Prostřeno! Jeden ze soutěžících bude mít problémy dorozumět se se Slovenkou Majkou!

Druhé premiérové Prostřeno! proběhne v Jihomoravském kraji, zejména v Brně a okolí. A nehraje se už jen o 60 tisíc, ale i o dalších 30 tisíc od diváků.

Ti, stejně jako hosté u stolu, budou každý den bodovat hostitele. Kdo se stane vítězem divácké volby a výhercem 30 tisíc, se dozvíme vždy po pátečním finále, v pondělní rekapitulaci přechozího týdne. Kdo to bude z věkově si blízké jihomoravské partičky tří žen a dvou mužů? Úkol týdne se dá přidat do všelijakých pomazánek, dipů nebo do těstovin, půjde totiž o pesto. A soutěžícím dá docela zabrat… Oblíbený bramborový salát a řízek se v Prostřeno! kupodivu moc často nepodává, zato nyní se tento pokrm objeví na jídelníčcích s mírnou obměnou hned dvakrát. Možnost srovnání také nabídne téměř identický hlavní chod ve čtvrtek a v pátek – hovězí na víně s kaší. Bude to i týden přesnídávkových polévek a kyselého zelí. Co kromě jídla se bude porovnávat? Čeština a slovenština, mateřština Majky, kterou mladší ročníky již moc dobře neovládají. A bude dost špičkování i legrace, o kterou se zaslouží hlavně srandista Honza a pohodářka Mirka. Kdo je největší taktik? Najde se na jihu Moravy šťastlivec, který může získat v součtu až 90 000 korun, pokud se diváci svým názorem shodnou se spolustolovníky? Sledujte každý všední den v 17.50 na Primě a hlasujte pro své favority na http://prima.iprima.cz/prostreno. Možná právě vy za svůj hlas obdržíte pět tisíc korun!

Pondělí: Projektový manažer Martin (30) to přežene s hořčicí, ale start týdne zvládne dobře

„Do Prostřeno! mě přihlásila manželka, bral jsem to jako legraci, ale jsem tady,“ říká o své účasti první soutěžící, mladý dvojnásobný tatínek Martin. Sebevědomý projektový manažer pozve hosty do pronajatého bytu s menší kuchyní. Úkol týdne se k jeho menu docela hodí, pokud ovšem najde v okolí domu dost kopřiv na kopřivové pesto. Umí to Martin jen s myší a počítačem, nebo se umí otáčet i u plotny? Je vidět, že určitě nevaří poprvé, v kuchyni se doma se ženou prý střídají. Jeho menu je spíš lehké a zdravé, rohlíčky budou domácí. Citrusový salát s červenou cibulí mu zachutnal už ve Francii. Co na nevšední předkrm řeknou hosté? Francouzská bude i smetana crme fraîche v cuketovém krému, kam pondělní kuchař přidá pro výraznější chuť koření kari. A kromě Slovenky Márie, které ne všichni všechno rozumějí, polévka hostům chutná. Hlavní chod má jako přílohu bramborový salát s citronovo-hořčičnou zálivkou, v níž štiplavá dijonská hořčice přebíjí chuť brambor. Hodně česneku je i v aromatickém dipu k telecímu v těstíčku. Dezert crme brlée - pro někoho nejlepší chod celé večeře pokazí jen reklamace na jednu špinavou vidličku.

Úterý: Slovenka Mária (38) má doma malou zoo, což se jí poněkud vymstí, a narazí se svou mateřštinou

Devět kilometrů od Brna uvaří ve Šlapanicích rozvedená Slovenka Mária. Bydlí tu se dvěma dospívajícími dětmi, dvěma kočkami, pejskem, andulkou, v kuchyni je „aj párik potkanikov“, což nedělá moc dobře Mirce. V takové malé zoo se tu a tam objeví chloupek. Mária, řečená Majka, mluví slovensky a někdy se s kolegy „ztratí v překladu“. Kdo čeká něco ze slovenské kuchyně, halušek se nedočká, zato dostane dobrou pravou kapustnicu, ve které stojí lžíce. V kuchyni je pěkně veselo; Mária hledá olej a krájí klobásku do své bohaté slovenské zelňačky, za niž by ji prý babička pochválila. Hlavní chod se podobá včerejšímu, bude „zemiakový šalát a rezne“, ovšem v klasičtější podobě. S čím si ale hostitelka neporadí je úkol týdne. Kdo jí nakonec pomůže s pestem z medvědího česneku? V předkrmu s názvem lososové překvapení soupeře překvapí, jak málo lososa obsahuje, jde spíše o vejce s losovým přelivem a nakynutými domácími bagetkami. Zatímco se smaží vepřové řízky ovoněné bazalkou, pro kuchařku to nedopadne moc dobře, protože Romana na vidličce objeví nějaké zaschlé zbytky a žádá výměnu. A bohužel k hlavnímu chodu chybí i víno nebo pivo. Po rádoby zábavné ochutnávce naslepo přijde na řadu poslední chod, ale na moučník si hosté ještě počkají, protože „ledové kostky“ podle kamarádčina receptu musejí pěkně ztuhnout… Naštěstí se u toho i příjemně baví…

