Prostřeno!: Týden zahájí milovnice jógy a zdravého životního stylu

Prostřeno! se tentokrát odehraje v Pardubickém kraji. O titul nejlepšího hostitele a výhru 60 tisíc korun budou soutěžit tři ženy a dva muži.

Parta je to pestrá, jak věkově, tak povahově či životním stylem. A jaký úkol týdne si pro ně připravil štáb? Tentokrát to nebude žádný pardubický perník, zato opět zelené jarní jídlo, i když špenát nemá tolik zázračných výživových hodnot, jak se kdysi tvrdilo. Každopádně stále je to nutričně a chuťově cenná zelenina, byť neobsahuje 30 mg železa, ale jen 3 mg; někdejší omyl vznikl posunem desetinné čárky.

Podívejte se na upoutávku:

Natáčelo se ještě v zimě, dokonce to pěkně klouzalo, nejmladší hostitelka kvůli náledí dokonce rozbila dáreček, který hostiteli nesla. Petr si během Alenčini kuřácké pauzy tajně přečte úkol týdne, zadání proto zná, ale nechá si to pro sebe. Potrestá ho štáb? A kdo to na Pardubicku vyhraje? Žena, nebo muž? To teprve uvidíte, když si nenecháte ujít další Prostřeno! a opět nezapomenete hlasovat. Vždyť deset tisíc korun nemusí získat nejen váš favorit, ale také vy!

Pondělí: Týden zahájí nejmladší hostitelka Jana (27), komunikativní milovnice jógy, asijské kuchyně a zdravého životního stylu

Jako první se k plotně postaví asistentka prodeje, lektorka a milovnice jógy Jana. Sympatická, svobodná, bezdětná, ale zadaná slečna má jiskru v oku a plán, jak soupeře zaujmout, ovšem neslevit ze své oblíbené racionální kuchyně. Střežit ji bude Buddha, kterého má ve svém bytě a pod jehož dohledem připraví zdravé pokrmy, které obsahují hodně zeleniny.

Víte, co je to ghí? S tím si hosté budou lámat hlavu, jde však o i v Česku dobře známé přepuštěné máslo, hojně používané v indické kuchyni. Jana sama vyrobí plněné tortilly, což není úplně jednoduché, před podáváním je ještě prohřeje na grilu, kvůli čemuž ale poněkud ztvrdnou. A nejstarší Alena má problémy se zuby… Dýňová polévka je pro někoho premiéra, Petr se na ni netěší a asi už ji nikdy neochutná. Losos s pyré vypadá krásně a hostům chutná, stejně jako poslední ovocné potěšení. . Zábava také všechny překvapí – soutěžící se naučí vyrábět antistresový míček. Někteří by si mohli pomůcku vyrobit rovnou i do zásoby, třeba Petr. Tomu ještě Jana v jeho hostitelský den pomůže, bude to potřebovat, když ho rozlítostní vzpomínka na vlastní rodinu…

Úterý: Důchodkyně Alena (64) je svérázná i šikovná hostitelka a vášnivá kuřačka, která vsadí na českou klasiku

Úterní večer si vezme na starost důchodkyně Alena, babička čtyř vnoučat a vdova, která to prý neměla v životě lehké. Druhá hostitelka návštěvu pozve do svého domu, který po manželově smrti obývá sama. Paní Alenka se netají tím, že je silnou kuřačkou a se svým zlozvykem pořád bojuje. Ráda by přestala, jenže nemá dost silnou vůli. Musí si jít zakouřit i během slavnostního večera a trne, aby mezitím nespálila svůj hlavní chod řízky naruby, ke kterým si připraví bramborový salát. A než se hostitelka i ostatní vrátí z cigárka, Petr si přečte zadání úkolu týdne. A to se tedy nedělá… Prozradí zadání ostatním? Nebo si to nechá pro sebe?

Alenčino menu je poctivé a bohaté, všechno dělá domácí, také se stále zajímá, kdo má co domácí. Sama ze sebe si tak trochu utahuje, poznámkami nešetří, občas má trefné postřehy, někdy tím druhé pobaví, jindy spíš irituje. V úterý si ale hosté pochutnají nejen na Alenčině kuřecí paštice a domácím pečivu, ale také na slepičím vývaru, ten je prý skutečně vzorový, chutné a vláčné je i její dezert s poněkud záhadným názvem. Proč jsou její koláčky „tavené“? Protože prý obsahují tavený sýr!

Středa: O tom, že „řidič těžkej chleba má“, nás přesvědčí dálkový šofér Petr, který má lítostivé srdce kvůli své rodině

Třetí hostitel brázdí Evropu s náklaďákem, tudíž není skoro doma. A to se také bude řešit v jeho hostitelský den. Hosté budou překvapeni, že Petr s manželkou spí na matraci na zemi, v malé ložnici spí ještě jejich dvě holčičky. Proč? V druhém pokoji totiž přespává tchyně, která rodině hodně pomáhá v Petrově nepřítomnosti. A Petr si tak nějak uvědomí, že mu život utíká, děti rostou jako z vody, až se z toho rozpláče. Jak mu chce prospět Jana, aby mohl pokračovat se svou večeří? Pomůže mu hluboké břišní dýchání, nebo mokrý hadr na hlavu? Bude to potřebovat, protože i tak je jeho výkon v kuchyni proměnlivý. Přitom sám Petr totiž předešlé večery kritikou nešetřil. Jenže na vlastní kůži pozná, že vařit před kamerou není žádná legrace. Čas běží, hostitel nabírá zpoždění a menu si nijak neulehčil.

