Prostřeno!: U stolu se sejdou bývalé spolužačky

Prostřeno! tentokrát zamíří do Plzeňského kraje. Spíš to ale vypadá, jako kdybychom se ocitli někde u slovenských hranic než v západních a jihozápadních Čechách.

V boji o titul nejlepšího hostitele a výhru 60 tisíc se totiž utkají rovnou dva Slováci. Každopádně muži budou v mírné převaze tři ku dvěma, a možná i proto soutěžící zaskočí ne úplně jednoduchý úkol týdne. Účastníci mají totiž uvařit ovocné knedlíky. A u stolu se také setkají dvě spolužačky, které se už léta neviděly a mezitím se obě staly maminkami.

Podívejte se na exkluzivní upoutávku:

Chvíli to vypadá na dívčí alianci proti klukům, ale opravdu jen chvíli, pak bude každý hrát sám za sebe. Na jídelníčku budou tentokrát většinou samé rolády a šťouchané brambory, takže bude velká možnost srovnání. A to pro někoho nedopadne úplně dobře. Jak to na Plzeňsku dopadne nejen s úkolem týdne? Kdo to celé vyhraje? Sledujte Prostřeno! každý všední den a dozvíte se to! A nezapomeňte hlasovat, vždyť deset tisíc korun nemusí získat jenom váš favorit, ale také vy!

Pondělí: Mladý tatínek Štefan (31) není sice zkušený kuchař, ale za svůj výkon se rozhodně nemusí stydět. Snad jen s tím česnekem mohl trochu šetřit…

Původem slovenský IT specialista o sobě tvrdí, že je kliďas a rodinný typ, s partnerkou už přivedli na svět malou dceru Aničku a ve svém bytě jako klícka pracuje z domova. Rád připravuje brynzové halušky, ty ale v pondělí nebudou. Zručný Štefan řečený Štefi nebo Pišta doma sice moc nevaří, ale nakonec dá i úkol týdne, partnerku pošle pro jahody do ovocných knedlíků. Docela si vyhraje se svým pestrým předkrmem nazvaným kanapky, kde zkombinuje několik druhů chuťovek, pak připraví sýrovou polévku, kterou neošidí o kvalitní sýry, a hosty příjemně překvapí její intenzivní chuť. I sem dá česnek, se kterým nešetřil ani v jedné z úvodních pomazánek.

Co skrývá jeho gazdovská roláda? Hostitel tam dal prý vše, co by na správném hospodářství nemělo chybět: vepřové, voňavou a pěkně vyuzenou slaninku i kus drůbežího masa, v tomto případě proužky kuřecích prsou. Maso dobře ochutil, naložil přes noc, zabalil a upekl a pánům chutnalo, snad jen Šárka, která má ze všeho nejradši brambory a vepřové nevyhledává, nad hlavním chodem neplesala. Slabinou je snad jen hustá omáčka. Ale sousedčino překvapení, to je sladká tečka, nad kterou se rozplývají všichni. A jak budou mladší ročníky rozumět slovensky? Ztratí se něco v překladu? A jak se bude líbit zábava s country kapelou?

Úterý: Mladá maminka a barmanka Nikola (24) připálí, co se dá, nakonec z toho ale šikovně vybruslí

Druhá hostitelka žije v rodinném domě společně se svou dcerou, partnerem, maminkou a sourozenci. Jak se jí žije v tak velké rodině? U plotny Nikola předvede snahu, ale ne všechno se jí podaří, jako kdysi její mamince, která v Prostřeno! vyhrála. Poradí někdejší vítězka dceři něco užitečného? Asi by měla doporučit Nikole trošku víc soustředění a klidu, protože v jednu chvíli to vypadá, že Nikola všechno pokazila. Hostitelka u vaření pěkně kleje a proklíná celý svět, nakonec to ale kupodivu docela vybalancuje. Jednoduché to však mít nebude. Poznají soupeři, za jakých porodních bolestí se úterní večeře rodila?

Mrkev i tousty se připálí, ale hostitelka se nevzdává, naštěstí jsou ve velkém domě náhradní suroviny. Nikola se nevyhne kritickým poznámkám od bývalé spolužačky, Šárka totiž moc nejí a je vybíravá. Je tak mlsná, nebo je to taktička týdne? Kladem hostitelky je, že umí jídlo pěkně naservírovat. Úspěch má její játrová paštika s brusinkami a opečeným toustem, zeleninový krém má výraznou chuť, protože je v něm hodně vývaru i parmazán. Na hlavní chod Nikola použila profesionální trik: krůtí rolky si nejprve předvařila ve fólii a teprve poté dopekla a v řezu vypadá její maso tak dokonale, až pánové skoro nevěří, že to připravovala sama. Moc jim ale nechutná náplň ze sušených rajčat a mozzarelly. „Tvarohová mlska“ a zábava s mícháním nápojů je příjemným zakončením úterní večeře s veselou hostitelkou, hosty by ale potěšilo ještě více péče, například jim ke koktejlům od profesionální barmanky chybí brčka.

