Prostřeno! v Pardubickém kraji bude – jak jinak – než o perníčcích!

Další kulinářsko-hostitelské klání se odehraje v Pardubickém kraji, který reprezentují čtyři ženy a jeden muž.

„Přišel jsem jako poslední, uviděl čtyři dámy a úplně jsem se zhrozil,“ upřímně přiznává Luboš, jediný reprezentant silného pohlaví. Byl už velmi netrpělivě vyhlížen – o čistý „babinec“ nestála žádná z žen.

Hned první večírek se vydařil, protože na chalupě u Zuzany je krásně a šikovná hostitelka umí vařit. Zato v úterý bude tvrdé kritice čelit nezaměstnaná Sandra, která zapomněla uklidit a přeleštit nádobí i příbory.

Lukáš všude nachází vlasy. Nebo to jsou zvířecí chlupy? Všem svorně zamotá hlavu úkol, který úzce souvisí s krajem, kde žijí. Zná vůbec někdo recept na pravý pardubický perník? Vždyť je prý tajný! Nejtěžší to má poslední Lenka, musí upéct celou perníkovou chaloupku!

Těšte se na Prostřeno! se zpěvem a tancem z Prahy a okolí. Začíná v 18.00 v pondělí na Primě! O vítězi se rozhodne poslední večer v pátek.

Pondělí: šikovná Zuzana (43)

„Myslím si, že Zuzka nasadila vysokou laťku a bude obtížné ji překonat,“ uznale konstatuje v pondělí Míša. Krásné prostředí, dobré jídlo, příjemná nálada a pozorná hostitelka umějí potěšit. Na vymazlenou chalupu ve Starých Hamrech se hodí rustikální menu se smetanovou kulajdou, měkkou roštěnou a lákavým švestkovým kynutým koláčem.

Co jsou hamerské dukátky, které hostinu zahájí? Esteticky naservírovaný předkrm z kuřecího masa s ricottou, zapečený v těstě. Hovězí na zeleném pepři je pro mladší hosty dost ostré, ale roštěnky se evidentně povedly. Potěší i lekce golfu s trenérem. Přestože venku leje jako z konve, takže na green nedojde…

A jak Zuzka zvládla úkol týdne? „Jako kdybych si vytáhla maturitní otázku, kterou jsem se nenaučila,“ přiznává hostitelka, která pardubický perník ještě nikdy nepekla, a proto hned zavolá sestře o recept.

Úterý: zapomnětlivá Sandra (25)

Hostům v domku u Sandry nejen nechutnalo, ale ani se jim u ní nelíbilo. A dali jí to znát… Na první pohled by menu potěšilo milovníky kuřecího, z nějž je předkrm i hlavní chod. Na druhý pohled soupeře při šmejdění vyděsí vrstvy prachu, upatlaný stůl, špinavý nočník a hory prádla v koupelně. Lukáš našel v jídle nejeden chlup. Tvarohový dortíček raději rovnou vzdal. Čisté nebyly ani skleničky a příbory. Na stole chyběla sůl, o pepři nemluvě. Mdlé jídlo by si přitom zasloužilo dochutit.

Co se Sandře nepovedlo? Bramborové houstičky ke kuřecí pomazánce, hráškový krém a kuřecí pochoutka upečená v jelením hřbetu byly průměrné. Přestože jsou hostitelka i kuchyně od mouky, úkol týdne je ale splněn. V Zuzanině perníku bylo podle Sandry málo koření, tak přitvrdí. A její perníček opravdu voní i chutná, jak má. Michaela si ovšem stejně myslí, že se hostitelka na všechno vykašlala…

„Nejvíc mě mrzí, že se jim člověk nezavděčí,“ popláče si Sandra. Je tak ukřivděná, že zapomene na salát. A nejen na něj, dokonce i na zábavu!

Středa: snaživý Lukáš (21)

Po včerejší katastrofě se nervózní Lukáš snaží až moc. Jednou by chtěl být stejně úspěšný jako Zdeněk Pohlreich, což je jeho vzor. Čeká ho pěkně dlouhá cesta. Vyučený číšník Lukáš zatím ani neví, zda je roštěná z vepřového nebo hovězího. „Celý se klepe, je strašně nervózní,“ zdá se Zuzaně, které se u něj doma nelíbí. Kromě výhry má nejmladší kuchař ještě silnou osobní motivaci. Prostřednictvím obrazovky chce zapůsobit na svou nedosažitelnou vyvolenou.

Středeční menu je opět drůbeží, ale pestré. Kachní jatýrka v cibuli podle Pohlreicha dopadnou tak, že Lukáš prohlásí: „Zdeněk by mě za to asi nakopal.“ Slepičí polévka je moc mrkvová a bohužel v ní chybí zavářka. Nejlepší je hlavní chod – ambiciózní kohout na víně. Snad jen příliš kyselá omáčka by chtěla dochutit. Tvarohové řezy Míša také nedopadly úplně špatně, i když těsto „spadlo“. Upadlá je bohužel i nudná pantomima.

Co se to ale valí z kuchyně za dým a puch? Roztržitý kuchař zapomněl na horké plotně umělohmotnou dózu na cukr. Jak se romantický hrdina vypořádá s úkolem týdne? Recept na perníčky, který našel na internetu, tam dal asi nějaký škodolibec. Nepovedly se...

Čtvrtek: pečlivá Míša (24)

Decentní Míša nenechala nic náhodě a dobře si menu rozmyslela. Samozřejmě nemohla tušit, že hrášková polévka bude ve čtvrtek už podruhé a že maso na zeleném pepři si naplánovala i Zuzka. Ta navíc nemusí banány, a tudíž ji nebere ani banánová roláda. Zato Lukáš je miluje.

Sytý „vrstvený salát“ s majonézou ocení Sandra, která je jinak od úterý ukřivděná a s nikým se nebaví. Lenka nemá ráda majonézu ani šlehačku. I Míše se vloudily chybičky. Podávala studené brambory a na jejím perníčku by si někdo mohl vylámat zuby.

Kdo si z koho vystřelí? Všichni svorně ze vzduchovky, protože tak vypadá Míšina venkovní zábava, která vyhovuje Zuzaně a Lukášovi. Ten má po včerejšku sympatie dam na své straně a nabíjí tak pilně, až si připadá jako „paní od střelnice“.

Pátek: kreativní Lenka (21)

Zadaná studentka designu je tvůrčí člověk se spoustou aktivit. Své italské menu naservíruje v komfortním rodinném domě ve stínu vycpaného medvěda – největší trofeje Lenčina otce, vášnivého nimroda. Hostitelka sází na všeobecnou oblíbenost pizzy. Zvlášť je-li obložená dle přání hostů a upečená v pravé peci.

V jídelníčku převažuje kyselé – kyselý je tvaroh v předkrmu s cuketou, nakyslá je polévka minestrone i rajčatový protlak na pizze. Zábava na rybníku je pěkně vykutálená, téměř adrenalinová. Nikdo se přesto ani trochu nenamočí, i když se Sandra cítí jako neohrabaný medvěd. Poslední úkol týdne by někomu zabral celý den, a stejně by ho nesplnil.

Lenka totiž musí upéct perníkovou chaloupku! Jako by jí nestačily čokoládové bábovičky s višňovým přelivem, které má jako dezert na svém menu. Zvládne to?

Kdo v pardubickém finále získá krásných 50 000 korun? Uvidíte od pondělí do pátku na Primě od 18.00!

Chcete znát menu soutěžících! Diskutovat o tom, jak vaří? Podívejte se na web Prostřeno!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.