Prostřeno! Tento týden ve znamení pěstounské péče!

Prostřeno! Tento týden ve znamení pěstounské péče!

Před námi je kuchařsky vyrovnaný, tedy i napínavý týden z Pardubického kraje, kde se střetnou tři ženy a dva muži. A hraje se o pořádný balík. Nejen hlavní výhru 60 tisíc, ale i o dalších 30 tisíc korun od diváků. Ti, stejně jako hosté u stolu, mohou každý den bodovat hostitele a ten, kdo získá nejvíc diváckých hlasů, se stane vítězem divácké volby a kromě peněz získá i řád zlaté vařečky. Diváci tak mohou vzít spravedlnost do svých rukou. Koho potěší jejich volba tentokrát? Bude to některá ze dvou jmenovkyň, sympatických paní Alen? Nebo šikovný Pavel či usměvavý a prozpěvující si benjamínek Ondřej? Někoho by mohla dojmout i smolařka Romana, která neokusí ani kapku alkoholu a svůj večer by nejradši vrátila na začátek, kdyby to šlo… Zpočátku slibuje nízké bodování, jak se ale skutečně zachová? Všechno je ve hře, hostitelé většinou umí vařit a tři z nich mají i podobný osud: hodně dětí, navíc i těch v pěstounské péči. Tihle Východočeši by si mohli rozumět a také si navzájem dobře pochutnat. Komu se nejlépe vydaří úkol týdne – flambování? Kdo uspořádá tu nejchutnější a nejpohodovější večeři? Sledujte Prostřeno! a hlasujte! Za svůj hlas na http://prima.iprima.cz/prostreno/hlasovani můžete získat pět tisíc!

Pondělí: První Alena (43) je maminka na plný úvazek a vaření a pečení jí jde jako po másle

Alena číslo jedna svým hostům nabídne, aby jí říkali Maxa, jak byla zvyklá v mládí – to aby se u stolu dvě Alenky nepletly. Bodrá a šikovná hostitelka své soupeře překvapí hned dvakrát. V úvodu tím, že je pozve do továrny, kde je malá expozice veteránů. Hosté se nejprve domnívali, že tam snad první hostitelka bydlí či pracuje. Ale ne, to je hned na úvod Alenina zábava. Teprve pak se jde k ní domů, kde je vidět, že zde žije hodně dětí, hostitelka má velkou rodinu. K pěti vlastním dětem si vzala do opatrovnické péče i vnučku, o kterou dcera nemá zájem. Je jasné, že se doma nenudí a že jako maminka na mateřské a vyučená cukrářka pořád něco doma peče, vaří a smaží. A hosté to také ocení, protože v pondělí strádat nebudou. Dostanou výborný salátek s jedlým květem a domácím pečivem, tím ale experimenty končí, protože následuje pěkně hutná a ochucená klasika: kuřecí vývar se spoustou nudlí, pečená žebírka s křupavými „harmonikami“ z brambor a sladká tečka na závěr, chutí podobná medovníku, ale o něco jednodušší medová roláda s karamelovým krémem. Možná až přeslazený moučník už skoro nikdo nemohl, a to ještě na Východočechy čekal splněný úkol týdne – flambovaný banán. Jak si poradí paní Alena s ohněm v pronajaté kuchyni? Ničeho se nebojí a zvládne i tenhle prémiový chod. Ovšem to se nedá říct o všech jejích hostech s pěkně plnými bříšky.

Úterý: Šikovný Pavel (45) návštěvu velmi příjemně překvapí svým vařením i bydlením

V úterý se u plotny předvede několikanásobný otec i dědeček Pavel. Ten hosty pozve do oblasti, kterou někteří, včetně hostitele, označují jako romské ghetto. Pavlovo bydlení na rušném sídlišti ale všechny příjemně překvapí. Hostitel je moc šikovný, většinu věcí v čistém a moderně zařízeném bytě, kde bydlí se ženou a dvěma spřízněnými dětmi v pěstounské péči, si dělal sám. A tak je to i v kuchyni. Pavel, který pochází z devíti dětí, uvádí, že se od malička motal mamince v kuchyni, a kdyby bylo na něm, zednickou profesi by klidně vyměnil za provozování hospody. A není to nadsázka. Tenhle amatérský kuchař si umí poradit s těsty, masem, polévkou i sladkostmi. Trochu zklamání přinese to, že nevsadil na romskou kuchyni, ale Pavel ví, co dělá. Radši uvaří moderní českou kuchyni a nic tím nezkazí. Jeho hostina s letním a zajímavě dochuceným salátkem s křupavou slaninou, brokolicovou krémovou polévkou, vepřovou miniroládou a šťouchanými bramborami hostům chutná. I sladká tečka v podobě mini dortíků je příjemným a opět úhledně servírovaným překvapením. Pavel se navíc ukáže jako zábavný hostitel a celý večer je pohoda. Nic nepřehání, je vyrovnaný a svým výkonem i jídelníčkem si je jistý. A protože na rozdíl od vaření si Pavel ve zpěvu jistý není, jeho zábava se navzdory očekávání neponese v tradičním romském stylu, ale bude se opět týkat jídla. To zklame hlavně Ondřeje, který sám zpívá, kudy chodí…