Středa: Slovák Broňa (43) je šikovný i pozorný hostitel, velmi se snaží, ale jeho italská večeře se moc nepovede

Třetí večer bude patřit Broňkovi, který žije v Česku šest let. Je ženatý a celý život pracoval jako číšník. Ale po dvaceti letech ho tato profese vyčerpala a Broněk se začal živit v Německu v autoprůmyslu. Třetí hostitel je také velký kutil a sběratel. Má rád staré věci a knihy, kterými si plní svůj dům. Knihy zatím jen sbírá a těší se, až si je jednou všechny přečte.

Hosté budou překvapeni Bronislavovým bydlením, ve středu bude šmejdění docela zážitek, dosud jsme byli i budeme v bytech. Broněk uprostřed týdne přinese i vítanou změnu, vsadí na italskou kuchyni se slavným francouzským dezertem crème brûlée. A přestože se Broňa hrozně snaží, provedení bohužel nebude jako od Itala. Caprese salát a výběr sýrů vypadají na talíři pěkně, ale pro soupeře je to až moc jednoduchý předkrm, špagety s rajčaty budou plavat v oleji a omastku ze slaniny, prostě kritikou se šetřit nebude. Broněk to ale vidí jako taktiku a moc se mu nezdá Šárka a její komentáře. Ta opět nechává jídlo na talíři a hostitel nevěří tomu, že je jen tak mlsná…

Čtvrtek: V bytě u Šárky (24) se hosté tísní a také si moc nepochutnají. Spíš nevěří svým očím a uším…

Nikola, která chodila do školy se Šárkou, předpokládá, že jim Šárka ve čtvrtek vytře zrak. To se ale mýlí. Hosté nad jejím výkonem i chováním spíš nechápavě kroutí hlavou. Prostoru v garsonce, kde žije hostitelka se svým dítětem a partnerem, je tak málo, že soupeři stráví dost času na balkoně, odkud je krásný pohled na Plzeň. A v kuchyni se mezitím odehrává pěkné divadlo. Šárka je prostě živel a s ničím se moc nemaže. Vaří i to, co nezná. A pak to podle toho vypadá…

Je toho hodně, co Šárka nejí, ale miluje brambory. Proto je dala i do svého předkrmu z uzeného lososa, který doprovodí bramborový salát. Šokuje kuřecím vývarem s domácími nudličkami. Ty dělá Šárka poprvé v životě a v polévce nechá celé kusy zeleniny, ať si s tím hosté nějak poradí. Oni to doma mají takhle rádi, a basta! Pak připraví další roládu, kuřecí se šťouchačkami, ta se jí povede asi nejvíc a kupodivu napodruhé i úkol týdne, krupicové ovocné knedlíky. Tento experiment nakonec vyjde a chutná i Nikole, která se jinak nestačí divit… Když večer končí, budou nakonec všichni rádi: Šárka to má za sebou včetně poslední přeslazené panna cotty s naopak ostře kyselým ovocem i podivné zábavy se žehličkami a pokusem o techniku malování voskem a hladoví hosté se doma ještě stihnou dorazit něčím u ledničky a rozjímat nad tímhle bláznivě podivným večírkem u mladé maminky.

Pátek: Nejstarší hostitel Pavel (49) se pokusí o vybranou večeři a jako milovník šipek nabídne opravdu zábavný malý turnaj

Ženatý otec rodiny už vystřídal hodně profesí a dnes řídí sanitku. Hosté by měli jeho profesi uhádnout při šmejdění bytem, na kterém Pavel podle svých slov stále pracuje. Ze soupeřů si hostitel trochu vystřelil, protože jim nakukal, že půjdou k němu na chatu, nakonec ale skončí v paneláku. V interiéru návštěvu zaujme množství lebek i terčů, protože hostitel šipky miluje, je v nich opravdu dobrý a s manželkou mají dokonce vlastní tým. Co o sobě sympatický Pavel prozradí? A jak to bude s vařením? Každopádně si docela věří a slivovice poteče proudem. Chce snad Pavel návštěvu opít?

Tvrdý přípitek je příjemná změna a menu poslední večeře vypadá slibně. Poučený hostitel dělá ve finále, co může – tak třeba bramboračka bude s houbami i bez, aby byli u stolu všichni kolegové spokojení. K prvnímu chodu, což je Caesar salát s kuřecím masem, podává i houstičky. Sice od babičky, ale to nevadí. Vepřová panenka bude zabalená v krustě z listového těsta, opět bude se šťouchaným bramborem, štiplavou chuť jídlu dodá dijonská omáčka. Šárka ale zase nemůže… Přesto jí hostitel upeče světlé palačinky, protože „kakaová palačinka s crème fraîche a glazovanými višněmi“ by jí nejela, když nemusí kakao ani čokoládu. Ocení to vybíravá Šárka při bodování? A co ostatní? Ve finále dojde i na hru na pravdu. Jak Pavel ustojí všetečné otázky soupeřů?

A jak skončí celý plzeňský týden? Kdo to vyhraje? Zvítězí dobré jídlo, nebo taktika?

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě a hlasujte. SLEDUJTE PROSTŘENO ONLINE

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.