat podávané předměty, Lukáš při tom opět perlí a opět se rozhoří diskuse hlavně mezi pány. A protože je páteční večeře večeří poslední, jde i o příležitost probrat všechno, co ještě mělo být vyřčeno. Bude se hrát na pravdu a debata se docela přiostří.

S jakou náladou se hosté rozloučí? Sejdou se ještě někdy? Vyhraje ten nejlepší? A co tomu řeknou ostatní? Dívejte se na Prostřeno! každý všední den od 17.50 a bodujte!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.