Středa: Druhá Alena (57) pracuje jako výpravčí, má už šest vnoučat a v kuchyni zariskuje s aspikem a kroupami

Vzácně vyrovnaný týden pokračuje u paní Aleny z České Třebové, která pracuje na dráze a také je zkušená kuchařka. Všechny tři první hostitele spojuje fakt, že mají hodně početné rodiny a v kuchyni se umí otáčet. Alena vsadila na poctivou domáckou baštu, jejímž zlatým hřebem jsou pečená kachní stehýnka se dvěma druhy knedlíků a zelím. To jsou notoricky známé věci, ale předkrm je trošku neobvyklý, Alena připraví vaječný aspik a domácí houstičky, jídlo, které má moc rád její manžel. Ondřej se z toho moc neraduje, protože slaný aspik nemá rád, a přestože se první chod u stolu docela řeší, většině pozvaných nakonec chutná. Aspik obsahuje i sladká tečka, ve „tvarohových bábovičkách s ovocem“ je pro zpevnění také, ale to už Ondřejovi nevadí, sladké želé miluje. Slovenku Romanu někteří podezírají, že taktizuje stále víc, potom, co nejí oříšky a nesmočí ret v žádném alkoholu včetně flambovaného ovoce, do kachničky jen ďobne, prý nemusí ani husu. Hostitelce to na náladě ale neubere, dokáže udržet dobrou náladu i konverzaci a v klidu chápe, že ne každému se strefí do chuti. Soupeře dostane také kreativní zábavou, dokonce i muže těší, že se naučí vyrábět gelové svíčky. A nikdo z Alenina nového hezkého bungalovu s velkou knihovnou neodchází hladový.

Čtvrtek: Romana (45) své hosty pozve na zahradu půjčeného domu, kde nad hlavou rachotí letadla. Zmatkuje a večeři podává pozpátku…

Zato ve čtvrtek se hostitelce moc dařit nebude. Slovenka Romana vzhledem ke své složité životní situaci večeři připravuje ve vypůjčeném domě od kamarádky. Momentálně řeší bydlení, je sama s dcerou, která zůstala na Slovensku, a na výhře jí tak hodně záleží. Bohužel, úměrně tomu je hodně nervózní. Dokonce tak, že zmatkuje a nestíhá, proto musí pozměnit pořadí svého menu. Aby se hosté netrápili hlady, podává večeři pozpátku. Jako první dostane překvapená návštěva dezert, který je nepečený a nic moc. Tento týden se už určitě podávaly lepší moučníky! Soupeři dostanou piškoty se zakysanou smetanou a banány. Celkem obyčejný je i předkrm se slovenskou vánoční klobáskovo-česnekovou pomazánkou na neopečené bagetě, i když původně byl v menu slíbený toust. Hlavní chod dá vyučené kuchařce Romaně nejvíc zabrat především kvůli knedlíkům. Kynuté těsto jí ve škole prý nikdy moc nešlo a taky už vyšla ze cviku. Nakonec si knedlíky museli dodělat sami hosté a Romaně ukázali, jak na to. Prostě propadák… Hostitelka si ale najde čas aspoň na to, aby večeři servírovala ve slušivém kroji, spíš rakouském než slovenském. Zvláštní… jako celá Romana. A Ondřej jí rovnou řekne, že mu bůček s červeným zelím a s knedlíky stejně nechutná. To Romanu dorazí a vypadá ještě smutnější než normálně. Stihne v tomhle presu uspořádat ještě nějakou zábavu a udělat úkol týdne?

Pátek: Telefonní operátor Ondřej (21) je zamilovaný do svého manžela a nejradši by si pořád zpíval

Poslední a nejmladší hostitel je sympatický a milý kluk z Pardubic, který v soupeřkách vzbuzuje až mateřské pocity. Mají tendenci Ondru zpovídat ohledně jeho partnerského života a trochu mu závidí, že si se svým manželem může půjčovat oblečení. V přízemí finského domečku, který spolu mladý pár obývá, se návštěva cítí dobře a poslední menu se hostům – aspoň na papíře – strefí do chuti. Konečně nejsou knedlíky a pečené maso, ale na hlavní chod budou boloňské špagety, těší se Alena/Maxa. A všechny zajímá, jaký bude svatební salát, který se povedl prý právě už na hostitelově svatbě, proto ho Ondřej pro velký úspěch zopakuje i v soutěži. Benjamínek týdne se chce určitě předvést v tom nejlepším světle. A to mu vyjde hlavně u pórkové polévky, ta se povede. Je akorát tak hustá, pěkně máslová a s krutonky, které Ondrovi chyběly v úterý v Pavlově brokolicovém krému. Boloňské špagety jsou nakonec zklamáním, těstoviny nejsou domácí, ale kupované, zato italská panna cotta s jahodovo-malinovým přelivem je příjemným zakončením milé večeře, kde si tahle nekonfliktní parta slíbí ještě další setkání. Ondřej dá k dobru svůj hezký hlas a zazpívá, Alena se ještě snaží promluvit do duše Romaně ohledně její dcery a pak už se napjatě čeká na vítěze. Kdo to nakonec vyhraje v tomto vyrovnaném a pohodovém východočeském týdnu? Sledujte Prostřeno! od pondělí do pátku v 17.50 a budete překvapeni!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.