Prostřeno!: Syrský sváteční večer se neobejde bez křiku! Aita se pěkně rozčílí

Syřan Fawaz řečený Aita (57) chce, aby se jeho sváteční stůl pod jídlem prohýbal. Kvantitu mu nelze upřít, jak to ale bude s kvalitou?

Syrská kuchyně na stole vrší kupy různých talířků, misek a podnosů, tomu chce také hostitel Fawaz z Týna nad Vltavou, jehož jméno prý znamená v češtině Vítězslav, čestně dostát. Fawaz si ale nechá říkat příjmením Aita a na to, jak dlouho u nás žije, občas válčí s češtinou. Svérázný hostitel s pronikavým pohledem pochází z Damašku, u nás studoval a zůstal kvůli lásce, se ženou se však nakonec rozvedli. V Čechách se mu líbí a oceňuje svobodu zdejšího života. Bude úterní večírek nejhektičtější ze všech, jak se domnívá Míša? „Je to živel,“ soudí o hostiteli a nemýlí se, temperamentní Aita se pak chytne s Borisem kvůli dezertu.

Podívejte se, jak Aita křičí na Borise:

Jeho prostírání je poměrně chaotické, protože na stůl se prostě všechno nevejde. Přípitky hostitel nešetří, chce ukázat syrskou pohostinnost, kromě toho má důvod – narozeniny slaví nejen on, ale i jeho milovaný syn. Při šmejdění na hosty čeká v obýváku další prostřený stůl plný orientálních cukrovinek a ovoce. Prostě jídla bude v úterý dost a dost, ne všechno ale hostům zachutná. Na předkrm budou zajímavé slané buchty se sýrovou náplní a k tomu pomazánky z cizrny, lilku a bílého jogurtu. Po včerejšku by ženy i uvítaly vegetariánské menu, ale protože chce hostitel ostatním dopřát, v hlavním chodu s rýží, nudlemi a brambory je i kuře. A nesmí chybět tradiční salát z petrželky a rajčat.

Podívejte se, jak je stůl u Aity přeplněný:

Míša se hodně těšila na arabskou čočkovou polévku se šafránem, je však zklamaná, rozmixovaná čočkovka s rýží je neslaná a planá. I kuřecí maso, které kuchař ani neochutnal, by potřebovalo dosolit. Jako dezert je harisa a kokosové kuličky. Kdo zná harissu spíš jako pálivou pastu z červené papriky, bude překvapen. A to je právě Boris... Jenže hostitel se rozčílí, jemu nebude nikdo vykládat, co je arabská kuchyně. Aita má doma spoustu CD s muzikou, kterou rád poslouchá. Jako zábavu proto zvolí syrský tanec, je to ale spíš tamní pop než tradiční hudba. Moc vánoční to u hlučného muslimského hostitele tedy nebude, ovšem nuda rozhodně nehrozí.

Dívejte se na Prostřeno! každý všední den od 17.50 a hlasujte!

SLEDUJTE PROSTŘENO! ONLINE

Čekání na váš oblíbený pořad si můžete zkrátit sledováním filmu nebo jiného pořadu zdarma ONLINE na iPrima.cz

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.