Prostřeno! Polák Andrzej se nezdá, už vydal několik knih!

Polák Andrzej (35) se zamiloval do Marilyn Monroe a do Prahy, kde žije už jedenáct let a zkouší psát. Je to sympaťák, ale i pěkný nervák…

Polák Andrzej pracuje jako operátor na zákaznické lince a zkouší psát, už vydal hodně knih a ještě více jich má doma v bytě na rušné žižkovské ulici, kde žije sám. Věřící katolík si přeje, aby týden proběhl v klidu a míru, tak jak by měly Velikonoce vypadat. To mu však tak úplně nevyjde, protože i když je v kuchyni velmi zručný a svoje národní menu má dobře vymyšlené, pěkně mu u toho tečou nervy. Ale zbytečně… Sice zapomene hosty včas vyzvat ke šmejdění, na jídlo se místy čeká a třeba Naďa dostane místo příboru dvě vidličky, jeho hostina se nakonec povede. A Andrzej si to nijak neulehčí, spíš naopak! Je to hračička.

Polské Velikonoce

Na přípitek je vodka smíchaná s jablečným džusem a servírovaná ve vydlabaných jablíčcích s brčkem. Polévku podává ve vlastnoručně upečených bocháncích chleba – a to se cení. Polévka žurek je navíc pěkný risk, který kupodivu vyjde. Jde o jakousi bohatší obdobu podkrkonošského kysela. Na předkrm jsou vajíčka plněná kozím sýrem a rajčaty a ani zde nikdo nic nenamítá proti kozímu sýru, naopak i zeleně obložený předkrm doplněný o dobré klobásky a šunku hosté chválí.

Proč žije v Praze?

Pracný je i hlavní chod: plněná vepřová pečeně se sušenými švestkami v bylinkách je roláda s aromatickou nádivkou v podobě fáše, s bramborami s cibulkou a dvěma saláty, kde nesmí chybět v Polsku tak oblíbená červená řepa a kysané zelí. Návštěvu rozveselí trhlá legrační zábava jako na polské svatbě a potěší sernik, polská obdoba módního moučníku cheesecake, kde nechybějí sušené švestky. V již zklidněné atmosféře u stolu se od hostitele dozvíme i něco o polských Velikonocích, které se podobají spíše těm slovenským než českým.

Dívejte se na Prostřeno! každý všední den od 17.50 a hlasujte!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.