Středa: U moderní babičky Mirky (50) je pohoda i spousta dobrého jídla a pití

„Ráda vařím, hodně vařím a často vařím,“ říká o sobě třetí usměvavá hostitelka Mirka. A asi to bude pravda, je to zkušená kuchařka a jde na jistotu. Pozve hosty do rodinného domu, kde umí vykouzlit domáckou atmosféru se spoustou smíchu a zábavy. A jde jí to jako po másle. Ovšem i tady se chybička vloudí. Mirce došla sůl, nebo ne? I v jejím pestrém předkrmu s tousty, kam vhodně zakomponuje i rukolové pesto, je losos, dále olivy, salát, chuťovým překvapením je hruška. Mirka miluje ryby, ale přizná se, že pečení není její silná stránka, proto jako sladkou tečku připraví nepečený smetanový moučník s amarettem. Jeden dezert má už pro jistotu uložený přes noc v ledničce, aby dokonale ztuhnul. Ale nepředbíhejme, před dezertem se podává plněná vepřová panenka s mozzarellou, slaninou a sušenými rajčaty s brambory zapečenými se smetanou a bylinkovou omáčkou, což je povedený hlavní chod. Chutě hostů dobře naladí už výborně ochucený hovězí vývar s játrovými knedlíčky – ten si nikdo nemusí pepřit ani dosolit, je prostě tak akorát a jsou v něm i dlouhé domácí nudle. Pantomima je závěrem jinak upovídaného a veselého večírku. Majka si jídlo vychutnává a skoro u toho nemluví. „Aspoň by měla chválit,“ myslí si budoucí maminka Romana, která má hodně řečí i otázek, a někomu se zatím může jevit i jako největší taktička. Proč Honza s Martinem do Majky rýpou?

Čtvrtek: Montážník a vystudovaný hudebník Honza (39) se celý týden stará hlavně o zábavu

Všichni už se těší, čím je ve čtvrtek večer překvapí srandista Honza. Bude to jen o zábavě, nebo také o dobrém jídle? V pořadu už vařila Honzova žena, ale nevyhrála, tentokrát se vařečky ujme její muž a pokusí se složit reparát – hlavní chod mají manželé stejný. Před hovězím na víně s kaší podává dobrou paštiku s kouskem uzeného a tousty, na závěr večeře bude domácká mrkvová buchta. Jan se uchýlí k několika „podvůdkům“, které zatím nepřizná. Tak například jeho zelňačka, kde porovnává síly s Majčinou slovenskou kapustnicou, obsahuje dvě balení pytlíkové gulášovky, ale nikdo to zatím neodhalí. A víno, které dostane Majka není rulanda šedá, jak hlásá etiketa na láhvi, ale víno neznámého původu od Janova kamaráda. A protože na úkolu týdne u Majky už Honza participoval, přípravy svého povinného pesta z dýňových semínek se klidně vzdá a přenechá to Majce. Opět se jí to nepovede? Pánové se s Máriou vůbec nějak rádi špičkují. Najednou Slovence přestávají rozumět a dožadují se překladu. Naštve se kvůli svému rodnému jazyku? Ona se jen tak nedá! Mladší ročníky prostě už slovenštině, se kterou se setkávají zřídka, tak zcela nerozumějí. A Majka zase neumí hymnu – českou, ale ani slovenskou! To zase nechápe Jan. Vystudovaný hudebník zahraje v rámci zábavy na klávesy, čímž kolegy mile překvapí, ale Mária se moc nechytá…

Pátek: Budoucí maminka Romana (35) měla spoustu řečí, přesvědčí ve finále vlastním kuchařským výkonem?

Autorka poslední večeře Romana čeká miminko a také možná čekala mnohem větší úspěch svého vaření. Na začátku týdne dost kritizovala a hodně se vyptávala. Včera jí asi vítr z plachet trochu sebral Honza, protože náhoda tomu chtěla, že mají téměř totožné hlavní chody a podobné polévky. Po jeho zelňačce, napůl gulášovce, uvaří Romana gulášovou polévku z mletého masa a „hovězí líčka na víně s bramborovou kaší“. A opět s kořenovou zeleninou a žampiony. Majka jen doufá, že v polévce nebude mleté maso. A ono tam je! Ochutná Majka vůbec Romaninu gulášovou polévku, nebo se bude jen tvářit? Romana dost spoléhá na předkrm - šátečky z listového těsta plněné pečenými kachními prsy a zelím. Zelí bylo tento týden už též dost a soupeři nejsou tak nadšení, jak hostitelka doufala. Vyhrála si s dezertem, mini věnečky z odpalovaného těsta s pudinkovým krémem. Cukrařina je Romaninou vášní, bude tomu odpovídat hodnocení její pracné sladké tečky? Během večera pokračuje handrkování mezi Majkou a Honzou, někdy je to ještě legrace, ale někdy už ani ne… Majce připadá téma slovenštiny poněkud vyčerpané. Ale pořád je to ještě pohodová večeře a všichni jsou samozřejmě napnutí, jak dopadne. Co všechno ještě vyplave na povrch?

Kdo to nakonec vyhraje? Dívejte se na Prostřeno a hodnoťte! Každý všední den v 17.50 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.