Připravujeme premiérové vánoční Prostřeno!

Příští týden se odehraje poslední premiérové Prostřeno! v tomto roce. Nepřekvapí, že bude speciální, věnované sváteční a vánoční tématice a jako tradičně se ho zúčastní cizinci.

Většina soutěžících žije v Praze. Pohodový týden bude o zvycích, tradicích, dárečcích, a hlavně o rodinných receptech. Stejně jako obvykle se bude hrát o 60.000 korun a hostitelskou čest k tomu. Ochutnáme pět svátečních menu. Kromě toho našeho také polské, syrské, tatarské a jedno menu z Bosny. A s Vánoci těmi českým i– bude souviset i úkol týdne: kapr nebo jiné sváteční české tradiční pochoutky na libovolný způsob. Komu se to povede nejlépe? A kdo to celé vyhraje a připraví nejhezčí večírek s výborným jídlem a působivou sváteční atmosférou? To uvidíte už příště!

Jako první se k plotně postaví číšník Borislav (30) z Bosny. Mladý muž žije v České republice sedm let, dříve hodně cestoval a má přítelkyni. Vánoce jsou pro něj svátkem, kdy je důležité, aby byla rodina pohromadě. Jídlo má významnou roli – na stole bývá hodně pokrmů, Borisova maminka pekla obvykle až dvacet druhů cukroví. Mezi tradiční vánoční jídla patří pečená kachna, pečené sele, bramborový salát, pečené jehně a další. Borislav rád připravuje maso na různé způsoby, jenže ke stolu dorazí také vegetarián Fawaz a milovník masa Boris z toho radost mít nebude. Pochutná si Fawaz aspoň na slaďoučkém dezertu? A jak si parta lidí s různým vyznání a tradicemi padne do oka? Pondělní menu: 1) Barevná roláda, domácí uzeniny, domácí chléb 2) Telecí polévka 3) Sváteční pečená masa, brambory se zeleninou 4) Madjarica.

Úterní večeři nachystá Syřan Fawaz (57), který u nás kdysi studoval a nechává říkat Ajta. Toho to ze Sýrie do Čech táhlo zpět po škole a vojně hlavně za láskou. Dnes už je sice rozvedený, ale zůstal u nás kvůli rodině a potomkům. Sám o sobě tvrdí, že je přátelský a vždy drží slovo, ale také co na srdci, to na jazyku. Fawaz říká vše na rovinu, což soupeři zjistili už včera. Vegetarián Fawaz má rád luštěniny, zeleninu, smažený sýr, smažený květák a hranolky. A kromě masa je toho hodně, co nejí. V Sýrii se na velké svátky připravuje tradičně hora jídla – stoly by se pod jídlem měly prohýbat. A to také splní, na jídelníčku bude dokonce i maso. Kvantitu hostiteli nelze upřít, jak to ale bude s kvalitou? Pochutnají si hosté? A proč se Boris s Fawazem chytnou kvůli dezertu? Úterní menu: 1) Slané buchty, cizrnová pomazánka, lilková pomazánka, jogurtová pomazánka 2) Čočková syrská polévka 3) Syrská rýže, kuřecí maso a vařené brambory 4) Harisa a kokosové kuličky.

Ve středu přijdou na řadu tradiční polské Vánoce. Slavnostní menu naservíruje rozvedená maminka dvou synů, Polka Ilona (31). Ta v České republice žije dvanáct let a pracuje v oblasti IT. Ráda peče dorty a miluje svou národní kuchyni. Zachutná i hostům? Pro Ilonu jsou Vánoce nejhezčími svátky v roce a v katolickém Polsku se slaví velmi bohatě. Už den předem ženy připravují jídlo a celkem se vaří dvanáct chodů (každý ze jednoho apoštola). Ilona připraví tradiční menu, ale dvanáct chodů to nebude. Jak si hosté pochutnají? Moc masa na jídelníčku nebude, zato světýlek bude zářit spousta. A nakonec dojde i na dárečky. Kdo si je zaslouží a kdo spíš ne? Středeční menu: 1) Sleď v oleji s cibulkou, zeleninový salát, chléb 2) Polévka z červené řepy s fazolemi 3) Pierogi s tvarohem a bramborami posypané osmaženou cibulkou, bigos z kysaného zelí 4) Jablečný koláč.

Ve čtvrtek hosty k sobě domů pozve Tatarka Elmira (30). Ta pochází z Ruska a před čtrnácti lety přijela do České republiky studovat a už tu zůstala. V pořadu před lety účinkovala i její sestra. Elmira poskytuje poradenství v oblasti podnikání a práva mezinárodním společnostem. Ráda hraje na klavír a je velmi pyšná na svůj původ. Snaží se tatarskou kulturu představit dalším lidem. Svým hostům přichystá slavnostní tatarské menu, které ovšem soupeřům zatím moc neřekne. První tři chody je teplé tatarské pohoštění pro každou slavnostní příležitost, tradiční bude i zábava v podobě tanečnice v tatarském kroji. Syřan Fawaz se natolik rozjede, až to hostitelce nebude příjemné. Podaří se Elmiře udržet večer v přátelské slavnostní atmosféře? Čtvrteční menu: 1) Kytstybyj 2) Tokmač s domácími nudlemi 3) Azu na tatarský způsob 4) Čak-čak s tatarským čajem.

A nakonec to nejlepší. Během pátečního finále přijdou na řadu tradiční české Vánoce. Na štědrovečerní menu nás pozve obchodnice s obilovinami a olejnatými semeny Michaela (52). Míša je inženýrka, žije sama a je pejskařka – hodně času věnuje své fence Emilce. Sama o sobě tvrdí, že je přímočará – co na srdci to na jazyku. Ráda peče vánoční cukroví pro svoji rodinu a není pro ni problém upéct i třicet druhů. Milovnice Vánoc vše připraví nejlépe, jak dovede. Bude stromeček, cukroví, dárečky, kapr i řízky. Strhne čtyři další národnosti česká vánoční atmosféra? Elmira se dokonce rozbrečí. Budou to slzy radosti, nebo dojetí? Menu poslední večeře: 1) Kuba 2) Polévka z bílých fazolí a fenyklu 3) Variace řízečků, bramborový salát 4) Oříškový dort.

A jak poslední večer letošního Prostřeno! dopadne? Vyhraje dobré jídlo, nebo zvítězí jiné pohnutky? Dívejte se i příště, protože slavnostní speciál bude napínavý až do konce!

Sledujte Prostřeno! online v našem archivu.

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.