První „sypaný chlebíček“ je vlastně bohatě obložený chlebíček s bohužel oschlou vekou. Paní Alena to snad ani neukouše. A stejně si stěžuje na „kachní prsa s višňovou omáčkou a šťouchaným bramborem“, maso hlavního chodu se jí zdá moc tuhé oproti pečené kachně, na jakou je zvyklá. Kachní kaldoun je hodně tučná polévka, která někomu chutná, jinému ne, navíc je bohužel dost chladná. Nudle jsou kupované, máslové knedlíčky vlastní výroby. To nejlepší prý přišlo nakonec, Petrova sladká tečka „tiramisu do skleničky“ sklidí pochvalu. A čím hostitel zamotá hlavy soupeřů? Svojí slepou mapou Česka…

Čtvrtek: Zámečník Lukáš (35) hosty pozve do zajímavého bytu a stejně zajímavé bude i jeho menu, kde zariskuje s hlívou ústřičnou. Lukáš se snažil, bude to ale stačit na vítězství?

Druhého muže týdne, zámečníka Lukáše, do pořadu přihlásila jeho přítelkyně. Lukáš obývá zajímavý mezonetový byt, který zčásti sdílí i se svými dcerami. Partnerka si o Lukášovi myslí, že umí dobře vařit. Mezi jeho oblíbená jídla patří svíčková, tu ale ve čtvrtek vařit nebude. Lukáš se vaření nebojí a nebojí se ani experimentovat, součástí jeho hlavního chodu dokonce budou houby – nejen hlíva, ale také žampiony, které už někomu přijdou trochu navíc.

Houby ale v jídle jenom nebudou, doprovodí je ještě drůbeží maso a opečené brambory. A paní Alena se zase bojí, zda tu přílohu ukouše. Určitě zvládne vejce s tuňákem, těší se hlavně na toho „tučňáka“ a bude potřebovat slánku, protože hostitel nesolí podle jejích představ. Je možné, že Lukáš nemá o soutěžní večeři pro své hosty připravenou ani slánku? Následuje hráškový krém a Alena má pro soupeře záludnou otázku: jaký je rozdíl mezi hráškem a hrachem? Kdo to ví? I Lukáš má neobvyklou zábavu jako včera kolega – na spolustolovníky čeká test osobnosti. A mascarpone je opět na jídelníčku, tentokrát v dezertu „banány s rumovým mascarpone“. A Petr už ví, že je to italský smetanový čerstvý sýr…

Pátek: Poslední hostitelka Ivana (56) má zkušenosti z pohostinství, hosty jen mrzelo, že občas použila koupené polotovary

Páteční finále patří třetí ženě, mladistvě působící paní Ivaně, které její věk nikdo nevěří. Ve Zlíně se vyučila obuvnicí, pak ale skoro třicet let vedla hospodu a pracovala jako číšnice. Momentálně vypomáhá v jedné firmě jako administrativní pracovnice. Má přítele a čtyři děti, dokonce už i dospělého vnuka. Ivana hosty přivítá ve velkém domě, kde je spousta zajímavých i starožitných věcí. Jak se tam bude návštěvě líbit? A jak bude soupeřům chutnat? Ivana je zkušená hostitelka, bohužel se hostům úplně nelíbí, že k salátu s kuřecím masem a hlívou ústřičnou a olivami nepodává žádné pečivo a že dá do (jinak dobré) kuřecí polévky kostku.

K rozjezdu večera s příjemnou hostitelkou také nepřidá, že Petr si stěžuje na nemoc, nikdo však neví, zda je to skutečná nevolnost, nebo taktika. Petr se omlouvá, dokonce ani Lukáš není úplně v pohodě. Podaří se klidné zábavě večer zachránit? Úspěch mají už palačinky se špenátem – úkol týdne, na který byla hostitelka připravená. Hlavním trumfem finále je hlavní chod s domácím zelíčkem, chlupatými knedlíky a krkovicí. Také zdařilá sladká tečka nic nepokazí: „Za ty koláčky ji musím pochválit,“ uzavře poslední chod poslední večeře pardubického týdne pochvalou paní Alena, které moravské koláče s tvarohem velmi zachutnaly. A není sama…

Jak celý pardubický týden dopadne? Kdo to vyhraje? Zvítězí dobré jídlo, nebo taktika? Bude jeden výherce, nebo se bude výhra dělit? Sledujte Prostřeno od pondělí až do pátku!

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě a hlasujte. SLEDUJTE PROSTŘENO ONLINE

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.