Prostřeno! Slovák Lubo už ve své mateřštině trochu plave!

Slovák Ľubomír (32) už trochu plave ve své mateřštině a ani ty velikonoční zvyky nemá tak úplně v malíku.

Slovák Lubo také nemíní taktizovat, snad prý jen tím, jak dobře uvaří a kolegy pohostí. Žije v hostivařském bytě s manželkou a malou dcerkou Stelou. Pracuje jako dělník a doma rád vaří, hlavně o víkendech. Rád se baví a záleží mu na tom, aby si u něj hosté pochutnali a nenudili se. To druhé se mu s pořádnou lidovou kapelou a chvilkou napínavé přípravy opravdu povede, vaření mu ale na sto procent nevyjde. I Lubo je nervózní víc, než předpokládal.

Slovenské Velikonoce

Jeho menu není striktně velikonoční, zčásti jde o hostitelovy recepty a hlavní chod s kuřecím masem, mozzarellou a rajčaty je spíš jako z italské kuchyně. „Nebíčko v papuľke“ hostům předem nic neprozradí a není divu, že Řek Vasilis ani netuší, co to je „papuľka“. A co znamená první „syrová roláda“? Je opravdu syrová nebo sýrová? Bé je správně, jde o známou roládu z roztaveného, uváleného a naplněného sýra, na Slovensku často podávanou jako sváteční předkrm. Roláda je chutná, bohužel ještě nestihla správně ztuhnout.

Co je to papulka?

Co se skrývá pod „zelenobielou polievkou“? Náš starý dobrý brokolicový krém, který se prý na východě Slovenska jí na Zelený čtvrtek. Kdo se těšil na pořádnou kapustnicu, má smůlu, protože ta bývá na menu až v pondělí s hromadou řízků a salátem. Toho se ale ve čtvrtek hosté nedočkají, zato dostanou přesolené domácí pečivo. Řídké těsto kuchaře potrápilo, tak bulky radši upekl ve formičkách na muffiny. A Lubomírův úkol týdne je opravdu originál. Zelený je až běda, ale žádná zdravá jarní pochoutka to není. Ve sklenici zeleného piva je utopený panák zelené! Ještě jedno „veľkonočné prekvapenie“ na hosty čeká v podobě sladké tečky. Ta sice moc sladká není, ale o to víc osvěžující je pohár s domácí ovocnou zmrzlinou. Nebo je to spíš sorbet?

Dívejte se na Prostřeno! každý všední den od 17.50 a hlasujte!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.